Letečemu Švedu je uspelo, v Parizu je padel svetovni rekord!

Atletika 5. Avg 202422:24 1 komentar
Armand Duplantis je spet navdušil svet. FOTO: Profimedia.

Šved Armand Duplantis je v finalu moškega skoka s palico za zaključek ponedeljkovega že tako spektakularnega atletskega dne na olimpijskih igrah v Parizu postavil nov svetovni rekord. Mejnik je zdaj postavljen na 625 centimetrih.

Dogodek ponedeljkovega večera na nabito polnem Stade de France smo videli v finalu moškega skoka s palico, pred katerim seveda ni bilo vprašanje, kdo bo olimpijski prvak. Ta naslov je šel še drugič v nizu dvakratnemu svetovnemu in trikratnemu evropskemu prvaku, predvsem pa večkratnemu svetovnemu rekorderju Armandu Duplantisu.

Šved je, potem ko je preskočil 610 centimetrov in si zagotovil novo zmago, svetovni rekord napadal na 625 centimetrih (maja je na mitingu nov mejnik premaknil na 624 centimetrov).

V prvih dveh poskusih je bil neuspešen, a zelo blizu, po tretjem pa je več kot 77 tisoč gledalcev na največjem francoskem stadionu eksplodiralo.

Duplantis je postavil nov svetovni rekord! Po ameriški mešani štafeti 4×400 metrov še drugega, ki je padel na teh olimpijskih igrah.

Drugo mesto je s 595 preskočenimi centimetri Američan Sam Kendricks. Nekdanji dvakratni svetovni prvak je prišel do druge olimpijske medalje.

Tretje mesto je osvojil evropski podprvak, Grk Emmanouil Karalis, ki je prišel do prve olimpijske medalje.

Beatrice Chebet in Faith Kipyegon, ki je bila pozneje diskvalificirana. FOTO: Profimedia.

Italijanka po diskvalifikaciji Kenije presenetljivo do medalje

V zelo napetem finalnem ženskem teku na 5000 metrov, v katerem je v kvalifikacijah nastopila tudi slovenska rekorderka Klara Lukan, smo videli kup olimpijskih in svetovnih prvakinj, pa tudi svetovnih rekorderk.

Kljub temu je bil tempo precej počasen, na koncu pa je do zmage kariere v finišu prišla Kenijka Beatrice Chebet, ki je v cilj pritekla v času 14:28,56.

Druga je v cilj pritekla njena rojakinja, svetovna rekorderka v teku na 1500 metrov Faith Kipyegon, kot tretja pa Etiopijka, ki teče za Nizozemsko, Sifan Hassan, olimpijska prvakinja iz Tokia.

Toda Kipyegon je bila naknadno diskvalificirana in senzacionalno je do medalje prišla evropska prvakinja, Italijanka Nadia Battocletti.

Svetovna rekorderka in dvakratna svetovna prvakinja, Etiopijka Gudaf Tsegay, je močno razočarala in tekmo končala šele na osmem mestu.

Veselje Keely Hodgkinson po prihodu v cilj. FOTO: Profimedia.

Britanka le prišla do tako želene zlate medalje

V teku na 800 metrov je vlogo favoritinje in najhitrejše skozi celotno sezono upravičila Keely Hodgkinson, ki je v zadnjih sto metrih strla odpor tekmic ter po drugih mestih na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih in zadnjih olimpijskih igrah le prišla do zlate medalje in naslova olimpijske prvakinje.

Veliki Britaniji je prinesla zlato olimpijsko medaljo v teku na 800 metrov po natanko 20 letih, ko je v Atenah leta 2004 zmagala Kelly Holmes. Slovenska rekorderka Jolanda Čeplak (tudi letos smo imeli Slovenci svojo predstavnico, Anita Horvat je svojo pot končala v kvalifikacijah oziroma repesažu) je bila takrat tretja.

Letos je Hodgkinson brez težav zmagala tudi na evropskem prvenstvu v Rimu. Zmagala je z rezultatom 1:56,72.

Preostali medalji sta šli v Afriko. Druga je bila Etiopijka Tsige Duguma z rezultatom 1:57,15, tretja pa Kenijka Mary Moraa (1:57,42).

Valerie Allman je prišla do drugega naslova olimpijske prvakinje v nizu.

Hrvatica do tretje olimpijske medalje, zmaga spet Američanki

V metu diska je do drugega naslova olimpijske prvakinje v nizu prišla Američanka Valerie Allman, ki je disk vrgla 69,50 metra daleč.

Druga je bila Kitajka Bin Feng (67,51), tretja pa Hrvatica Sandra Elkašević (prej Perković) in po dveh olimpijskih naslovih (2012 in 2016) prišla še do tretje medalje na najpomembnejšem atletskem tekmovanju.