Ozadje največjega atletskega dogodka na slovenskih tleh

Atletika 6. Jan 202520:00 0 komentarjev
Anita Horvat
FOTO: Aleš Fevžer.

Maribor bo junija gostil največji atletski dogodek na slovenskih tleh, ekipno evropsko prvenstvo druge in tretje divizije. Nastopilo bo 1600 atletov in 30 držav. Pri izvedbi tekmovanja bo sodelovalo okoli 600 ljudi. Kakšen bo proračun dogodka?

Tekmovanje tretje divizije bo 24. in 25. junija, druge divizije, v kateri je tudi Slovenija, pa 28. in 29. junija.

Po navedbah vodstva Atletske zveze Slovenije (AZS) bo prvenstvo v Mariboru največje atletsko tekmovanje na slovenskih tleh vseh časov. Stadion Poljane bo po prenovi gostil že tretje večje atletsko tekmovanje. Prenova stadiona, ki je dobil tudi atletsko dvorano in novo tribuno, je bila narejena za potrebe olimpijskega festivala evropske mladine (Ofem), ki je v štajerski prestolnici potekal predlani, lani pa je bilo na isti stezi še balkansko prvenstvo do 18 let.

Predsednik Evropske atletike (EA), Dobromir Karamarinov, je 15. oktobra lani ob slovesnem podpisu pogodbe za organizacijo ekipnega EP dejal, da si je Maribor organizacijo tako velikega tekmovanja, ki bi sicer moralo biti organizirano v Izraelu, priboril predvsem zaradi uspešne organizacije Ofema. “Brez Ofema ne bi bilo ničesar od omenjenega. Zaradi njega smo dobili lep atletski objekt, obenem pa se je oblikovala tudi organizacijska ekipa, povečini sestavljena iz mariborskih klubov. Pri izvedbi dveh tekem lani in letos je ekipa dobila tudi veliko izkušenj, kako pripraviti tako veliko tekmovanje,” je dejal Nejc Jeraša, direktor AZS.

Maribor se je predlani izkazal z organizacijo Ofema. FOTO: Aleš Fevžer.

Kakšen bo proračun dogodka?

Jeraša je direktor prvenstva, predsednik lokalnega organizacijskega komiteja je trener Lado Mesarič, direktor tekmovalnega dela pa nekdanji atlet in trener Sebastjan Jagarinec. Za izvedbo bodo potrebovali okrog 500 prostovoljcev, okrog 200 do 250 za pripravo tekme posamezne divizije. V to niso všteti sodniki, teh bo okrog 70, ter okrog 30 članov organizacijskega odbora.

Evropska atletika bo za izvedbo ekipnega EP namenila 600.000 evrov v denarju ter 300.000 v storitvah. “Poleg tega bo EA nudila še tehnično podporo svojega osebja. Brez državne finančne pomoči pa ne bi šlo, prijaviti se moramo na razpis, računamo pa na nekaj manj kot pol milijona evrov. Za atletsko opremo bo Fundacija za šport namenila 50.000 evrov,” je navedel Jeraša.

Manjkata še dodatni ogrevalni metališči za met krogle in kopja, ki bosta postavljeni v Športnem parku na Taboru, kjer je velikokrat kros nasproti Atletskega stadiona Poljane. “Za ogrevalni stadion je treba dokupiti opremo, zaščitno mrežo in kletko ter članska orodja,” je povedal Jeraša.

Nejc Jeraša. FOTO: Aleš Fevžer.

Koliko atletov in atletinj bo zraven?

Okrog 600 udeležencev, tekmovalci, trenerji in drugo osebje, bo nastopilo v tretji diviziji, v drugi pa slabih 1000. “Največji stroški bodo za nastanitve in prehrano. V hotelih bo na voljo zajtrk, potem pa bodo drugje poskrbeli za kosila in večerje. To predstavlja okrog 600.000 evrov. EA bo za meritve in podporo za televizijske prenose tekem plača neposredno izvajalcu 300.000 evrov, ostali proračun, okrog 1,8 milijona evrov, pa bomo za prvenstvo namenili prek računa AZS. Zgolj prevozi ekip iz letališč ter iz hotelov do stadiona in nazaj bo stalo prek 100.000 evrov. Sredstva bomo morali nameniti še za zavarovanje, varovanje, protidopinški program, uradna oblačila,” je nanizal Jeraša.

Uradni letališči sta brniško in zagrebško, po potrebi bodo prevoz za kakšno ekipo zagotovili tudi iz Dunaja. Mariborski hoteli bodo v tem času polni zgolj zaradi izvedbe ekipnega EP. “Za tretjo divizijo ni bilo težav, za drugo pa bo potreben še dodatni hotel v Rušah. Pet ekip bo nastanjenih na vrhu Pohorja, tako bo za prevoz potrebna tudi tudi gondola. Imeli smo že skupni sestanek s predstavniki EA in zaradi naših že omenjenih izkušenj na tekmovalnem področju ne pričakujemo nobenih težav pri organizaciji dogodka,” je zagotovil Jeraša.

Slovenija
Predlani se je Sloveniji uvrstitev v elitno divizijo izmaknila za vsega pol točke. FOTO: Aleš Fevžer.

Cilj Slovenije je uvrstitev v prvo divizijo

Slovenska reprezentanca bo nastopila z vsemi najboljšimi atleti in atletinjami in se bo pred domačimi navijači borila za preboj v 1. divizijo. Na prejšnjem prvenstvu pred letom in pol v okviru evropskih iger na Poljskem je slovenska ekipa zasedla četrto mesto in le za pol točke zaostala za napredovanjem. Letos bo cilj uvrstitev med najboljše tri reprezentance, ki napredujejo v 1. divizijo.

“To ne bo najlažja naloga, a so jo naši tekmovalci sposobni uresničiti. Zagotovo bo nastop v drugi ligi zanimiv za gledalce, zato je AZS začela tudi pogovore s slovensko nacionalno televizijo, da bi imeli ljubitelji atletike možnost spremljati tekmovanje v Mariboru,” je povedal Jeraša.

V drugi diviziji so poleg Slovenije še Belgija, Turčija, Norveška, Romunija, Danska, Srbija, Slovaška, Hrvaška, Estonija, Bolgarija, Ciper, Latvija, Irska, Avstrija in Izrael. Tretjo divizijo sestavljajo Islandija, Luksemburg, Moldavija, Bosna in Hercegovina, Malta, Gruzija, Andora, Črna gora, Albanija, Armenija, Severna Makedonija, San Marino, Azerbajdžan, Kosovo in reprezentanca malih držav Evrope.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!