Tragična zgodba zlatega dečka južnoafriškega športa

Atletika 4. Jul 202411:11 0 komentarjev
Jacques Freitag je bil čudežni deček skoka v višino. FOTO: Profimedia.

Nekdanji svetovni prvak v skoku v višino Jacques Freitag, ki so ga ta teden našli mrtvega, je včasih veljal za zlatega dečka južnoafriškega športa. Po hitrem koncu kariere je zapadel v velike težave. Star je bil vsega 42 let.

Jacques Freitag je imel atletiko in skok v višino v krvi. Njegova mama je bila namreč južnoafriška prvakinja v skoku v višino, v katerem je zelo hitro še precej bolj zablestel tudi sam.

Fotografija iz leta 2003. FOTO: Guliverimages.

Prvič je atletski svet nase opozoril nekaj dni po dopolnjenem 17. rojstnem dnevu, saj je leta 1999 postal svetovni prvak do 18 let v Bydgoszczu na Poljskem.

Leto za tem je zmagal na 14 od 15 tekmovanj, na katerih je nastopil, tudi na svetovnem prvenstvu do 20 let v Santiagu de Chilu.

Leta 2001 je prvič nastopil na velikem članskem tekmovanju, na svetovnem prvenstvu v Edmontonu.

V začetku leta 2002 je preskočil 237 centimetrov in pri vsega 19 letih postavil afriški rekord in kot mladinec dosegel najboljši rezultat v sezoni na svetu.

Da gre za redkega atletskega dragulja, je dokazal leto pozneje, ko je v finalu svetovnega prvenstva v Parizu na slovitem Saint Denisu s skokom več kot 235 centimetrov postal članski svetovni prvak in zaokrožil zelo redek trojček zmag.

Zmagal je na obeh mladinskih in tudi članskem svetovnem prvenstvu, kar je do zdaj v zgodovini uspelo le desetim. Takrat je postal tudi prvi Afričan, ki je osvojil naslov svetovnega prvaka v katerikoli od tehničnih atletskih disciplin.

Veselje po zmagi na svetovnem prvenstvu 2003. FOTO: Profimedia.

Zaplet na olimpijskih igrah 2004

Kot eden od favoritov za zlato je prišel tudi na olimpijske igre leta 2004 v Atenah, kjer pa se mu je na treningu pred prvim nastopom strgal atletski čevelj, čemur je sledil bizaren zaplet.

“Skušali smo najti nov čevelj, a ga nismo našli nikjer, saj je bil visok 203 centimetre, tehtal je sto kilogramov in nosil številko 50 oziroma še večjo. Nikjer nismo našli tako velikega čevlja. Na koncu nam je lokalni čevljar sešil novega, ki pa ni zdržal. V kvalifikacijah se mu je spet raztrgal, preskočil je le 220 centimetrov in obstal v kvalifikacijah. Pozneje se je izkazalo, da je skakal tudi z zlomljenim gležnjem, s katerim je imel pozneje še veliko težav,” je zgodbo leta pozneje pojasnil njegov takratni trener, Finec Jukka Härkönen, in dodal, da se je Freitagovo življenje med okrevanjem po tej poškodbi za vedno spremenilo.

Z 238 preskočenimi centimetri je še vedno afriški rekorder. FOTO: Profimedia.

Po nesreči v Atenah je šlo njegovo življenje navzdol

Po velikem olimpijskem razočaranju je kariera svetovnega prvaka začela strmoglavljati.

V prvi polovici leta 2005 je sicer sledil še en preblisk, skočil je še vedno aktualen svetovni rekord 238 centimetrov, poleti pa je na svetovnem prvenstvu v Helsinkih kot branilec naslova prvaka spet obstal v kvalifikacijah.

Po tem neuspehu se nikoli ni več pobral. Izkazalo se je, da je bil nastop na Finskem njegov zadnji na velikih tekmovanjih.

Leta 2006 je najvišje skočil 224 centimetrov, leta 2007 pa vsega 215. Potem je v naslednjih šestih letih zbral le še osem nastopov.

Zadnjič je na uradni tekmi skakal leta 2013 na regionalnem prvenstvu v Pretorii, ko je preskočil 208 centimetrov.

V zlatih časih je bil med najbolj priljubljenimi Južnoafričani. FOTO: Guliverimages.

Leto pred tem je preživel tri noči v zaporu, aretirali so ga zaradi posedovanja trdih drog, s katerimi je bil očitno zasvojen.

Zadnjih deset let naj bi se prebijal iz dneva v dan. Kot poročajo lokalni mediji, naj bi pogostokrat prespal tudi na ulici.

Truplo s strelnimi ranami so našli v grmovju

Pogrešan je bil od 17. junija, le nekaj dni po dopolnjenem 42. rojstnem dnevu, ko ga je kot pogrešanega prijavila njegova mama, pri kateri je bil na obisku.

Takole je bil videti nazadnje. FOTO: Twitter.

Policistom je dejala, da se je sredi noči odpeljal z neznanim moškim.

Ta teden so njegovo truplo s strelnimi ranami našli v grmovju na pokopališču v Pretorii.

“Zaradi težav z drogami zadnjih nekaj let nisva bila več v stikih. Rada bi mu pomagala, ampak sem mati samohranilka in moram v prvi vrsti misliti na svoja otroka,” je lokalnim medijem povedala Freitagova starejša sestra Lewis.

Nekdanjega atleta, ki se ga je pred dvema desetletjema držal vzdevek zlati deček južnoameriškega športa, ob mnogo prezgodnji smrti v njegovi državi v teh dneh objokujejo številni znani in neznani.

Za slovo in tudi kot opomin, kaj vse lahko človeka, za katerega se je zdelo, da ima vse, doleti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!