Za olimpijski naslov je dobila milijon, svoj dan, avtocesto, zemljo, kip …

Atletika 30. Sep 202412:10 0 komentarjev
Julien Alfred je ponos Svete Lucije. FOTO: Profimedia.

Julien Alfred, ki je letos v Parizu postala olimpijska prvakinja na 100 metrov in Sveti Luciji prinesla sploh prvo medaljo z olimpijskih iger, je bila od svoje države za ta uspeh bogato nagrajena.

Za karibski otoček Sveta Lucija, ki ima vsega 180 tisoč prebivalcev, so letos poleti slišali številni, za to pa je poskrbela Julien Alfred, ki je v začetku avgusta na Stade de France v Parizu v olimpijskem finalu presenetila favorizirano ameriško zvezdnico Sha’Carri Richardson in postala olimpijska prvakinja v teku na 100 metrov.

23-letna sprinterka, ki je tri dni pozneje Sveti Luciji prinesla še eno medaljo, ko je bila na 200 metrov druga, je spisala zgodovino te male državice, v kateri še skoraj dva meseca pozneje niso pozabili na velik uspeh in veselje, ki jim ga je prinesla.

Konec prejšnjega tedna je bila Alfred v svoji državi gostja proslave, na kateri so 27. september v Sveti Luciji razglasili za njen dan. Pa ne samo to, poleg tega jo je tamkajšnja vlada na čelu s predsednikom vlade Philipom Pierrom nagradila še s številnimi ugodnostmi in nagradami.

Po Alfred so poimenovali tudi tamkajšnjo avtocesto, dobila bo svoj kip, prejela je milijon tamkajšnjih karibskih dolarjev (približno 330.000 evrov), več kot 10.000 metrov zemlje, kjerkoli si jo bo izbrala, v njeno čast pa bodo izdelali tudi poštno znamko.

Zmagoslavje v olimpijskem finalu v Parizu. FOTO: Profimedia

Sanjsko leto 2024

Za Alfred, ki do letošnjega leta medalj na največjih tekmovanjih še ni osvajala, je bilo leto 2024 sanjsko.

Poleg zlate in srebrne medalje, ki ju je prinesla z olimpijskih iger, je bila dvoranska svetovna prvakinja na 60 metrov marca v Glasgowu, v teku na 100 metrov pa je postala tudi zmagovalka diamantne lige.

Z državnim rekordom 10,72, ki ga je odtekla prav v olimpijskem finalu, se je prebila tudi v deseterico najhitrejših rezultatov v zgodovini ženskega teka na 100 metrov.