Izjemen večer: Svetovni rekord Američanke, Bocvanec presenetil Lylesa

Atletika 8. Avg 202422:27 > 22:35 0 komentarjev
Sydney McLaughlin-Levrone in Tara Davis-Woodhall. Foto: AP Photo/Ashley Landis via Guliver

Američanka Sydney McLaughlin-Levrone je v olimpijskem teku na 400 m z ovirami postavila nov svetovni rekord in osvojila zlato medaljo. Slavila je s časom 50,37. V teku na 200 m smo videli presenetljiv razplet, Bocvanec Letsile Tebogo je osvojil zlato medaljo s časom 19,46.

McLaughlin-Levrone, ki je podrla lasten svetovni rekord (50,65), je postala prva ženska v zgodovini, ki je osvojila dve zaporedni zlati olimpijski medalji v tej disciplini. Olimpijsko zlato je osvojila tudi v Tokiu pred tremi leti.

Zmaga je utrdila njen status najboljše ženske v teku na 400 m z ovirami vseh časov, 25-letnica pa je s prvim mestom še podaljšala petletni niz neporaženosti.

Druga je bila še ena Američanka šestindvajsetletna Anna Cockrell, ki je danes tekla osebni rekord.

Napovedani dvoboj med McLaughlin-Levrone in aktualno svetovno prvakinjo Femke Bol se tako ni uresničil, saj je 24-letna Bol vseskozi zaostajala. Na koncu se je morala zadovoljiti z bronom, po koncu teka pa je bila vidno utrujena in v solzah. Bol je sicer v Parizu že osvojila zlato v mešani štafeti 4 x 400 m. V Tokiu pa je v teku na 400 m z ovirami osvojila bron.

Letsile Tebogo

Prva zlata medalja za Bocvano

Enaindvajsetletni Tebogo je z zlatom osvojil svojo prvo olimpijsko medaljo. Na lanskem svetovnem prvenstvu je v teku na 100 m osvojil srebro, v teku na 200 m pa bron. Noah Lyles je takrat dvakrat osvojil zlato. Pred štirimi dnevi je Tebogo v teku na 100 m osvojil šesto mesto.

Tako kot v Tokiu pred tremi leti sta Američana Kenneth Bednarek in Lyles osvojila srebro in bron. Olimpijskemu prvaku na 100 m tako ni uspel dvojček zlatih medalj na obeh razdaljah.

V pripravljalni sobi pred nastopom na stadionu je sicer Lyles nosil zaščitno masko, kar je spodbudilo špekulacije, kasneje pa je sam povedal: “Res imam covid. V torek zjutraj sem bil pozitiven okoli 5. ure zjutraj. Sredi noči sem se zbudil z mrzlico, bolečino in vnetim grlom,” je dejal novinarjem po teku.

“Testirali so me, rezultat je bil pozitiven in hitro smo šli v karanteno v hotel blizu olimpijske vasi. Skušal sem zaužiti čim več zakonitih zdravil, da je telo ostalo v pogonu,” je dejal Lyles.

“Hotel sem teči na vsak način. Držal sem se stran od vseh in v finalu dal vse od sebe,” je pojasnil sprinter in dodal, da je bolezen zagotovo vplivala na njegovo predstavo.

Grant Holloway

Trikratni svetovni prvak postal še olimpijski zmagovalec

Američan Grant Holloway je postal olimpijski prvak v teku na 110 metrov z ovirami. V Parizu je tekel 12,99 in bil hitrejši od rojaka Daniela Robertsa ter Jamajčana Rasheda Broadbella, ki sta imela čas 13,09.

Šestindvajsetletni Holloway, znan tudi pod vzdevkom flamingo, je sicer trikratni svetovni prvak, na zadnjih igrah v Tokiu pa je bil drugi.

Drugo mesto je po ogledu fotofiniša pripadlo Robertsu, ki je skozi cilj prišel tri tisočinke sekunde pred Broadellom.

Tara Davis-Woodhall

Tudi skok v daljino v znamenju Američank

Američanka Tara Davis-Woodhall je osvojila zlato medaljo v skoku v daljino.

Davis-Woodhall je s skokom dolgim 7,10 metra osvojila svoj prvi olimpijski naslov in prvo olimpijsko medaljo nasploh.

Njena rojakinja Jasmine Moore je s 6,96 metra osvojila bronasto medaljo. Nemka Malaika Mihambo je s 6,98 metra zasedla drugo mesto.

Arshad Nadeem

Zgodovinski večer za Pakistan

Pakistanec Arshad Nadeem je novi olimpijski prvak v metu kopja. S tem je Pakistanu zagotovil prvo posamično zlato medaljo na poletnih olimpijskih igrah. V Parizu je danes kopje vrgel 92,97 m, kar je novi olimpijski rekord. Srebro je osvojil Indijec Neeraj Chopra (89,45 m), bron pa Grenadčan Anderson Peters (88,54 m).

Lanski svetovni podprvak Nadeem je premagal olimpijskega prvaka iz Tokia in lanskega svetovnega prvaka Chopro. Tretji je bil dvakratni svetovni prvak Peters (2019, 2022).

Pakistan je sicer na poletnih OI osvojil tri zlate medalje v hokeju na travi v letih 1960, 1968 in 1984. Pred današnjim dnem sta le dva Pakistanca osvojila posamični bronasti medalji, Muhammad Bashir leta 1960 v rokoborbi in Syed Hussain Shah leta 1988 v boksu. Od iger v Barceloni leta 1992 Pakistan ni osvojil olimpijske medalje.