Norris razred zase, Verstappen omejil škodo (VIDEO)

Avtomoto 22. Sep 202414:59 > 15:46 2 komentarja

Lando Norris je zmagovalec dirke formlue ena za VN Singapurja. Britanec je bil tokrat razred zase, a dvakrat kljub temu skoraj končal v ogradi. Drugo mesto je osvojil Max Verstappen in tako minimiziral zmanjšanje vodstva v dirkaškem seštevku na 52 točk. Na tretjo stopničko se je povzpel Oscar Piastri.

V konstruktorskem seštevku so pri McLarnu vse bolj zadovoljni, saj so prednost pred Red Bullom povečali na 41 točk.

Norris se je očitno najbolje privadil težkim pogojem v Singapurju in v za to dirkališče značilni izjemni vročini in vlagi obvladal konkurenco. To je Britancu uspelo letos tudi v Miamiju in Zandvoortu. Pomembno je bilo, da mu je končno uspel dober start, s katerim je prvič ubranil najboljšo startno pozicijo in po 178 metrih ravnine kot vodilni prvi zapeljal v zavoj za suvereno slavje.

Na dirkališču Marina Bay Street Circuit je bil Norris prepričljiv, le enkrat je na polovici od 62 rund dolge dirke poskrbel za razburjenje na tribunah in v boksih, ko se je rahlo dotaknil zida, a je bila njegova prednost dovolj velika, da je naprej kraljeval na čelu kolone. Gladko pa je šlo skozi celotno dirko, kjer je bila med starterji tudi pop ikona Kylie Minogue, saj prvič po letu 2008 na stezi ni posredoval varnostni avtomobil.

“Res neverjetna dirka. Bilo je nekaj neprijetnih trenutkov, a sem vse težave rešil. Letel sem skozi celo dirko,” je po zmagi povedal Britanec.

Vse kaže, da se obeta zanimiv finiš sezone, saj Nizozemec Verstappen na videz vodi suvereno, a je že osem dirk brez zmage, vse pa kaže, da ima Norris trenutno tudi najhitrejši bolid med vsemi. Verstappen bo moral še naprej počakati tudi na prvo zmago na tem dirkališču. Danes je bil drugi, kar mu je uspelo tudi leta 2018.

Tekmovalce zdaj čaka daljši premor. Čez štiri tedne bo Austin gostil VN ZDA. Do konca je sicer še šest dirk ter tudi tri sprinterske preizkušnje.

V ŽIVO: VN Singapurja, 62 krogov:

Konec dirke! Lando Norris se veseli tretje zmage v karieri. Tokrat ga ni nihče prav zares izzval, še največji sovražnik si je bil sam, a ob dveh bližnjih stikih z ogrado vendarle dirkalnik ohranil cel. Drugi je Max Verstappen in tretji Oscar Piastri. V točkah so po vrsti še Russell, Leclerc, Hamilton, Sainz, Alonso, Hülkenberg in Perez.

Krog 50/62: Malce smo podcenili hitrost Leclerca, ki vozi več kot dve sekundi na krog hitreje od Mercedesov. Hamiltona je že ujel in prehitel! Lahko še Russlla?

Krog 45/62: Ojoj, kakšna napaka Norrisa znova, še drugič pa je imel ogromno sreče, da ni razbil dirkalnika in v smeti vrgel lahko zmago.

Krog 45/62: Piastri suvereno tudi mimo drugega Mercedesa in na oder za zmagovalce. Verstappen je sicer lahko miren, pred Avstralcem ima kar 18 sekund zaloge. Nizozemec je že vso dirko povsem osamljen, a se zagotovo ne pritožuje.

Krog 43/62: Leclerc mimo moštvenega kolega na 6. mesto. Kaže, da bosta Ferrarija osvojila 6. oz. 7. mesto, višje bo težko, saj Hamilton beži za 14 sekund. Italijani imajo hitrost, a so vse zapravili že v soboto na kvalifikacijah.

Krog 40/62: Ni trajalo dolgo. Piastri mimo Hamiltona na 4. mesto. Medtem tudi Leclerc mimo Alonsa.

Krog 39/62: Na menjavo končno tudi Piastri. Iz garaže je prišel tik za oba Mercedesa. Ju bo uspel do konca dirke prehiteti? Medtem je Leclerc že ujel Alonsa.

Šele počasen posnetek je razkril napako Norrisa iz 29. kroga, ko je s sprednjim krilcem oplazil zaščitno ogrado, a imel veliko sreče, da jo je odnesel brez posledic!

Krog 30/62: Verstappen je zapeljal po nove gume in se na stezo vrnil tik za Leclerca. A ga hitro prehitel. Krog za največjim tekmecem je šel v bokse še Norris in prepričljivo ostal na prvem mestu.

Krog 28/62: S tretjega mesta je na obisk k mehanikom zapeljal George Russell in prišel tik pred moštvenega kolega Hamiltona. Na postanke Norrisa, Verstappna in Piastrija še čakamo, razlike pa so ogromne. Nizozemec za Britancem zaostaja 24 sekund, Avstralec še 11 več.

Krog 20/62: Med najboljšimi je kot prvi na postanek zapeljal Hamilton. Medtem pa je vodilni Norris Verstappnu pobegnil že na 15 sekund naskoka!

Krog 10/62: Zaenkrat zelo mirno dogajanje na jugu Malajskega polotoka, Norris si je v ospredju privozil že več kot pet sekund pred Verstappnom, zelo podobna pa je tudi Nizozemčeva razlika do tretjega Hamiltona. Prvo deseterico zaključujejo: Russell, Piastri, Hülkenberg, Alonso, Cunoda, Leclerc in Perez.

Krog 1/62: Start je minil brez velike drame, Norris pa je v šestem poskusu s pole-positiona prvič uvodni krog prevozil v vodstvu. Oscar Piastri je na startu izgubil mesto proti Nicu Hülkenbergu, a se je pred Nemca vrnil že na polovici prvega kroga.

Pred dirko:

Po burnih kvalifikacijah je prvo startno mesto pripadlo Landu Norrisu, ki je bil že na treningih zelo hiter in je upravičil vlogo favorita za pole-position. Toda Anglež še nikoli, ko je bil na najboljšem startnem mestu, prvega kroga ni končal kot vodilni.

Višje od prejšnjih preizkusov pa najdemo Maxa Verstappna, ki je ta konec tedna sicer pod drobnogledom komisarjev. Zaradi kletvice, izrečene na četrtkovi novinarski konferenci, so mu komisarji naložili družbeno koristno delo. Nizozemec pa se je odzval z molkom v mešani coni, tudi na obvezni novinarski konferenci po kvalifikacijah pa je odgovarjal zelo na kratko. Trikratni prvak pred Norrisom brani 58 točk prednosti v seštevku SP.

Sledita oba Mercedesa, tokrat Lewis Hamilton pred Georgeem Russellom, pa Oscar Piastri, sijajni Nico Hülkenberg, Fernando Alonso, Juki Cunoda ter sobotno razočaranje – oba Ferrarija – Charles Leclerc pred Carlosom Sainzem.