Mladega italijanskega skakalca v daljino Mattio Furlanija, ki je bil izbran za vzhajajočo zvezdo svetovne atletike 2024, ste že spoznali, kdo pa je Etiopijka Sembo Almayew, ki ji je ta laskava nagrada pripadla v ženski kategoriji?
Etiopija je ena najstarejših neodvisnih držav na svetu, ki leži na vzhodu Afrike, in je znana po svoji bogati zgodovini, kulturi in tradiciji. Slovi pa tudi kot dežela, ki je svetu dala številne odlične tekače in tekačice.
Kje naj začnemo in kje končamo? Adebe Bikila, olimpijski zmagovalec v letih 1960 in 1964, ki je ob svojem prvem olimpijskem naslovu v Rimu do zmage prišel bos in poskrbel za enega najbolj nepozabnih trenutkov v zgodovini športa.
Dvakratni olimpijski in štirikratni svetovni prvak v teku na 10.000 metrov Haile Gebrselassie, ki je bil tudi svetovni rekorder v tekih na 5000 in 10.000 metrov ter tudi v maratonu.
Kenenisa Bekele je bil trikratni olimpijski in petkratni svetovni prvak na 5000 in 10.000 metrov, svoj čas pa tudi svetovni rekorder v obeh omenjenih disciplinah in tudi v polmaratonu.
Trikratna olimpijska in petkratna prvakinja na 5000 in 10.000 metrov, v obeh disciplinah pa prav tako svetovna rekorderka, je bila tudi Tirunesh Dibaba.
Nekdanja svetovna rekorderka v teku na 5000 metrov Meseret Defar, ki se lahko pohvali z naslovom olimpijske prvakinje in tudi dvema zlatima medaljama s svetovnih prvenstev.
Etiopijka, ki pa teče za Nizozemsko, je tudi Sifan Hassan, dobitnica treh medalj z olimpijskih iger v Parizu (prva je bila v maratonu, tretja pa na 5000 in 10.000 metrov), ki je bila prejšnji mesec v Monaku izbrana za najboljšo atletinjo leta 2024.
Če naštejemo le nekaj najuspešnejših, saj bi lahko naštevali v nedogled …
Prepričana, da bo že kmalu stala na stopničkah
Zdaj se zdi, da so Etiopijci dobili novo tekačico, ki utegne v naslednjih letih iti po stopinjah številnih slovitih rojakov in rojakinj. Sembo Almayew, ki je bila ob koncu lanskega leta na gala prireditvi Svetovne atletike izbrana za vzhajajočo zvezdnico svetovne atletike.
Ta 19-letna tekačica na 3000 metrov z zaprekami za razliko od njenega vrstnika iz Italije, skakalca v daljino Mattie Furlanija, ki je z velikih članskih tekmovanj prinesel kar tri medalje, lani sicer ni osvojila niti ene, a to ne pomeni, da ni nadarjena. Nasprotno.
“Videl sem že ogromno tekačic, a še nobena ni bila tako nadarjena, kot je ona. Predvsem pa me navdušuje njena tekmovalnost. Takšna športnica se rodi enkrat na sto let. Odkar je debitirala na mednarodni ravni, gre njena pot samo še navzgor. Skorajda stoodstotno sem prepričan, da bo v naslednjih letih zasedala najvišje stopničke na največjih tekmovanjih,” je povedal njen trener, nekdanji odlični etiopski maratonec Birhanu Mekonnen.
“Letos mi ni uspelo, zato sem razočarana, sem pa prepričana, da bom do medalje prišla že na naslednjem velikem tekmovanju. Naslednje leto prinaša nove izzive. Najprej marca svetovno dvoransko prvenstvo v Nanjingu in potem septembra svetovno prvenstvo v Tokiu. Verjamem, da bom tam stala na stopničkah. Če že ne na najvišji, pa takoj pod njo,” je samozavestno povedala po nastopu na olimpijskih igrah v Parizu, po katerem je bila razočarana, čeprav je z izjemnim rezultatom 9:00,83 zasedla visoko peto mesto in bila najmlajša med nastopajočimi v disciplini, v kateri tekmovalke po pravilu vrhunec dosegajo v zrelejših letih.
Zaplet, zaradi katerega je ni bilo na finalu diamantne lige
Dva meseca pozneje je na svetovnem mladinskem prvenstvu v Limi v Peruju prepričljivo zmagala in z rezultatom 9:12,71 postavila rekord prvenstev.
V središču pozornosti se je znašla tudi ob koncu sezone, ko zaradi birokratskih zapletov ni smela nastopiti na zaključku diamantne lige v Bruslju. Zaradi novih omejitev Evropske unije za etiopske državljane je namreč ostala brez vize.
“To je sramota. Razumel bi, če bi šlo za koga neznanega, ne pa za atletinjo, ki spada v svetovno elito in je, nenazadnje, nekaj tednov pred tem nastopila na olimpijskih igrah v Parizu,” je bil ob tem besen njen menedžer Hussein Makke.
Nase je glasno opozorila že kot 17-letnica
Ni pa glas o Sembo v atletskem svetu prvič odjeknil lani, ampak že prej. Že leta 2023 je namreč navduševala in kot 18-letnica tekla v finalu svetovnega prvenstva v Budimpešti, v katerem je pristala na 12. mestu.
Slovenka peta najhitrejša Evropejka v zgodovini
Slovenska rekorderka v teku na 3000 metrov z zaprekami Maruša Mišmaš Zrimšek je državni rekord odtekla v finalu svetovnega prvenstva 2023 v Budimpešti, kjer je tekla 9:06,37 in bila šesta. Za kako dober rezultat gre, potrjuje tudi pogled na večno evropsko lestvico te discipline, na kateri 30-letno Kamničanko najdemo na petem mestu.
Evropska rekorderka je Francozinja Alice Finot, ki je v finalu letošnjih olimpijskih iger, na katerih je pristala na sijajnem četrtem mestu, tekla 8:58,67 in za 14 stotink popravila mejnik Rusinje Gulnare Samitove-Galkine, ki je trajal kar 16 let.
Ob tem velja omeniti, da je 33-letna Francozinja na zadnjem svetovnem prvenstvu pred letom in pol našo rekorderko prehitela za eno mesto in vsega 22 stotink, potem pa lani prepričljivo zmagala na evropskem prvenstvu v Rimu in zablestela na olimpijskih iger. Mišmaš Zrimšek je zaradi poškodbe celotno sezono 2024 na žalost izpustila …
Še pred tem je Almayew blestela v diamantni ligi, v kateri je bila druga na mitingih v Dohi in v Lozani, zasijala pa predvsem v Firencah, kjer je odtekla osebni rekord 9:00,71 in poskrbela za tretji najboljši izid med mladinkami v zgodovini (svetovna rekorderka Celliphine Chepteek Chespol je leta 2017 tekla 8:58,78), to pa je bil tudi nov etiopski mladinski rekord.
Na velikih članskih tekmovanjih je debitirala kot še ne polnoletna. Na svetovnem prvenstvu 2022 v Eugenu je v kvalifikacijah tekla 9:21,10 in za vsega osem stotink zaostala za uvrstitvijo v finale.
“Sem še mlada in zelo neizkušena. Ta izkušnja bo zelo dobrodošla za prihodnost,” je takrat govorila, kot da bi bilo za njo že nekaj let nastopanja na najvišji ravni.
Stara je bila komaj 17 let in le dva tedna pozneje prišla do srebrne medalje v konkurenci dve leti starejših deklet na mladinskem svetovnem prvenstvu v Limi v Kolumbiji.
To je bilo tudi leto, v katerem je z rezultatom 9:09,19 za več kot 15 sekund popravila svetovni rekord v kategoriji do 18 let.
Na prvem mestu je bil od nekdaj tek in ne šola
Že takrat je bilo jasno, da gre za tekaški diamant, o katerem bomo najverjetneje še slišali.
“Prihajam iz tekaške družine, vse moje štiri sestre tečejo, zato je bilo jasno, da bom tekla tudi jaz,” je govorila in dodala, da sta ji v veliko spodbudo tudi starša, predvsem oče.
“Medtem ko je za druge na prvem mestu šola, me je moj oče že od samega začetka podpiral pri atletiki in ga je zanimalo samo to, da bom srečna. Jaz pa sem srečna predvsem takrat, ko tečem,” je dodala Almayew.
Na istem prvenstvu do medalje tudi njena sestra
Da Almayew res prihaja iz tekaške družine, potrjuje tudi pogled na rezultate lanskoletnega svetovnega mladinskega prvenstva v Limi, ki razkriva, da je na stopničkah stala tudi njena tri leta mlajša sestra Marta Alemayo.
Prišla je namreč do bronaste medalje v teku na 3000 metrov brez zaprek.
Da je zelo nadarjena, pa je potrdila tudi marca lani, ko je zmagala na mladinskem svetovnem prvenstvu v krosu v Beogradu.
Bo Etiopiji prinesla prvo zlato medaljo v teku z zaprekami?
Sembo je sprva tekla na 1500 metrov, potem pa presedlala na tek z zaprekami. “Zato, ker imam rada izzive. Tek prek zaprek pa jih prinaša ogromno,” je povedala o tem.
In kaj je njen naslednji izziv? Želi postati prva Etiopijka, ki bo zmagala na velikih tekmovanjih v teku na 3000 metrov z zaprekami.
Kljub številnim sijajnim tekačicam do zdaj to v mladi disciplini, ki je na svetovnih prvenstvih zraven od leta 2005, na olimpijskih igrah pa od 2008, namreč ni uspelo še nobeni Etiopijki. S svetovnih prvenstev so prinesle srebrno in dve bronasti, z olimpijskih iger pa eno srebrno medaljo.
Vse kaže, da je zdaj na obzorju dekle, ki lahko to spremeni leta 2028 v Los Angelesu, morda pa že kar letos na svetovnem prvenstvu v Tokiu, in zdi se, da je ne more ustaviti nihče. Razen to, da ostane brez vize …
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje