Ta konec tedna se v Kazahstanu začenja letošnja zlata serija dvoranskih mitingov, ki je del dvoranske turneje mitingov Svetovne atletike. Za kakšno tekmovanje sploh gre?
Leta 2016 je Svetovna atletika ustanovila turnejo dvoranskih mitingov, katere del so bili sprva vsega štirje mitingi. Trije v Evropi in eden v ZDA.
Danes, ko je na sporedu jubilejna deseta sezona, jih je na seznamu kar 67, razdeljeni pa so v štiri kategorije.
Od najslabše do najboljše so to challenger (teh je 22), bronasti (19), srebrni (17) in elitni mitingi zlate ravni. Teh bo letos devet.
Zlati mitingi dvoranske serije Svetovne atletike 2025:
- 25. januar: Astana, Kazahstan
- 29. januar: Beograd, Srbija
- 2. februar: Boston, ZDA
- 4. februar: Ostrava, Češka
- 7. februar: Karlsruhe, Nemčija
- 8. februar: New York, ZDA
- 13. februar: Lievin, Francija
- 16. februar: Torun, Poljska
- 28. februar: Madrid, Španija
Medtem ko se je serija, ki naj bi v dvorani posnemala elitne mitinge diamantne lige v sezoni na prostem, v četrtem, tretjem in drugem razredu že začela, pa bo prvi od devetih mitingov zlate serije na sporedu v soboto v Astani v Kazahstanu.
Tam bosta nastopili tudi dve slovenski atletinji – sprinterka Maja Mihalinec Zidar in Neja Filipič v troskoku.
Že naslednji teden se bo zlata serija preselila v našo bližino, prihodnjo sredo bodo nekateri najboljši atleti in atletinje na svetu namreč nastopali v Beogradu, nakar sledi skok čez lužo v ZDA (Boston), potem pa mitingi v Ostravi na Češkem, Karlsruheju v Nemčiji, New Yorku, Lievinu v Franciji, Torunu na Poljskem in za konec 28. februarja zadnji miting v Madridu.
Serija se bo torej končala še pred vrhuncem dvoranske sezone, ki bosta letos kar dva. Najprej med 6. in 9. marcem evropsko dvoransko prvenstvo v Apeldoornu na Nizozemskem, potem pa med 21. in 23. marcem še dvoransko svetovno prvenstvo v Nanjingu na Kitajskem.
Kako poteka tekmovanje?
Na vseh mitingih je na sporedu poljubno število disciplin, a za skupno točkovanje štejejo le določene. Letos so to 400, 1500 metrov oziroma milja, 60 metrov z ovirami, skok v višino in skok v daljino v moški konkurenci, med ženskami pa 60, 800, 3000 oziroma 5000 metrov, skok s palico, troskok in suvanje krogle.
Zmaga na vsakem mitingu prinaša deset, drugo mesto sedem, tretje pet, četrto tri, peto dve in šesto mesto točko.
Po koncu serije za skupno točkovanje štejejo točke treh najboljših uvrstitev atletov oziroma atletinj v posamični disciplini. Kdor jih zbere največ, postane skupni zmagovalec.
Kako je z zaslužkom?
Denarne nagrade se razlikujejo od mitinga do mitinga, so pa določeni minimumi, ki pravijo, da zmagovalec posamičnega mitinga prejme 3000, drugi 1500, tretji 1000, četrti 750, peti 500 in šesti 300 ameriških dolarjev.
Možnost dodatnega zaslužka na nekaterih mitingih prinašajo bonusi za svetovne, celinske in državne rekorde, pa tudi rekorde mitingov.
Nekateri atleti in atletinje seveda prejmejo tudi startnine.
Dodatno si žepe napolnijo skupni zmagovalci. V vsaki od disciplin, ki štejejo za skupno točkovanje, končni zmagovalci oziroma zmagovalke prejmejo dodatnih 10.000 ameriških dolarjev, ob tem pa tudi posebno vabilo za letošnje dvoransko svetovno prvenstvo.
Nastopi na mitingih prinašajo tudi točke za ranking Svetovne atletike, ki je pomembno ob lovu na največja tekmovanja.
Kdo so bili skupni zmagovalci in zmagovalke lani?
Moški:
60 metrov: Jeremiah Azu (Velika Britanija)
800 metrov: Catalin Tecuceanu (Italija)
3000 metrov: Selemon Barega (Etiopija)
Skok s palico: Piotr Lisek (Poljska)
Troskok: Yasser Mohammed Triki (Alžirija)
Suvanje krogle: Tom Walsh (Nova Zelandija)Ženske:
400 metrov: Lieke Klaver (Nizozemska)
1500 metrov: Gudaf Tsegay (Etiopija)
60 metrov ovire: Devynne Charlton (Bahami)
Skok v daljino: Lorraine Ugen (Velika Britanija)
Skok v višino: Jaroslava Mahučik (Ukrajina)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!