Bol in Ingebrigtsen lovita edinstven “hat-trick”

Atletika 22. Sep 202420:00 0 komentarjev
Femke Bol in Jakob Ingebrigtsen lovita tretji naziv najboljšega v Evropi. FOTO: Profimedia.

Znanih je deset nominirancev in deset nominirank za naziv evropskega atleta oziroma atletinje leta. Kdo so finalisti?

Med moškimi se je med nominiranci spet znašel Jakob Ingebrigtsen, ki je bil najboljši že v zadnjih dveh letih in lahko postane šele drugi v zgodovini (v moški in ženski kategoriji) po Britancu Moju Farahu s tremi nazivi evropskega atleta leta.

Norvežan je bil letos evropski prvak na 1500 in 5000 metrov, olimpijski prvak na 5000 metrov, zmagovalec diamantne lige na 1500 metrov, uspela pa sta mu tudi dva rekorda. Svetovni rekord je tekel na 3000 metrov (7:17,55), evropskega pa v teku na 1500 metrov (3:26,73).

Njegov glavni konkurent in tudi prvi favorit za nagrado je seveda Armand Duplantis, ki je letos trikrat popravil svetovni rekord v skoku s palico (trenutno 626 centimetrov), postal evropski in olimpijski prvak na prostem ter svetovni prvak v dvorani, osvojil pa tudi diamantno ligo. Šved lovi drugo nagrado evropskega atleta leta.

Nekdanji britanski tekač Mo Farah je edini, ki je bil trikrat evropski atlet leta. FOTO: Profimedia.

Tudi ona lahko najboljša postane tretjič v nizu

Podobno kot Ingebrigtsnu lahko v ženski konkurenci uspe Femke Bol, ki je bila prav tako najboljša v zadnjih dveh letih. Tudi za Nizozemko je sijajna sezona, v kateri je osvojila kup medalj in tudi rekordov.

Na evropskem prvenstvu je zmagala na 400 metrov ovire in bila prvakinja tudi z nizozemsko štafeto 4×400 metrov. Na olimpijskih igrah je bila bronasta na 400 metrov ovire, srebrna s štafeto 4×400 metrov in zlata z mešano štafeto 4400 metrov. Na svetovnem dvoranskem prvenstvu je zmagala na 400 metrov in s štafeto 4×400 metrov, osvojila pa tudi diamantno ligo. Postavila je tudi dva rekorda – evropskega na 400 metrov ovire (50,95) in svetovnega v teku na 400 metrov v dvorani (49,17).

Njena glavna konkurentka za prestižni naziv je ukrajinska zvezdnica skoka v višino Jaroslava Mahučik, ki je bila letos olimpijska in evropska prvakinja, zmagala v diamantni ligi, osvojila bronasto medaljo na dvoranskem svetovnem prvenstvu in popravila 37 let star svetovni rekord v skoku v višino. Preskočila je 210 centimetrov.

Omeniti velja tudi še eno Nizozemko Sifan Hassan, ki je zmagala na olimpijskem maratonu, iz Pariza pa prinesla še dve medalji. V tekih na 5000 in 10.000 metrov je bila tretja.

Glasujete lahko tudi vi

Nagrado za najboljše evropske atlete in atletinje leta pri Evropski atletiki podeljujejo od leta 1993.

Zmagovalca bo določilo glasovanje, ki je razdeljeno na štiri dele – 25 odstotkov bo glasov predstavnikov medijev, 25 odstotkov bodo prinesli glasovi evropskih atletskih zvez, 25 odstotkov predstavniki Evropske atletike in 25 odstotkov glas ljudstva.

Nominiranci za evropskega atleta leta:

• Mikolas Alekna (Litva): svetovni rekord v metu diska (74,35 m), srebro na olimpijskih igrah, bron na evropskem prvenstvu.
  • Jordan Diaz (Španija): olimpijski in evropski prvak v troskoku, drugi najboljši evropski rezultat v zgodovini troskoka (18,18 m).
  • Armand Duplantis (Švedska): trije svetovni rekordi v skoku s palico (624, 625 in 626 cm), olimpijski, evropski in svetovni dvoranski prvak, zmagovalec diamantne lige.
  • Leonardo Fabbri (Italija): evropski prvak v suvanju krogle, bron na dvoranskem svetovnem prvenstvu, zmagovalec diamantne lige, drugi najboljši evropski rezultat v zgodovini suvanja krogle (22,98 m).
  • Matthew Hudson-Smith (Velika Britanija): evropski rekord v teku na 400 metrov (43,44), srebro na olimpijskih igrah na 400 metrov in bron s štafeto 4×400 metrov.
  • Jakob Ingebrigtsen (Norveška): olimpijski prvak na 5000 metrov, evropski prvak na 1500 in 5000 metrov, zmagovalec diamantne lige na 1500 metrov, evropski rekord na 1500 metrov (3:26,73), svetovni rekord na 3000 metrov (7:17,55).
  • Markus Rooth (Norveška): olimpijski prvak v deseteroboju.
  • Gianmarco Tamberi (Italija): evropski prvak v skoku v višino, zmagovalec diamantne lige.
  • Miltiadis Tentoglou (Grčija): evropski, olimpijski in svetovni dvoranski prvak v skoku v daljino.
  • Karsten Warholm (Norveška): evropski prvak v teku na 400 metrov z ovirami, srebro na olimpijskih igrah na 400 metrov z ovirami, srebro na dvoranskem svetovnem prvenstvu na 400 metrov.

Nominiranke za evropsko atletinjo leta:

• Nadia Battocletti (Italija): evropska prvakinja na 5000 in 10.000 metrov, srebro na olimpijskih igrah na 10.000 metrov.
  • Femke Bol (Nizozemska): evropska prvakinja na 400 metrov z ovirami in 4×400 metrov, olimpijska prvakinja z mešano štafeto 4×400 metrov, srebro na olimpijskih igrah s štafeto 4×400 metrov, bron na 400 metrov z ovirami, dvoranska svetovna prvakinja na 400 metrov in s štafeto 4×400 metrov, zmagovalka diamantne lige, svetovni dvoranski rekord na 400 metrov (49,17), evropski rekord na 400 metrov z ovirami (50,95).
  • Sifan Hassan (Nizozemska): olimpijska prvakinja v maratonu, bronasta na olimpijskih igrah na 5000 in 10.000 metrov.
  • Keely Hodgkinson (Velika Britanija): olimpijska in evropska prvakinja na 800 metrov.
  • Natalia Kaczmarek (Poljska): evropska prvakinja na 400 metrov, bronasta na olimpijskih igrah na 400 metrov.
  • Jaroslava Mahučik (Ukrajina): olimpijska in evropska prvakinja v skoku v višino, bron na svetovnem dvoranskem prvenstvu, zmagovalka diamantne lige, svetovni rekord (210 cm).
  • Malaika Mihambo (Nemčija): evropska prvakinja v skoku v daljino, olimpijska podprvakinja v skoku v višino.
  • Yemisi Ogunleye (Nemčija): olimpijska prvakinja v suvanju krogle, srebrna na dvoranskem svetovnem prvenstvu, bron na evropskem prvenstvu.
  • Cyrena Samba-Mayela (Francija): evropska prvakinja na 100 metrov ovire, srebro na olimpijskih igrah na 100 metrov ovire, srebro na dvoranskem svetovnem prvenstvu na 60 metrov ovire.
  • Nafissatou Thiam (Belgija): olimpijska in evropska prvakinja v sedmeroboju.