Spregledan podvig razočarane slovenske rekorderke

Atletika 8. Avg 202417:23 0 komentarjev
Tina Šutej je olimpijskim igram pomahala v slovo. FOTO: Aleš Fevžer.

Slovenska rekorderka v skoku s palico Tina Šutej, ki je bila po finalu olimpijskih iger v Parizu zelo razočarana, je ena od vsega desetih atletinj, ki so kar trikrat nastopile v olimpijskem finalu te zahtevne discipline.

Tina Šutej je po lanskoletnem četrtem mestu, s katerim je navdušila na svetovnem prvenstvu v Budimpešti, verjela, da lahko na olimpijskih igrah v Parizu z medaljo postavi piko na i že tako sijajni karieri, a so ji načrte prekrižale zdravstvene težave, ki so se pri slovenski rekorderki v skoku s palico v letošnjem letu vrstile skozi celotno leto.

Po finalu, v katerem je zasedla zadnje mesto, je bila 35-letna skakalka, ki se lahko pohvali z dvema srebrnima medaljama z dvoranskih evropskih prvenstev, bronasto kolajno z dvoranskega svetovnega prvenstva in tudi z evropskega prvenstva na prostem, zelo razočarana.

“Ko bodo igre leta 2028 v Los Angelesu, bom stara 39 let, pri tistih letih pa skok s palico ni nekaj, kar bi si želela početi. Ne bi rada imela uničenih kolen, tetiv, ramenskega obroča, hrbta …,” je po nastopu razočarano na robu povedala Šutej in napovedala, da je naslednja sezona, ki poleti prinaša svetovno prvenstvo v Tokiu, njena zadnja.

Ena od vsega desetih, ki jim je uspelo kaj takega

Razočaranje nad pariškim dosežkom je veliko, a ob tem ne smemo pozabiti na to, da se je naša najboljša slovenska atletinja tudi na letošnjih olimpijskih igrah uvrstila v veliki finale, kar ji je v četrtem olimpijskem nastopu uspelo še tretjič v nizu.

Letos je bila 19., pred tremi leti v Tokiu je bila peta, leta 2016 v Riu de Janeiru 2016.

Da je to podvig, ki ga ne gre kar tako prezreti, potrjuje tudi pogled v zgodovino ženskega skoka s palico na olimpijskih igrah. Ob Šutej je kaj takega uspelo le še devetim tekmovalkam in le eni, ki je skakala tudi v letošnjem finalu. Grkinji Aikaterini Stefanidi.

Več kot tri nastope v finalu olimpijskih iger ni zbrala še nobena skakalka s palico do zdaj. Niti legendarna svetovna rekorderka, Rusinja Jelena Isinbajeva.

Lepo priložnost, da bi to spremenila v Parizu, je imela bronasta z zadnjih iger v Parizu, Britanka Holly Bradshaw, ki pa je letos presenetljivo obstala v kvalifikacijah.