
Kaj je evropsko ekipno prvenstvo, do zdaj največje atletsko tekmovanje na slovenskih tleh, ki ga bo junija gostil Maribor?
Tekmovanje ima bogato zgodovino, prvič smo ga videli daljnega leta 1965. Z idejo, da ustvari reprezentančno atletsko tekmovanje, ga je ustanovil nekdanji predsednik krovne evropske atletske organizacije, Italijan Bruno Zauli.
Format tekmovanja se je skozi leta spreminjal, vse do leta 2008 pa so se reprezentance v več različnih ligah – elitna je bila superliga – merile v ločenih kategorijah, moški in ženski.
Do leta 1993 je bilo evropsko ekipno prvenstvo oziroma takrat evropski pokal na sporedu na dve leti, od takrat naprej pa vsako leto.
Z letom 2009 se je tekmovanje preimenovalo in spremenilo v zdajšnji format. Do leta 2021 so bile v njem reprezentance razdeljene v štiri razrede – superligo, prvo, drugo in tretjo divizijo, z zadnjim prvenstvom leta 2023 pa se je tekmovanje spet malce spremenilo.
Države so po novem razdeljene v tri divizije. Vse tri je pred dvema letoma gostil Chorzow na Poljskem.
Letos bo elitno divizijo gostil Madrid, preostali dve pa bosta 24. in 25. (tretja divizija) oziroma 28. in 29. junija (druga divizija) v Mariboru.

Koliko reprezentanc sodeluje?
V prvih dveh divizijah je v zdajšnjem formatu po 16, v tretji pa 15 reprezentanc.
Rusija in Belorusija zaradi ruske invazije na Ukrajino od leta 2023 nimata pravice nastopa.
Zadnje tri reprezentance v prvi izpadejo v drugo divizijo, prve tri iz druge pa napredujejo v prvo divizijo.
Podobno velja za napredovanja oziroma izpadanja v preostalih divizijah.
Divizije:
Prva: Italija, Poljska, Nemčija, Velika Britanija, Nizozemska, Francija, Portugalska, Češka, Švedska, Finska, Švica, Grčija, Madžarska, Ukrajina, Litva.
Druga: Belgija, Turčija, Norveška, Slovenija, Romunija, Danska, Srbija, Slovaška, Hrvaška, Estonija, Bolgarija, Ciper, Latvija, Irska, Avstrija, Izrael.
Tretja: Islandija, Luksemburg, Moldavija, Bosna in Hercegovina, Malta, Gruzija, Andora, Črna gora, Albanija, Armenija, Severna Makedonija, San Marino, Atletska zveza majhnih evropskih držav, Azerbajdžan, Kosovo.

Kako poteka točkovanje?
Toliko, kot je reprezentanc, toliko točk dobi prvouvrščeni v vsaki od 37 disciplin (18 v moški in ženski ter ena v mešani konkurenci). Vsako mesto prinaša točko manj. Če jih je 16, potem zmagovalec v vsaki disciplini dobi 16 točk, zadnjeuvrščeni pa točko.
Če atlet nima rezultata (ne pride do cilja, nima veljavnega meta oziroma skoka) ali pa je diskvalificiran, ne dobi nobene točke.
Končna uvrstitev ekip temelji na skupnem seštevku točk vseh disciplin v moških in ženskih disciplinah skupaj. Če imata reprezentanci isto število točk, je višje uvrščena tista, ki je zbrala več posamičnih zmag. Če tudi po tem kriteriju ni razlik, odloča več drugih mest in tako dalje.
Discipline:
Moški: 100 metrov, 200 metrov, 400 metrov, 800 metrov, 1500 metrov, 5000 metrov, 3000 metrov zapreke, 110 metrov ovire, 400 metrov ovire, 4×100 metrov, skok v daljino, skok s palico, skok v daljino, troskok, suvanje krogle, met diska, met kladiva, met kopja.
Ženske: 100 metrov, 200 metrov, 400 metrov, 800 metrov, 1500 metrov, 5000 metrov, 3000 metrov zapreke, 100 metrov ovire, 400 metrov ovire, 4×100 metrov, skok v daljino, skok s palico, skok v daljino, troskok, suvanje krogle, met diska, met kladiva, met kopja.
Mešano: 4×400 metrov.

Kje je (bila) Slovenija?
V prejšnjem formatu je bila prvič zraven leta 1993, z nastopi pa začela v takratni tretji, zadnji kakovostni ligi.
Med elito je nastopila le enkrat, in sicer leta 1998, ko so v St. Peterburgu v Rusiji nastopale slovenske atletinje in hitro izpadle. Zasedle so zadnje, osmo mesto in se vrnile nazaj v drugi kakovostni razred.
V novem formatu tekmovanja, od leta 2009, se je Slovenija selila iz drugega v tretji kakovostni razred, iz katerega je se je po štirih prvenstvih v drugega vrnila leta 2023 in potem na prvenstvu v Chorzowu za las zgrešila uvrstitev v elitno ligo. Za tretjim mestom, ki prinaša napredovanje v najboljšo ligo, je zaostala za vsega pol točke.
Slovenski atleti in atletinje bodo račune s pomočjo navijačev skušali poravnati letos v Mariboru in poskrbeti za zgodovinski uspeh.
Slovenska reprezentanca v novem formatu:
- 2009: prva liga (drugi kakovostni razred)
- 2010: prva liga (drugi kakovostni razred)
- 2011: prva liga (drugi kakovostni razred)
- 2013: druga liga (tretji kakovostni razred)
- 2014: prva liga (drugi kakovostni razred)
- 2015: druga liga (tretji kakovostni razred)
- 2017: druga liga (tretji kakovostni razred)
- 2019: druga liga (tretji kakovostni razred)
- 2021: druga liga (tretji kakovostni razred)
- 2023: druga liga (drugi kakovostni razred)
Vstopnice za letošnje evropsko ekipno prvenstvo, ki bo od 24. do 29. junija v Mariboru, so že na voljo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje