Utišal svet in vprašal: Povejte mi, kdo sem jaz

Atletika 5. Avg 202417:14 1 komentar
Noah Lyles. FOTO: Profimedia.

Noah Lyles je v nasprotju s pričakovanji izpolnil napovedi, zmagal v finalu olimpijskih iger na 100 metrov in utišal atletski svet, ki je komaj čakal, da Američanu spodleti.

“Ko sem prišel v cilj, sem mislil, da je zmagal Kishane Thompson, to sem mu tudi rekel. Nisem vedel, da sem zmagal. Ko sem na semaforju zagledal svoje ime, sem on veselja ponorel,” je po dramatičnem finalu, v katerem je letos najhitrejšega na svetu (9,78) Kishana Thompsona po fotofinišu prehitel za vsega pet tisočink, povedal Noah Lyles.

“Dolgo časa sem čakal na ta trenutek. Dolgo časa sem gledal, kako v sprintu na 100 in 200 metrov prevladujejo Jamajčani in si rekel, da bom to prekinil. O tem trenutku sem sanjal že kot otrok,” je bil iz sebe 27-letni sprinter, ki je ZDA pritekel prvo zlato olimpijsko medaljo v teku na 100 metrov po letu 2004.

Z najslabšim reakcijskim časom do naslova

Lyles, ko beseda nanese na končno hitrost, trenutno v sprintu nima konkurence, toda znano je, da ima velike težave s startom. To potrjuje tudi statistika njegovih startov na letošnjih igrah,

Start finala na 100 metrov. FOTO: Profimedia

V finalu je imel skupaj z Letsilejem Tebogom in Bocvane s 178 tisočinkami najslabši reakcijski čas med vsemi osmimi sprinterji. V polfinalu je bil kljub nekoliko boljšemu startu (167 tisočink) 26. med 27 sprinterji, v kvalifikacijah pa je bil s 161 tisočinkami reakcijskega časa 46. med 70 nastopajočimi, ki jim je uspelo pravilno startati.

Boljšega trenutka ne bi mogel izbrati

“Ne bi si mogel želeti lepšega trenutka za osebni rekord, kot sem ga. Presrečen sem. Iz kroga v krog sem napredoval. V kvalifikacijah sem bil malo jezen, da nisem zmagal v svoji skupini. Zato sem v polfinalu tekel agresivnejše in dosegel boljši rezultat 9,83. V finalu se je izšlo še bolje,” je nadaljeval Lyles, ki je v predtekmovanju doživel dva poraza.

V kvalifikacijah, v katerih je tekel 10,04, ga je prehitel Britanec Louie Hinchliffe (9,98), v polfinalu pa je bil od njega z 9,81 boljši Jamajčan Oblique Seville, ki je tekel 9,81.

V finalu je Lyles, ki že nekaj časa govori, da je najboljši na svetu in je ob tem zelo glasen, s tem pa si nabira tudi sovražnike, postavil stvari na svoje mesto in opravil s prvim, najtežjim ciljem, ki ga je v Parizu imel.

Zakaj je bil start za nekaj minut zamaknjen?

Če ste spremljali včerajšnji finale, potem ste verjetno opazili, da je prišlo do nekajminutne zamude.

Ko so se finalisti prvič postavili v startne bloke, je do starta trajalo še nekaj minut. Danes je postalo jasno, zakaj.

“V finalu teka na 100 metrov je prišlo do poskusa vdora na igrišče. Ljudje govorijo o štirih minutah, vendar so mi povedali, da je šlo bolj za minuto in pol,” je povedal predsednik organizacijskega komiteja Tony Estanguet in dodal, da se je varnostna služba odzvala zelo dobro.

Pohvalil je tudi delo policije, medtem ko podrobnosti o naravi poskusa vdora ni podal, prav tako pa ni pojasnil, kakšen bi utegnil biti motiv.

Najtežja naloga je za njim, pred njim sta še dve

Zdaj ga čakajo nove preizkušnje, v katerih bo skušal ponoviti uspeh z lanskoletnega svetovnega prvenstva v Budimpešti, od koder je domov prišel s tremi zlatimi medaljami. Že danes zvečer kvalifikacije teka na 200 metrov, v katerem bomo veliki finale videli v četrtek zvečer. Lyles je veliki favorit.

Zdaj ga čaka lov na preostali dve zlati olimpijski medalji. FOTO: Profimedia

Potem ga čaka še štafeta 4 x 100 metrov. V četrtek dopoldne kvalifikacije in v petek zvečer veliki finale, v katerem so Američani favoriti.

“Upam, da sem vam všeč, saj me boste gledali še dolgo časa,” je včeraj še povedal novopečeni olimpijski prvak in novinarko za konec vprašal: “Povejte, kdo sem jaz?”

“Najhitrejši človek na svetu,” je odgovorila. “Tako je!” se je zasmejal in odšel. Noah Lyles, najhitrejši človek na svetu.