Je to prvi človek, ki bo maraton pretekel pod dvema urama?

Atletika 20. Feb 20255:00 0 komentarjev
Jacob Kiplimo. FOTO: Profimedia.

Kdo je ugandski tekač Jacob Kiplimo, ki je v nedeljo osupnil svet z neverjetnim svetovnim rekordom v polmaratonu?

Jacob Kiplimo je polmaraton v Barceloni pretekel v 56 minutah in 46 sekundah, s tem pa poskrbel za še en mejnik – svetovni rekord je popravil za rekordnih 48 sekund. Takšen popravek najboljšega rezultata v zgodovini polmaratona ni uspel še nikomur.

Kako hiter je bil Ugandčan, potrjuje naslednjih nekaj dejstev:

  • Polmaraton, torej 21 kilometrov in 97,5 metra dolgo razdaljo, je pretekel v povprečnem tempu dveh minut in 41 sekund po kilometru.
  • Pet kilometrov je v povprečju tekel 13 minut in 26 sekund. Državni rekord Petra Sveta, ki je, mimogrede, najstarejši slovenski atletski rekord, je 13:32,80.
  • Deset kilometrov je tekel v tempu 26 minut in 53 sekund. Slovenski rekord Staneta Rozmana, ki je nedotaknjen od leta 1983, je 28:32,86.
  • Pa še en zanimiv podatek – če bi v tem tempu pretekel celoten maraton, bi v cilj prišel v času ure, 53 minut in 24 sekund. Svetovni rekord lani tragično preminulega Kenijca Kelvina Kiptuma je dve uri in 35 sekund.

“To je bil perfekten tek. Idealna temperatura, vetra ni bilo, proga je fantastična. Vse je šlo kot po maslu. Od tretjega kilometra naprej sem pospešil, saj sem se počutil sijajno, nikakor pa nisem pričakoval, da bom tekel pod 57 minutami. To je res osupljivo,” je po sijajnem nastopu, ki je osupnil tekaški svet, povedal Kiplimo, ki je za tekača na dolge proge zelo mlad. Star je komaj 24 let.

V cilju rekordnega polmaratona v Barceloni. FOTO: Profimedia.

Ugandski kralj polmaratonov

In kdo sploh je ta 175 centimetrov visoki in vsega 56 kilogramov težki tekač?

V atletskem svetu nikakor neznano ime, ne nazadnje se ga že nekaj časa drži vzdevek “Ugandski kralj polmaratonov” in je bil v polmaratonu že svetovni rekorder, preden mu je oktobra lani z rezultatom 57:30 rekord vzel Etiopijec Yomif Kejelcha, ki je v vlogi svetovnega rekorderja lahko užival do nedelje.

Kiplimo je bil pred tem rekorder od novembra 2021, ko je kot 21-letnik v Lizboni tekel 57:31 in za sekundo premaknil prejšnji najboljši polmaratonski mejnik.

Mirni in tihi tekač iz Ugande si naziva kralja polmaratonov ni prislužil samo zaradi rekorda, ampak predvsem zaradi izjemnega niza, ki mu na tej razdalji uspeva.

Že ob debiju na polmaratonu leta 2020 je kot 20-letnik zmagal na svetovnem prvenstvu v polmaratonu v Gydinii na Poljskem z rezultatom 58:49, istega leta pa z drugim mestom v Valencii poskrbel za drugi najboljši rezultat v zgodovini polmaratona (57:37). Zmagovalec tega teka, Kenijec Kibiwott Kandie, je takrat tekel svetovni rekord 57:32.

Po novem naslovu svetovnega prvaka v krosu marca lani v Beogradu. FOTO: Guliverimages

To je tudi eden od le dveh od osmih Kiplimovih polmaratonov, na katerih ni zmagal. Drugi je bil tudi lani v Köbenhavnu.

Kot zmagovalec je v cilj pritekel še v New Yorku, na prestižnem polmaratonu Greath North Run v Veliki Britaniji in v Ras Al Khaimahu v Združenih arabskih emiratih. Šest zmag in dve drugi mesti na osmih priznanih maratonih. Ni slabo.

Ni pa Kiplimo pečata do zdaj pustil le na cestah, ampak tudi na stezi in travi oziroma blatu. Je namreč svetovni prvak z zadnjih dveh svetovnih prvenstev v krosu, na katerih je bil leta 2017 tudi mladinski svetovni prvak, leta 2019 pa se je moral na tem tekmovanju zadovoljiti s srebrno medaljo.

Blamaža v Sao Paulu

Kiplimo je nase opozoril tudi konec leta 2019, a ne na tak način, kot bi si želel. Kot najstnik je nastopil na prestižnem silvestrskem teku na 15 kilometrov v Sao Paulu in bil vse do zadnjega metra v vodstvu, potem pa si privoščil blamažo.

V zadnjih par metrih je spustil tempo in tik pred prečkanjem ciljne črte že dvignil roke, ko je njegovo nepazljivost izkoristil Kenijec Kibiwott Kandie in ga prehitel. Posnetek zaključka tega tekma je marsikoga nasmejal …

15-letnik na olimpijskih igrah

Stadioni? V zgodovino se je zapisal leta 2016, ko je na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru postal najmlajši olimpijec v zgodovini Ugande.

Na dan kvalifikacij teka na 5000 metrov, v katerih je za sedem sekund zgrešil uvrstitev v veliki finale, je bil star vsega 15 let, 9 mesecev in 3 dni. Mesec dni pred tem je postal podprvak v teku na 10.000 metrov na svetovnem mladinskem prvenstvu (do 19 let).

Nase je sicer opozoril že leto pred tem, ko je zmagal na ugandskih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo v gorskih tekih, a ga nanj na tamkajšnji zvezi niso poslali, saj so ocenili, da je premlad.

Ob debiju na svetovnih prvenstvih leta 2017 v Londonu. FOTO: Profimedia.

Leta 2017 je debitiral še na svetovnem članskem prvenstvu in v teku na 5000 metrov obstal v kvalifikacijah. Leto pozneje je mladinski svetovni podprvak na 10.000 metrov postal še drugič, medtem ko je bil v teku na 5000 metrov peti.

Dve veliki medalji v letih 2021 in 2022

Leta 2021 je prišel do za zdaj največjega uspeha na stezi, na olimpijskih igrah v Tokiu je bil tretji v teku na 10.000 metrov, bronasto medaljo pa v isti disciplini osvojil tudi na svetovnem prvenstvu leta 2022 v Oregonu v ZDA.

Svetovno prvenstvo 2023 v Budimpešti je moral izpustiti zaradi poškodbe, lani pa na olimpijskih igrah v Parizu ostal brez medalje. Finale teka na 10.000 metrov je končal na osmem mestu.

V zadnjem času se je namreč osredotočil na cestne teke, očitno pa mu gre zelo dobro. Po svetovnem rekordu, ki mu je uspel v polmaratonu v Barceloni, je jasno, da se je odločil pravilno.

Z bronasto medaljo z olimpijskih iger v Tokiu. FOTO: Profimedia.

V nestrpnem pričakovanju maratonskega debija

Zdaj pa je pred njim že nov velik cilj. Na letošnjem velikem londonskem maratonu, ki bo na sporedu 27. aprila in obeta najspektakularnejšo zasedbo v zgodovini maratonov, bo namreč debitiral tudi na 42 kilometrov in 195 metrov dolgi razdalji.

Po tem, kar mu je uspelo v nedeljo, pa se tekaški svet sprašuje, kaj sledi. Lahko pade tudi svetovni rekord?

Verjetno letos še ne, v prihodnosti pa ga zagotovo lahko popravi in morda postane tudi prvi človek, ki bo maraton v regularnih razmerah pretekel pod dvema urama.

S tem ima sicer izkušnje. Prav on je bil namreč en od narekovalcev tempa, ki so oktobra 2019 na Dunaju Eliudu Kipchogeju pomagali, da je maraton pretekel pod dvema urama. Toda ta rekord ne šteje, saj so Kenijcu organizatorji ustvarili idealne vremenske in tekmovalne pogoje.

Osebni rekordi Jacoba Kiplima:

3000 metrov: 7:26,64
5000 metrov: 12:40,96
10.000 metrov: 26:33,93
10 kilometrov cesta: 26:48
15 kilometrov cesta: 40:42 (svetovni rekord)
Polmaraton: 56:42 (svetovni rekord)

Da, tudi on je tekel do šole in nazaj

Pa za konec morda še malo o Kiplimovih začetkih in vzponu na tekaški vrh. Odraščal je na nadmorski višini 1900 metrov v regiji Sebei na vzhodu Ugande blizu meje s Kenijo, od koder prihajajo številni sijajni tekači. Tudi njegov veliki rival in največji ugandski atletski zvezdnik ta hip – olimpijski prvak in svetovni prvak z zadnjih treh svetovnih prvenstev v teku na 10.000 metrov Joshua Cheptegei.

FOTO: Profimedia.

Tudi Kiplimova zgodba je podobna tistim, ki so značilne za številne sijajne afriške tekače. Odraščal je v revni, številčni kmečki družini in vsak dan tekel do šole. Štiri kilometrov do tja in štiri kilometre nazaj.

“Štirje moji starejši brati so bili tekači, zato sem jim sledil na vsakem koraku in želel biti kot oni,” se spominja Jacob, ki danes lahko ugotovi, da je vse brate krepko presegel in poskrbel, da si zdaj milijoni tekačev z vsega sveta želijo, da bi bili takšni kot on.

Toda uspelo bo le redkim, če sploh komu. Vsaj v polmaratonu ni še nikomur. Kaj bo z maratonom, pa bomo videli že čez dva meseca.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!