Svetovna podprvakinja, ki je dekle, fant in nič od tega

Atletika 9. Apr 20255:00 17 komentarjev
Nikki Hiltz. FOTO: Profimedia.

Nikki Hiltz je ena najboljših tekačic na svetu, ki nastopa v kategoriji atletinj, čeprav se nima za žensko. Američanka, ki je lani v teku na 1500 metrov osvojila srebrno medaljo na dvoranskem svetovnem prvenstvu in se uvrstila v finale olimpijskih iger, se namreč identificira kot transspolna in nebinarna oseba. Spoznajte njeno nevsakdanjo zgodbo.

Ko je Yared Nuguse, tretjeuvrščeni z zadnjih olimpijskih iger v teku na 1500 metrov in svetovni rekorder za pet dni v dvoranskem teku na miljo, pred kratkim razkril, da je istospolno usmerjen, se je pod zapisom na Instagramu med prvimi odzvala Nikki Hiltz. Njegovo razkritje je navdušeno pozdravila in mu izrekla dobrodošlico ob vstopu v skupnost LGBT.

Ena najboljših ameriških tekačic, ki smo jo lahko pretekli konec tedna spremljali tudi na uvodnem mitingu Grand Slam Track v Kingstonu, kjer je osvojila drugo mesto v kategoriji kratkih tekov (800 in 1500 metrov), je namreč že nekaj let glasna zagovornica lezbijk, gejev, biseksualnih in transspolnih oseb.

30-letna Američanka se identificira kot transspolna in nebinarna oseba, kot taka pa se svetu predstavlja skoraj natanko štiri leta, ko je – tudi ona z zapisom na Instagramu -, snela masko pred svetom in razkrila, kdo in kaj je.

Fotografija iz leta 2021. FOTO: Profimedia.

Iz omare je stopila pred štirimi leti

“Pozdravljeni, sem Nikki in sem transspolna oseba. To pomeni, da se ne identificiram s spolom, ki mi je bil pripisan ob rojstvu. Najbolj me trenutno opiše beseda ‘nebinarna’. Svoj spol dojemam kot nekaj fluidnega – včasih se počutim kot močno dekle, drugič kot preprost fant, spet tretjič pa kot nekdo, ki ne spada v noben spolni okvir,” je sporočila 31. marca 2021.

Datum ni bil izbran naključno, za razkritje je namreč poskrbela na mednarodni dan vidnosti transspolnih oseb.

“Tek je bil moj varen prostor, v katerega sem se zatekala, še preden sem si pred svetom priznala, kdo v resnici sem,” pa je povedala v enem izmed intervjujev, ki so sledili malo za tem.

Hiltz se od takrat v angleškem jeziku predstavlja z zaimkom “They” (oni). Ker je slovenščina močno zaznamovana s spolom, je to težko, zato jo bomo tudi v nadaljevanju poimenovali kar z ženskimi zaimki (nič zlonamernega, op. p.).

Kdo je nebinarna ali transspolna oseba?

Nebinarna oseba je človek, ki se ne identificira izključno kot moški ali ženska. Lahko se počuti kot nekaj vmes, kot oboje, ali kot nekaj povsem drugega.

Transspolna oseba pa je nekdo, katerega spolna identiteta se ne ujema s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu. Če se je oseba rodila z moškim spolom, a se identificira kot ženska, je transspolna ženska, na primer.

Nekdo je lahko nebinarna in hkrati transspolna oseba, če se njihov spol ne ujema s tistim, ki jim je bil pripisan ob rojstvu, in se ne identificira kot izključno moški ali ženska.

Na velikih tekmovanjih je prvič tekla v Dohi leta 2019. FOTO: Guliverimages.

Že pred tem je bila precej uveljavljena tekačica

Ko je razkrila svojo spolno usmerjenost in identiteto, je bila Nikki že precej uveljavljena tekačica. Pred tem je štiri leta navduševala na ameriških študentskih tekmovanjih, leta 2018 pa podpisala pogodbo z nemškim opremljevalcem Adidas in se podala na profesionalno pot.

Leto za tem je na ameriškem prvenstvu z osebnim rekordom 4:03,55 zasedla tretje mesto v teku na 1500 metrov in se uvrstila na svetovno prvenstvo tistega leta v Dohi. Tam je potem v polfinalu tekla še bolje, 4:01,52, in se uvrstila v finale, v katerem je tekla precej počasneje in zasedla zadnje, 12. mesto.

Leta 2020, ki ga je zaznamovala pandemija koronavirusa, ni opozorila nase, veliko manj od pričakovanj pa je dosegla tudi leta 2021, ko je poleti prvič tekla po velikem razkritju svoje spolne identitete, a se ji ni uspelo uvrstiti na olimpijske igre v Tokiu.

Na državnem prvenstvu, ki v ZDA šteje kot kvalifikacije za velika tekmovanja, je v teku na 800 metrov obstala že v kvalifikacijah, na 1500 metrov pa v finalu zasedla 13. mesto.

V Kingstonu je pretekli konec tedna tekla v dresu Lululemona. FOTO: Profimedia.

Olimpijsko razočaranje in velike spremembe

Po razočaranju se je odločila za spremembe. Prekinila je sodelovanje z Adidasom in podpisala pogodbo s precej manj znanim kanadskim podjetjem Lululemonom.

“Moj prejšnji opremljevalec je bil strogo usmerjen na spol, zato sem morala uporabljati opremo, namenjeno ženskam, ki ni bila ustvarjena nebinarne ljudi. Pri Lululemonu so mi ponudili svobodo in bili odprti za nove stvari. Cenim tudi predanost skupnosti, avtentičnosti, raznolikosti in povezanosti, ki so vrednote, na katere se opira to podjetje,” je povedala o tem Hiltz, ki v zadnjih letih ob vrhunski tekačici postala tudi aktivistka in borka za pravice skupnosti LGBT. Včasih to počne tudi z napisi na dresih, ki jih nosi.

Vsaj za njeno tekaško kariero še večja sprememba pa je bila ta, da se je iz San Diega v Kaliforniji, kjer je živela pred tem, preselila v Arizono v mestece Flagstaff, ki leži na 2000 metrih nadmorske višine, in tam začela sodelovati z zdajšnjim trenerjem Mikom Smithom.

Med tekom na svetovnem prvenstvu v Budimpešti 2023. FOTO: Guliverimages.

Po nekaj časa prilagajanja skok v vrh

Ker je potrebovala nekaj časa za prilagajanje na visoko nadmorsko višino, nove razmere in nov način treninga, v prvem letu rezultati niso bili vidni.

Na državnem prvenstvu je bila v teku na 1500 metrov šele deseta in ostala brez mesta na domačem svetovnem prvenstvu, ki ga je leta 2022 gostil Eugene.

Že leto za tem pa je bilo povsem drugače. Na ameriškem prvenstvu je zmagala in postala prva nebinarna oseba, ki ji je v ZDA uspelo kaj takega.

Julija je potem na mitingu diamantne lige v Monaku v teku na miljo na 1500 metrih prvič tekla pod štirimi minutami (na vmesnem času na 1500 metrih se je štoparica ustavila pri 3:59,61) in na svetovno prvenstvo v Budimpešti pripotovala z velikimi ambicijami, potem pa tam, čeprav še zdaleč ni tekla slabo (4:00,84), obstala v polfinalu.

Veselje po srebrni medalji na dvoranskem SP v Glasgowu. FOTO: Guliverimages.

Lani je pisala zgodovino

Lani je sledil še veliko večji preskok. Marca je na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu v teku na 1500 metrov osvojila srebrno medaljo in spet spisala zgodovino – na stopničke se je na velikih atletskih tekmovanjih prebila kot prva nebinarna oseba.

Poleti je na državnem prvenstvu v Eugenu spet zmagala in krepko popravila osebni rekord. Z rezultatom 3:55,33 je postala druga najhitrejša Američanka v teku na 1500 metrov v zgodovini. Državni rekord Shelby Houlihan iz leta 2019 je zgrešila za vsega 17 stotink.

Seveda pa je s tem izpolnila tudi otroške sanje – na pragu 30. leta starosti se je prvič uvrstila na olimpijske igre in se kot taka pričakovano znašla na udaru svetovne javnosti.

Slovenski rekord skoraj sedem sekund počasnejši

Kaj rezultat 3:55,33 pomeni v teku na 1500 metrov, potrjuje tudi dejstvo, da je slovenski rekord Sonje Roman, ki ga je nekdanja evropska dvoranska podprvakinja tekla leta 2009, 4:02,13.

Na olimpijskih igrah v Parizu 2024. FOTO: Guliverimages.

Izčrpana od razlaganja, kaj pomeni biti nebinarna osebnost

“Izčrpana sem od tega, ker moram znova in znova razlagati, kaj pomeni biti nebinarna osebnost. Ljudje preberejo naslov ’Transspoln_a/i tekač_ica Nikki Hiltz …’ in predvidevajo, da sem ali nekdo, ki mu je bil ob rojstvu pripisan moški spol, ali transspolni moški, ki jemlje testosteron,” je v enem izmed intervjujev razlagala pred lanskoletnimi olimpijskimi igrami, pred katerimi se je bolj kot kadarkoli znašla v središču pozornosti.

Ob tem je treba razčistiti to, da se je Hiltz rodila kot ženska in je to, strogo gledano po spolu, še danes, ampak se kot ženska pač ne počuti. Vsaj ne vedno, kot je dejala …

To, kar počne za LGBT-skupnost, je večje od atletike

In kako se je v Parizu obnesla? Precej dobro. Prebila se je v finale, v njem pa za manj kot sekundo zaostala za osebnim rekordom in z rezultatom 3:56,38 zasedla sedmo mesto.

V objemu svojega dekleta, še ene ameriške tekačice Emme Gee. FOTO: Guliverimages.

“Z letom 2025 imam velike načrte. Spet si želim teči v finalu svetovnega prvenstva. V Tokiu bom ciljala na najvišja mesta in upala, da dosežem uspeh kariere. Če mi ne bo uspelo, pa bom to sprejela kot del življenja. Moja misija v atletiki je še marsikaj drugega kot zgolj rezultati z največjih tekmovanj. To, kar počnem za LGBT-skupnost, je večje od atletike,” pravi Američanka, ki v atletskem svetu s svojo zgodbo pričakovano dviguje veliko prahu.

Nekateri so nad njo navdušeni, drugi malo manj, oboji pa moramo priznati, da je vrhunska tekačica – ena najboljših na svetu ta hip.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje