Najsijajnejši diamant ene najbogatejših afriških držav

Atletika 4. Dec 20245:00 0 komentarjev
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo, najboljši atlet leta 2024. FOTO: Profimedia.

Letsile Tebogo, ki je bil izbran za najboljšega atleta letošnjega leta na svetu, je postal prvi Afričan z zlato olimpijsko sprintersko medaljo in na tej poti postavil še kup mejnikov. Za mladim sprinterjem iz Bocvane je leto, ki mu je prineslo številne lepe, a tudi najtežji trenutek v življenju. Zakaj?

Bocvana je ena najbogatejših držav v Afriki, v kateri cveti industrija diamantov, a na niti en diamant v državi, ki ima le nekaj več prebivalcev kot Slovenija (2,6 milijona), po površini pa je skorajda 30-krat večja, niso ponosni kot na tistega, ki je zasijal na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu.

Letsile Tebogo je 8. avgusta na vijolični atletski stezi kultnega Stade de France v Parizu na novo spisal atletsko zgodovino in postal prvi Afričan, ki je osvojil zlato olimpijsko medaljo v sprinterskih disciplinah.

Letsile Tebogo
Trenutek, ko je v Parizu postal nesmrten. FOTO: Profimedia.

Zmagovalec najhitrejšega finala v zgodovini

Z afriškim rekordom 19,46, ki ga je postavil na peto mesto večne lestvice, je pri 21 letih postal olimpijski prvak v najhitrejšem teku na 200 metrov v zgodovini. Za njim so se razvrstili trije Američani Kenny Bednarek, svetovni prvak Noah Lyles in Erriyon Knighton, ki so tekli 19,62, 19,70 in 19,99.

“Ta naslov mi pomeni ogromno. To je jasno in glasno sporočilo vsem, da je sprint doma tudi v Afriki. Tudi Afričani smo lahko zelo hitri,” je povedal po naslovu, ki ga je osvojil štiri dni za tem, ko je v teku na 100 metrov kljub odličnemu osebnemu rekordu 9,86 končal “šele” na šestem mestu.

Tudi to je bil najhitrejši finale v zgodovini. V njem je vseh osem sprinterjev teklo pod desetimi sekundami. Najslabši v tem teku, Jamajčan Oblique Seville, je še vedno zmogel sijajen rezultat 9,91, s katerim bi na vseh prejšnjih olimpijskih igrah razen treh stal na stopničkah.

Njegova največja navijačica ni dočakala Pariza

Vse nagrade, ki jih je v zadnjem letu dobil, bi mladi Tebogo verjetno v hipu zamenjal za to, da bi ob njem po velikem uspehu stala njegova največja navijačica.

Letsile Tebogo
Na sprintericah je imel v Parizu izpisano datum rojstva preminule mame. FOTO: Profimedia.

Njegova mama Seratiwa ga je spremljala povsod, kjer je nastopal. Med drugim ga je lani, brez da bi vedel, presenetila tudi z obiskom svetovnega prvenstva v Budimpešti.

Po kratki bolezni je umrla maja letos, le nekaj mesecev preden je postal olimpijski prvak.

Predsednik je razglasil dela prost dan

“Najsijajnejši trenutek v športni zgodovini Bocvane,” je dan za tem pisalo na naslovnici Mmegi, največjega časopisa v državi, ki jo v veliki meri pokriva ena največjih puščav na svetu Kalahari.

“Izgubil sem glas. Ta fant je spisal zgodovino. Zapisal se je v anale športa in naše države,” pa je bil po velikem podvigu 184 centimetrov visokega sprinterja ves iz sebe Mokgweetsi Masisi, predsednik Bocvane, v kateri je po prvem naslovu olimpijskega prvaka vladalo evforično stanje.

Letsile Tebogo
V Gabronu, glavnem mestu Bocvane, ga je pričakala množica ljudi. FOTO: Profimedia.

Ljudje so po ulicah od veselja noreli do jutranjih ur. V službe in šole jim naslednji dan ni bilo treba iti. Predsednik je namreč dan za tem razglasil za dela prost dan.

Ne samo prebivalci Bocvane, veliko je od tega, da je svoji državi prinesel sploh prvo zlato olimpijsko medaljo, imel tudi Tebogo, ki je dva dni za zgodovinskim finalom Bocvani do medalje pomagal tudi v štafeti 4×400 metrov.

V zadnji predaji štafete, ki je finale končala na drugem mestu, je tekel izjemnih 43,08 in v njej skorajda prehitel Američana Raija Benjamina.

Od olimpijskega prvaka na 400 metrov z ovirami je bil hitrejši za desetinko in v zadnjih metrih skorajda poskrbel, da bi Bocvana skočila pred ZDA.

Letsile Tebogo
V Monaku je prejel nagrado za atleta leta. FOTO: Profimedia.

Letsile je s strani države, nagrad in sponzorjev v naslednjih dneh prejel več sto tisoč ameriških dolarjev in tudi razkošno hišo s štirimi spalnicami, v kateri po novem živi.

Največje in najprestižnejše nagrade pa je bil deležen v nedeljo, ko je bil na gala večeru Svetovne atletike v Monaku izbran za najboljšega atleta leta na svetu.

Seveda je postal prvi atlet iz Bocvane in tudi prvi afriški sprinter, ki mu je uspelo kaj takega.

Bocvani je prinesel tretjo in četrto olimpijsko medaljo

Bocvana je do zdaj na olimpijskih igrah osvojila štiri medalje. Vse na poletnih igrah in vse v atletiki. Prvo ji je prinesel tekač Nijel Amos, ki je bil leta 2012 v Londonu drugi v teku na 800 metrov.

Letsile Tebogo
Bocvani je pomagal tudi do medalje v štafeti 4×400 metrov. FOTO: Profimedia.

Druge so se v Bocvani veselili leta 2021 v Tokiu, kjer je bila moška štafeta 4×400 tretja.

Pri tretji in četrti je imel prste (oziroma noge) vmes Tebogo, ki je bil letos v Parizu prvak na 200 metrov, s štafeto 4×400 metrov pa osvojil srebrno kolajno.

V Pariz še zdaleč ni prišel kot neznanec

Tebogo na olimpijske igre v Pariz še zdaleč ni prišel kot neznanec. Mladi sprinter, ki se je še nekaj let nazaj ob atletiki ukvarjal tudi z nogometom, je v atletskem svetu nase opozarjal že nekaj časa.

Olimpijski prvak, ki prihaja iz mesta Kanye z nekaj manj kot 50 tisoč prebivalci na jugu Bocvane, je nase opozarjal že nekaj let. Najmočneje na lanskoletnem svetovnem prvenstvu.

Letsile Tebogo
S svetovnega prvenstva v Budimpešti je prinesel dve medalji. FOTO: Profimedia.

V Budimpešti je pred letom dni zgodovino afriškega sprinta spisal prvič in le nekaj tednov za tem, ko je izstopil iz najstniških let, postal prvi Afričan z medaljo s svetovnih prvenstev v teku na 100 metrov. Bil je drugi.

Izkazal se je tudi na enkrat daljši razdalji in na 200 metrov osvojil bronasto kolajno.

Predlani je postavil mladinski svetovni rekord

Pred tem je blestel na mladinskih svetovnih prvenstvih. Leta 2021 je v Nairobiju s komaj dopolnjenimi 18 leti postal mladinski svetovni prvak v teku na 100 metrov z rezultatom 10,19, na 200 metrov pa osvojil srebrno medaljo.

Leto pozneje je na prvenstvu v Mauritiusu prepričljivo postal afriški prvak na 200 metrov in pozneje zablestel na še enem mladinskem svetovnem prvenstvu.

V Caliju je pred izstopom iz mladinske kategorije svetovni prvak postal še drugič v nizu, a s precej boljšim rezultatom. V finalu je tekel izjemnih 9,91 in postavil nov mladinski svetovni rekord. Tudi v Kolumbiji je osvojil dve medalji in tam na enkrat daljši razdalji končal na drugem mestu.

Letsile Tebogo
Na mladinskem svetovnem prvenstvu v Caliju je navdušil s svetovnim rekordom. FOTO: Profimedia.

Usain Bolt prepričan, da bo popravil njegov rekord

Tebogo je še mlad, zato se mnogi sprašujejo, kaj v prihodnosti lahko še ponudi. Največji med njimi, Jamajčan Usain Bolt, je prepričan, da še veliko.

“Prepričan sem, da je to šele začetek. Mislim, da ne bo trajalo dolgo, da bo postavil moj rekord,” je povedal osemkratni olimpijski in enajstkratni svetovni prvak.

je na svetovni rekord v teku na 200 metrov 19,19, ki je v njegovi lasti od svetovnega prvenstva leta 2009 v Berlinu in je že 15 let nedotakljiv. Se bo to kmalu res spremenilo?

Letsile Tebogo:

-Osebna rekorda:
100 m: 9,86 (2024)
200 m: 19,46 (2024)

-Medalje z največjih tekmovanj:
SP: 1x srebro (100 m, 2023), 1x bron (200 m, 2023)
OI: 1x zlato (200 m, 2024), 1x srebro (4×400 m, 2024)
Afriško prvenstvo: 1x zlato (200 m, 2022)
Mladinska SP: 2x zlato (100 m 2021 in 2022), 2x srebro (200 m 2021 in 2022)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!