Slovenski rekorder pomagal do svetovnega rekorda

Atletika 8. Jul 202414:20 0 komentarjev
Niels Laros po prihodu v cilj. FOTO: Profimedia.

Na atletskem mitingu v Hengelu na Nizozemskem je Niels Laros postavil nov mladinski svetovni rekord v teku na 1000 metrov. Do tega podviga je Nizozemcu v vlogi narekovalca tempa pomagal Žan Rudolf.

Žan Rudolf, slovenski rekorder v teku na 800 metrov (1:45,15) in večkratni udeleženec največjih tekmovanj, ki je letos postavil tudi državni rekord na 1000 metrov (2:19,03), se je letos odločil, da v svoji karieri naredi veliko spremembo.

“V zadnjem času sem se bolj posvetil vlogi narekovalca tempa, saj s tem zaslužim več, kot če bi tekel zase. Sem v letih, ko moram misliti tudi na družino. Nekdo mora plačevati račune,” je 31-letni tekač povedal maja v velikem intervjuju za Sportklub.

Od takrat je v vlogi narekovalca tempa nastopil na številnih mitingih, tudi diamantne lige, in dobro opravljal svojo nalogo, podobno pa je bilo tudi na včerajšnjem mitingu v Hengelu na Nizozemskem, kjer je bil narekovalec tempa v teku, v katerem je padel mladinski svetovni rekord.

Z rezultatom 2:14,37 ga je postavil 19-letni Niels Laros in popravil mejnik Kenijca Benjamina Kipkuruija 2:15,00, ki je zdržal skorajda natanko četrt stoletja. Kenijec je ta rezultat tekel 17. julija 1999.

Poziranje po svetovnem rekordu. FOTO: Profimedia.

Eden najbolj nadarjenih tekačev v Evropi

Laros je sicer tekač, ki najboljše rezultate dosega v teku na 1500 metrov, v katerem se je lani z 18 leti prebil v finale svetovnega prvenstva v Budimpešti, kjer je z nizozemskim rekordom 3:31,25 zasedel deseto mesto.

Laros ima že kup medalj z največjih mladinskih tekmovanj.

Lani je bil evropski prvak v kategoriji do 20 let v tekih na 1500 in 5000 metrov, predlani pa evropski prvak na 1500 in 3000 metrov postal v kategoriji do 18 let.