Nov velik uspeh: Klara Lukan zaostala le za Italijanko

Atletika 11. Jul 202118:06 > 21:27 0 komentarjev
Klara Lukan je evropska podprvakinja. Foto: Instagram

Klara Lukan je na evropskem atletskem prvenstvu do 23 let, ki se je končalo v estonskem Tallinnu, v teku na 5000 m s časom 15:44,00 osvojila srebrno medaljo za tretje slovenske stopničke na tem EP. Pred njo je bila le Italijanka Nadia Battocletti (15:37,40). Moška Štafeta 4 X 400 m je bila v zadnji disciplini prvenstva peta (3:07,22).

Slovenija, ki je na preglednici kolajn delila 15. mesto, je dve odličji osvojila v soboto. Kristjan Čeh je ubranil naslov prvaka v metu diska. Slavil je z rekordom prvenstev, 67,48 m, in bil razred zase. Lia Apostolovski pa je bila bronasta in je v skoku v višino izenačila svoj izid sezone z 1,89 m.

Pred Čehom so na teh tekmovanjih doslej zlato osvojili le trije Slovenci. Rožle Prezelj, sedaj trener Apostolovske, v skoku v višino leta 2001, Robert Renner v skoku s palico leta 2015 in Luka Janežič na 400 m, slednji na prvenstvu leta 2017.

Tretje slovensko odličje na prvenstvu v Tallinnu je osvojila Lukanova. Dvajsetletna študentka biotehnologije iz Šentjerneja bo nastopila tudi na olimpijskih igrah v Tokiu, pred dvema letoma pa je v Borasu na 5000 m že postala mladinska evropska prvakinja. Tokrat je bila zlata Battoclettijeva (15:37,40), tretja za Lukanovo pa je bila Nizozemka Diane Van Es (15:48,40).

Klara: Naredila sem vse, kar je v moji moči

“S svojim tekom sem izjemo zadovoljna, saj sem ga taktično izpeljala tako, kot sem si ga zastavila. Naredila sem vse, kar je v moji moči, da sem bila uspešna. Prepričana sem bila pred tekmo, da ne bo hiter tek, da ne bo šla nobena tekmovalka naprej. Tekla sem zadržano na drugem mestu v prvih dveh kilometrih in pol in varčevala z močmi za zaključek. Po polovici proge sem zamenjala ritem, ki je bil v začetku počasen. V finišu sem zaostala le za Italijanko, ki je v tej sezoni res hitra v zaključkih. Sem pa bila pripravljena, da me ne bi iz ozadja katera prehitela in sem obdržala drugo mesto,” je povedala Lukanova.

Zlato so v štafeti sprva osvojili Nizozemci (3:04,83), srebro Francozi (3:05,01), bron pa Italijani (3:06,07). A je bila Nizozemska pozneje diskvalificirana, prva je bila Francija pred Italijo, bron pa je pripadel Nemčiji (3:06,42), ki je bila v cilju le slabo sekundo pred slovensko četverico. Četrta je bila Turčija (3:06,57).

Jan Vukovič je bil osmi v finalu na 800 m (1:48,26), moška štafeta 4 X 400 m pa je v dopoldanskih kvalifikacijah dosegla šesti izid in s 3:06,65 postavila slovenski rekord do 23 let.

Za preboj v finale so tekli Lovro Mesec Košir, Gregor Grahovac, Jure Grkman in Filip Jakob Dežman, sicer tekač na 110 m ovire, kjer je bil dan prej v finalu sedmi. V finalu je nato namesto Demšarja nastopil Vukovič, ki je imel tako v dveh urah in pol dva teka, nastopil pa je v zadnji predaji.