Hladna jamajška prha za tri titane, tudi našega

Atletika 7. Avg 202422:11 0 komentarjev
Jamajčan Roje Stona je proti vsem pričakovanjem postal olimpijski prvak. FOTO: Profimedia.

Jamajčan Roje Stona je zagotovo prvo ime sredinega dne atletskega dogajanja na olimpijskih iger v Parizu. Šokiral je z zmago v metu diska, za nameček postavil tudi olimpijski rekord in prišel do zlate medalje. Na žalost tudi na račun slovenskega rekorderja Kristjana Čeha. Videli smo pet končnih odločitev, še ena je bila s slovensko udeležbo.

Največje presenečenje dne je zagotovo poskrbel Jamajčan Roje Stona, ki je šokiral z olimpijskim rekordom (70,00 metra) v metu diska in povsem nepričakovano prišel do olimpijskega naslova v metu diska.

Prehitel je tri titane, ki v zadnjih letih prevladujejo v tej disciplini, svetovnega rekorderja Virgiliusa Alekno, ki je bil s 69,97 metra dolgim metom drugi, olimpijskega prvaka iz Tokia in aktualnega svetovnega prvaka, Šveda Daniela Stahla, in na žalost tudi našega rekorderja Kristjana Čeha, ki je z rezultatom 68,41 metra končal na četrtem mestu. Bron mu je “ukradel” Avstralec Matthew Denny (69,31 metra).

Quincy Hall. FOTO: Profimedia.

Američan dobil sijajen tek na 400 metrov

V teku na 400 metrov je s sijajnim rezultatom 43,40 zmagal Američan Quincy Hall, ki je v zadnjih metrih prehitel Britanca Matthewa Hudsona-Smitha, ki je kljub evropskemu rekordu 43,44 ostal brez medalje.

Tretji je bil Muzala Samukonga iz Zambije, ki je tekel nov državni rekord 43,74 in za štiri stotinke prehitel Jereema Richardsa iz Trinidada in Tobaga. Nekdanji olimpijski in svetovni prvak Kirani James iz Granade (43,87) je bil peti.

Maročan ubranil olimpijski naslov

V teku na 3000 metrov z zaprekami je o najboljših spet odločal dramatičen finiš, v njem pa je do zmage prišel favorit, olimpijski prvak iz Tokia Soufiane El Bakkali, ki je po zelo hitrem zadnjem krogu v cilj prišel v času 8:06,41.

Drugi je bil Američan Kenneth Rooks z osebnim rekordom 8:06,41, le šest stotink za njim pa je tekmo končal Kenijec Abraham Kibiwot in osvojil bronasto medaljo.

Svetovni rekord Lamecha Girma je 200 metrov pred koncem na eni od ovir grdo padel in teka ni končal.

Nina Kennedy je postala olimpijska prvakinja. FOTO: Profimedia.

Avstralka je na vrhu tokrat stala sama

V skoku s palico je do naslova olimpijske prvakinje prišla Nina Kennedy.

Avstralka si je na zadnjem svetovnem prvenstvu razdelila prvo mesto z Američanko Katie Moon, ki se je tokrat morala zadovoljiti z drugim mestom. Kennedy je preskočila 490, Moon pa 485 centimetrov. Bronaste medalje se je z novim kanadskim rekordom razveselila Alysha Newman, ki je prav tako preskočila 485 centimetrov.

V finalu je bila tudi slovenska rekorderka Tina Šutej, ki pa je preskočila le začetno višino 440 centimetrov, pa še to šele v tretjem poskusu, na 460 centimetrih pa letvico trikrat podrla.

Zgodovinski naslov v Španijo

V zgodovinski preizkušnji mešanih parov v hitri hoji na maratonski preizkušnji, ki je bila sploh prvič na sporedu, je zmagala Španija. Alvaro Martin in Maria Perez sta razdaljo, dolgo 42,195 kilometra, premagala v dveh urah, 50 minutah in 31 sekundah.

Alvaro Martin in Maria Perez. FOTO: Profimedia.

Druga sta bila Ekvadorca Glenda Estefania Morejon in Brian Pintado, bronasta medalja pa je šla v Avstralijo, za katero sta nastopila Jemima Montah in Rhydian Cowley.

V novi tekmi mešanih parov v maratonski hoji, ki je zamenjala moški maraton v hoji na 50 km, je sodelovalo 25 ekip, po en moški in ena ženska, ki so maratonsko razdaljo pretekli v štirih približno enakih etapah.