Napočil trenutek za javno priznanje: Smučanje, zbogom!

Alpsko smučanje 28. Nov 202410:00 4 komentarji
Boštjan Kline. Foto: Profimedia

Boštjan Kline upa, da bo lahko pozimi prvič po več kot 30 mesecih stopil na smuči. Vseeno pa je danes tudi uradno potrdil, da le še kot rekreativni smučar.

163 štartov v svetovnem pokalu, nastopi na olimpijskih igrah 2018 in 2022 ter sodelovanje na 5 svetovnih prvenstvih. Ko se je zdaj že kar krepko oddaljenega 11. aprila 2022 podal na trening v italijansko smučarsko središče Sella Nevea, je bil Boštjan Kline trdno prepričan o tem, da bo omenjeni seznam dopolnil. Sledil pa je hud padec, med katerim si je grdo zlomil nogo, ob številnih zapletih med okrevanjem pa je v 33-letnem Mariborčanu dozorela odločitev o koncu tekmovalne kariere. Nakazal nam jo je že v daljšem intervjuju sredi maja, uradno so zaključek Klinetove kariere pri Smučarski zvezi Slovenije potrdili danes, torej na pragu nove sezone tudi za tekmovalce v hitrih disciplinah. Simbolično naj bi smučarski karavani v slovo pomahal marca na pokalu Vitranc v Kranjski Gori.

Kline je sicer v svetovnem pokalu nazadnje nastopal ob koncu sezone 2021/22, ko je nakazal, da bi se njegova rezultatska krivulja znova lahko povzpela. Na vrhuncu kariere je bil del elite v obeh hitrih disciplinah. Desetkrat se je uvrstil med najboljšo deseterico. Med drugim je leta 2017 dobil smuk v Kvitfjellu, ob tem pa je bil leto pred tem še dvakrat drugi, po enkrat v smuku (Garmisch-Partenkirchen) in superveleslalomu (Hinterstoder).

Trenerji, ki so pustili največji pečat

“Ob koncu bi se še posebej rad zahvalil svoji družini, ki mi je vedno stala ob strani, ter vsem, ki so pripomogli k moji športni zgodbi,” sporoča Boštjan Kline. Otrok Pohorja, otrok Branika. Kaj pa najbolj vplivni trenerji? “Začel bi z Bojano Gostenčnik, ki je name močno vplivala ob vstopu v FIS-program. Na višji ravni pa gre omeniti Petra Pena, Gregorja Koštomaja, Aleša Gorzo in Gašperja Markiča,” odgovarja.

Posledično je še vedno edini Slovenec z uvrstitvijo na stopničke v hitrih disciplinah, a ko je leta 2010 osvojil smukaški bron na mladinskem svetovnem prvenstvu, leto zatem pa postal prvak v obeh hitrih disciplinah, je odkrito meril na še precej bolj blestečo kariero. “Sem ponosen, zadovoljen pa ne. Želel sem več. Globus, serijsko zmagovanje … Menim, da sem imel nastavke, a sem, žal, trčil ob psihološke ovire. Del teh se je pojavil tudi zaradi zmage. Nekako se je moja smučarska slika porušila. Trudil sem se popraviti stvari, toda ni šlo,” razmišlja sveži štajerski smučarski upokojenec, sicer dvakrat tudi deseti na olimpijskih igrah, medtem ko pa je na svetovnem prvenstvu 2017 na šestem mestu smukaški bron zgrešil za vsega 15 stotink sekunde.

“Vedno sem verjel, da se bom poslovil kot član elite in zdrav človek. Obrnilo se je drugače, pa čeprav sem jo do leta 2022 celo dobro odnesel. Vem, v Čilu sem tako poletel proti skalam, tako da so se sotekmovalci zbali za moje življenje. V spominu mi manjka en teden življenja. A do predlani sem pravzaprav prestal le eno operacijo,” pripoveduje Kline, vesel, da se je po zdravstveni kalvariji pozdravil do te mere, da bi lahko letos znova stopil na smuči. Jasno, kot rekreativni smučar, v prihodnosti pa ne izključuje možnosti trenerske kariere.

Boštjan Kline
Boštjan Kline ob koncu kariere. Foto: MaPa

Usodna zadnja poškodba

Ob zadnjem padcu na Žlebeh si ni mogel predstavljati, da ga čaka več kot dveletna zdravstvena agonija, prežeta z bojem z bakterijo, nečloveškimi bolečinami, osmimi operacijami, počasnim napredkom … “Ko si smučar zlomi nogo, si sam pri sebi reče, da jo je še dobro odnesel, saj bi si lahko huje poškodoval kolenske vezi. A v mojem primeru je kmalu postalo jasno, da nisem imel sreče v nesreči, kot so mi v dobronamernih kratkih telefonskih sporočilih zapisovali smučarski prijatelji. Da je stanje resno, sem spoznal, ko sem svojemu zdravniku v Slovenijo poslal fotografijo rentgenske slike, pa me je že po tridesetih sekundah poklical in takoj zahteval pogovor z italijanskim zdravnikom. Pozneje mi je povedal, da so mi med operacijo reševali nogo. Kost se je raztreščila. Ob odprtem zlomu se je hitro pojavila še težava z bakterijo. Po enem letu, ko se kost še kar ni zacelila, so odkrili novo bakterijo,” se spominja Boštjan Kline, ki si je letos le opomogel. Iz smučanja torej ne bo odšepal, temveč vendarle odkorakal, in sicer kot eden od zgolj treh Slovencev s smukaško zmago v svetovnem pokalu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje