Popoln začetek sezone za Verstappna, Alonso na stopničkah

Avtomoto 5. Mar 202315:53 > 17:40 1 komentar

Max Verstappen je zmagovalec uvodne dirke sezone za Veliko nagrado Bahrajna. Popoln vikend za Red Bull je dopolnil Mehičan Sergio Perez, tretje mesto je osvojil Fernando Alonso. Ferrari je znova razočaral, Charles Leclerc je odstopil, Carlos Sainz pa ni zmogel višje od četrtega mesta.

Max Verstappen je na uvodni dirke sezone zanesljivo zmagal na Veliki nagradi Bahrajna in že na uvodni dirki potrdil svoj cilj v tej sezoni – tretji zaporedni naslov svetovnega prvaka.

Potem ko je oktobra 2022 štiri dirke pred koncem sezone osvojil svoj drugi zaporedni naslov svetovnega prvaka in postavil rekord po številu zmag na dirkah v sezoni, je Verstappen ta konec tedna začel kot absolutni favorit.

Nizozemec je to tudi upravičil v prepričljivem slogu, saj je vodil od starta do cilja in prvič v karieri zmagal v Bahrajnu.

Za Red Bull je bil to popoln večer, saj je Sergio Perez končal na drugem mestu za moštvenim kolegom, 41-letni Fernando Alonso pa je zavrtel čas nazaj in po mnogih prehitevanjih končal na tretjem mestu za Aston Martin ter si zagotovil 99. stopničke v karieri.

Vrhunci VN Bahrajna:

Max Verstappen: “Nikoli ne veš, kaj se bo zgodilo pozneje na dirki, zato sem zelo vesel, da sem končno zmagal tukaj v Bahrajnu. Mislim, da imamo dober dirkaški paket, s katerim se zagotovo lahko borimo, zato velika hvala ekipi.”

Sergio Perez:  “Ja, to je odličen začetek, če pogledamo, kako smo začeli lani, je to odlična vrnitev. Mislim, da me je danes start izločil iz boja za zmago, vendar je šlo predvsem za zmanjšanje škode, tako da je drugo mesto dobro. Z dirkalnikom se počutim dobro, imamo močan paket.”

Fernando Alonso: “Najprej čestitke Lancu, mojemu moštvenemu kolegu, ki je bil pred 12 dnevi operiran, zdaj pa se bori z vsemi. Končati na stopničkah, z drugim najboljšim avtomobilom na prvi dirki, to je preprosto nerealno.”

Charles Leclerc (Ferrari) je bil 16 krogov pred koncem na tretjem mestu, a ga je mehanska težava prisilila, da je odstopil.

Mercedesove težave so se nadaljevale, Lewis Hamilton je končal na petem mestu, daleč od stopničk, njegov moštveni kolega George Russell pa na sedmem mestu.

Končni vrstni red:

Skupni seštevek dirkačev (1/23):

Skupni seštevek moštev (1/23):

Potek VN Bahrajna (57 krogov):

Konec dirke! Zmagovalec uvodne dirke za VN Bahrajna je Max Verstappen. Nizozemec je prvič v karieri je zmagal v Bahrajnu, Perez je na drugem mestu poskrbel za popoln rezultat Red Bulla. Stopničke je zaokrožil nihče drug kot Fernando Alonso.

Krog 52/57: Hamilton je padel iz dosega sistema DRS v lovu za Sainzom.

Krog 49/57: Sainz se zdaj pritožuje zaradi poskakovanja dirkalnika. Španec drži četrto mesto, vendar le s težavo, saj je Hamilton še vedno v dosegu sistema DRS. Stroll je šesti, Russell pa sedmi. Bottas, Gasly in Albon dopolnjujejo prvo deseterico.

Krog 45/57: Alonso in Sainz sta drug ob drugem in skoraj trčita. Alonso se izvleče, vendar Sainzu je v osmem ovinku nekoliko blokiralo gumo, kar je dovolj, da je Alonso prišel na tretje mesto.

Krog 44/57: Alonso ima zdaj pri zasledovanju svojega rojaka Sainza na voljo sistem DRS. V ospredju danes nihče ne bo ogrozil zmage Red Bulla.

Krog 41/57: Konec dirke za Leclerca! Na stezi je virtualni varnostni avto. “Nimam moči,” je Monačan sporočil po radiu in odstopil od uvodne dirke sezone.

Krog 39/57: Za nekaj akcije na stezi sta poskrbela Alonso in Hamilton. Španec je na koncu z lepo potezo prehitel Britanca.

Krog 37/57: Še drugič na dirke je v bokse zapeljal vodilni Verstappen. Nizozemec ima 12 sekund prednosti pred Perezom. Bitke za zmago očitno danes ne bomo videli.

Krog 30/57: Smo že čez polovico dirke, Verstappen vodi za 13,5 sekunde pred moštvenim kolegom. Perez ima dobrih pet sekund prednosti pred Leclercom, Sainz pa je že daleč v ozadju na četrtem mestu. Sledijo Hamilton, Alonso in Russell, vendar trenutno nihče nima sistema DRS.

Krog 26/57: Perez je zmanjšal zaostanek za Leclercom in na ciljni ravnini je Mehičan prehitel Monačana, tako da sta sedaj Red Bulla na prvem in drugem mestu.

Krog 19/57: Verstappen je po postanku Pereza znova v vodstvu. Dolg prvi stint ni pomagal Perezu, da bi prehitel Leclerca, saj je za Ferrarijevim dirkačem spet zaostal za štiri sekunde. Sainz je četrti, nato pa sledijo Hamilton, Alonso in Russell.

Krog 13/57: Končno smo dočakali tudi nekaj prehitevanj. Za to sta poskrbela Alonso in Russell. Španec in Britanec sta se za 5. mesto borila od četrtega do osmega ovinka.

Krog 10/57: Nizozemec še naprej zanesljivo vodi, vmes je sicer svoji ekipi sporočil, da ima težave oziroma da pri prestavljanju navzdol vzame zadek dirkalnika. V nadaljevanju kroga Gasly kot prvi zapelje v bokse, na svoj dirkalnik je nataknil trde pnevmatike.

Krog 6/57: Verstappen še vedno vodi, pred Leclercom ima za nekaj več kot štiri sekunde prednosti. Toda Perez se je približal Monačanu in ima na voljo DRS.

Krog 5/57: Stroll je v prvem ovinku prehitel Bottasa, v nadaljevanju kroga je Norris prehitel Sargeanta na 12. mestu.

Krog 1/57: Začetek dirke! Verstappen je odlično začel, Perez je začel nekoliko slabše štarta, kar je izkoristil Leclerc, ki je tako prišel na drugo mesto V nadaljevanju uvodnega kroga sta se Aston Martina zapletla drug v drugega, toda za zdaj nadaljujeta z dirko.

Start dirke:

Pred dirko:

Max Verstappen je z zmago na kvalifikacijah za veliko nagrado Bahrajna na najboljši možen način začel branjenje naslova svetovnega prvaka. Za slabi dve desetinki sekunde je ugnal svojega moštvenega kolega Sergia Pereza, tretje mesto je zasedel Monačan Charles Leclerc v Ferrariju. V drugi startni vrsti mu bo družbo delal še en dirkač Ferrarija Carlos Sainz, Španec Fernando Alonso pa po izjemnih časih na treningih (dva je tudi dobil) začenja kot peti.

Verstappen bo ob tem lovil prvo zmago v Bahrajnu in nasploh prvo na uvodni dirki sezone. V karieri je do sedaj zbral 36 zmag, 21. pa bo startal z najboljšega startnega položaja. Lani je VN Bahrajna dobil Charles Leclerc (Ferrari).