Še peta zmaga za Verstappna letos

Avtomoto 4. Jul 202116:33 > 18:49 0 komentarjev
Max Verstappen je še drugič slavil v Spielbergu. Skupno že petič letos. Foto: Guliverimage

Vodilni v skupnem seštevku sezone Max Verstappen je na veliki nagradi Avstrije dosegel že tretjo zaporedno zmago in s petim uspehom na deveti dirki letos še povečal prednost pred zasledovalci. Najbližji ostaja Lewis Hamilton, ki je danes s poškodovanim dirkalnikom zasedel četrto mesto, pred njim sta dirko končala Valtteri Bottas na drugem in Lando Norris na tretjem mestu.

Tudi na drugi dirki v Spielbergu je Max Verstappen v Red Bullu pometel s konkurenco. Zaradi velike prednosti si je v zaključku dirke lahko privoščil celo dodatni postanek. Na drugem mestu je končal Valtteri Bottas, boljši od obeh Mercedesov, na tretjo stopničko pa je stopil Lando Norris (McLaren), kar je četrta uvrstitev na oder za zmagovalce v karieri obetavnega Britanca.

Njegov rojak Lewis Hamilton je današnjo dirko končal kot četrti, zaradi poškodb dirkalnika višje ni mogel. Aktualni svetovni prvak v skupnem seštevku za Verstappnom zdaj zaostaja že velikih 32 točk (150:182). Med konstruktorji Red Bull ohranja visoko prednost pred Mercedesom, ta zdaj znaša 44 točk (286:242).

Avstrijsko preizkušnjo so v prvi deseterici končali še 5. Carlos Sainz (Ferrari), 6. Sergio Perez (Red Bull), 7. Daniel Ricciardo (McLaren), 8. Charles Leclerc (Ferrari), 9. Pierre Gasly (Alpha-Tauri) in 10. Fernando Alonso (Alpine).

Potek dirke

V ospredju prvi krog ni ponudil večjega razburjenja, je bilo pa drugače v ozadju. V tretjem ovinku se je Francoz Esteban Ocon znašel v sendviču med Mickom Schumacherjem in Antoniem Giovinazzijem ter zaradi trčenja poškodoval sprednjo desno obeso. Odstop dirkača Alpina je na stezo privabil varnostni avto.

Rdeči mercedes je na stezi ostal dva kroga, umaknil se je ob začetku 4. kroga. Sergio Perez je takoj poskušal priti na drugo mesto, a je v četrtem ovinku pretiraval in ob boju z Landom Norrisom zapeljal na pesek. Mehičan je padel na deseto mesto. S tem sta največ pridobila oba mercedesa, Bottas je bil za kratek čas pred Hamiltonom, a je aktualni svetovni prvak hitro prišel pred Finca. Britanec je nadaljeval lov za drugim Norrisom, ki se je znašel pod drobnogledom vodstva dirke zaradi že omenjenega dogodka s Perezom.

Mladi Britanec je v 20. krogu prejel dva udarca. Najprej mu je vodstvo podelilo petsekundno kazen zaradi izrivanja Pereza s steze, v četrtem ovinku je predenj skočil Hamilton. A na vrhu je imel Max Verstappen takrat že več kot osem sekund prednosti. Norris je kazen prestal ob prvem postanku.

S postanki sta začela oba alpha-taurija v 12. in 13. krogu, od najboljših pa je prvi v bokse zapeljala vodilni Verstappen. V naslednjih krogih so gume zamenjali tudi Norris (ob tem je prestal še kazen), Hamilton, Bottas in Perez. Bottas je prehitel Norrisa in napredoval na tretje mesto. Hamilton na drugem mestu ni mogel slediti tempu Verstappna, v 40. krogu je prednost Nizozemca znašala že 16 sekund. V boju za prvo deseterico smo spremljali zanimiv boj Pierra Gaslyja, Daniela Ricciarda, Sergia Pereza in Charlesa Leclerca. Ob dvoboju zadnjih dveh je dirkač Red Bulla v četrtem krogu ponovil napako Norrisa, Leclerca potisnil v pesek in komisarji so znova – zelo strogo – posegli po petsekundni kazni.

Perez je še naprej nadaljeval z agresivno vožnjo, le nekaj krogov kasneje je Leclerca znova porinil s steze in za kazen dobil še dodatnih pet sekund kazni. Medtem so pri Mercedesu Bottasu naročili, naj ne napada Hamiltona (ta je imel težave s poškodovanim dirkalnikom), kar je bila voda na mlin za Norrisa, ki se je močno približal obema srebrnima puščicama v boju za stopničke.

Dvajset krogov pred koncem so iz garaže Mercedesa prišla drugačna navodila – Bottasu so dovolili, da tekmuje s Hamiltonom. Še več, kmalu je Finec dobil sporočilo, da ga bo Hamilton spustil predse. To se je v 52. krogu na ravnini med tretjim in četrtim ovinkom tudi zgodilo. Le dva kroga kasneje je mimo Britanca brez večjih težav prišel še Norris in Hamilton je še enkrat zapeljal po nove gume. Jasno, v želji po dodatni točki za najhitrejši krog.

Konec 60. kroga je na dodatni postanek zaradi velike prednosti zapeljal Verstappen in to kronal z najhitrejšim krogom na dirki. To mu je uspelo in na današnji dirki je proti Hamiltonu pridobil kar 14 točk v skupnem seštevku. Drugo mesto je obdržal Bottas, tretji je končal Norris. Ob koncu smo spremljali ogorčen boj za zadnjo točko. Fernando Alonso je preganjal Georgea Russlla. Izkušeni Španec je mlademu dirkaču Williamsa prve karierne točke s to ekipo preprečil s prehitevanjem v 67. krogu. V zadnjem krogu sta trčila še dva svetovna prvaka – Kimi Raikkonen in Sebastian Vettel, a sta v boju za 12. mesto vseeno oba prišla do cilja.

Naslednja dirka bo čez 14 dni v Silverstonu. Na veliki nagrade Velike Britanije bodo dirkači prvič preizkusili nov format tekmovanja – v soboto bo namesto običajnih kvalifikacij potekala sprinterska dirka.