V Španijo gre po vse, upa na napako domačega zvezdnika

MXGP 27. Sep 202415:41 0 komentarjev
Tim Gajser
Tim Gajser. Foto: Aleš Fevžer

Sezona svetovnega prvenstva v motokrosu se bo končala v nedeljo v španskem Cozarju. Slovenski as Tim Gajser je po predzadnji dirki na Kitajskem izgubil vodstvo v seštevku elitnega razreda MXGP. Do vodilnega, branilca naslova Španca Jorgeja Prada, pa ga zdaj loči sedem točk.

Branilec naslova Prado bo imel poleg točkovnega naskoka še prednost domačega terena, saj bo sklepna preizkušnja v Cozarju, kakšnih sto kilometrov južno od Madrida. To bo že tretja dirka v tej državi po tistih v Intu Xanaduju in Lugu; na prvih dveh je Prado obakrat dobil vseh možnih 60 točk za zmago v kvalifikacijah in obeh vožnjah.

Pred Cozarjem je Prado v najboljšem položaju z 943 točkami, Gajser je drugi z 936. Teh sedem točk zaostanka na prvi pogled ni veliko, vendar je Španec v prednosti tudi zaradi več zmag v posameznih vožnjah (16-7). To pomeni, da bi Prado teoretično, tudi če bi bil v vseh treh vožnjah drugi za Gajserjem, osvojil naslov prvaka, ker bi se slovenski dirkač v tem primeru točkovno le izenačil z njim.

Tim Gajser

V igri za naslov je tudi Nizozemec

Gajser mora tako v Španiji narediti vse, da bi vožnje končal čim višje in pred Pradom, obenem pa upati na kakšno napako domačega zvezdnika.

V igri za naslov je teoretično tudi še tretji Nizozemec Jeffrey Herlings (895), a bi za uspeh moral pokazati izjemno predstavo, obenem pa bi oba tekmeca pred njim morala ostati skorajda brez točk.

Prado je vodil na začetku sezone do Maggiore, potem pa je kljub več zmagam na dirkah delal tudi več napak kot Gajser, tako da je Slovenec ostajal pred njim. A prednost se je konec poletja začela topiti, dokler ni največje napake v sezoni na Kitajskem naredil Gajser.

Ve, kaj mora narediti

“Vem, kaj moram narediti v Španiji konec tedna in dal bom vse od sebe, da se to uresniči. Zavedam se, da ne bo lahko, a to so dirke, zaradi katerih imamo tako radi naš šport. Če bom dobil vse tri vožnje, imam lepe možnosti, da osvojim naslov, tako da bo to moj edini cilj. V moštvu so letos izjemno garali, za nami je super sezona, rad pa bi jo končal na najboljši način, tako zaradi njih kot zaradi sebe,” je za spletno stran svoje ekipe Honda pred odločilno dirko napovedal Gajser.

S slovenskega zornega kota pa bo zanimiv tudi nastop drugega dirkača v MXGP. Če je imel Gajser na Kitajskem slabo dirko, povsem drugače velja za Jana Pancarja. V prvi vožnji je bil osmi, v drugi peti, peti pa je bil tudi skupno na dirki, kar je njegov najboljši izid v karieri. V seštevku pa je z 265 točkami ostal na 14. mestu, na zadnji dirki ima realne možnosti, da to uvrstitev še popravi in prehiti 13. Paulsa Jonassa (274).

Jaka Peklaj. FOTO: Profimedia.

Zraven bo še en slovenski dirkač

V Španiji bo tokrat nastopil še en slovenski dirkač, Jaka Peklaj bo tekmoval v razredu MX2. Mladi up slovenskega motokrosa bo pilil formo pred naslednjim koncem tedna, kot ga v družbi Gajserja in Pancarja od 4. do 6. oktobra čaka nastop za reprezentanco na tradicionalnem in prestižnem pokalu narodov, letos v britanskem Matterley Basinu.

Prva vožnja dirke za VN Kastilje La Manche v Španiji se bo v razredu MXGP v nedeljo začela ob 14.15, druga bo na vrsti ob 17.10. V MX2 bosta vožnji ob 13.15 in 16.10.