Sainz na dirki, polni drame, do prve zmage v svoji karieri

Avtomoto 3. Jul 202217:00 > 19:48 1 komentar

Carlos Sainz (Ferrari) je zmagovalec Velike nagrade Velike Britanije. 10. dirka v letošnji sezoni je ponudila ogromno drame, od rdeče zastave do varnostnega avta. Na koncu pa se je svoje prve zmage v karieri veselil prav Sainz. Na drugem mestu je končal Sergio Perez, tretji je bil domači junak Lewis Hamilton. Aktualni svetovni prvak Max Verstappen je imel težave s svojim dirkalnikom in je dirko končal na skromnem sedmem mestu.

Carlos Sainz si je zagotovil zmago na Veliki nagradi Velike Britanije v Silverstonu, ki je bila polna drame. Ferrarijev voznik je startal s prvega mesta, vendar ga je že v prvem ovinku prehitel Max Verstappen. Takoj za tem je bila dirka prekinjena, saj so bili štirje vozniki udeleženi v grozljivi nesreči. Še najhuje jo je odnesel Guanyu Zhou, ki je na s svojim dirkalnikom zletel čez ogrado.

Po ponovnem startu je sledil napet boj za vodstvo, toda sledile so težave Verstappna, ki je nato dirko končal na zanj skromnem sedmem mestu. V vodstvu so bili različni vozniki; Hamilton, Sainz in Leclerc. Ko je že kazalo, da se Monačan pelje zmagi naproti, je sledil varnostni avto. Leclerc je ostal na stezi, v bokse pa so zapeljali praktično vsi ostali.

Po umiku varnostnega avtomobila je sledilo še deset krogov, ki niso razočarali. Takoj sta sledila obračuna za prvo in tretje mesto. Nato si je Carlos Sainz v ospredju pripeljal manjšo prednost, v ozadju pa je potekal krčevit boj za mesto na stopničkah. Leclerc se je boril, na koncu pa se je moral zadovoljiti s četrtim mestom. Sergio Perez je z drugim mestom rešil slab dan Red Bulla, domače navijače pa je razveselil Lewis Hamilton.

V zaključku je potekal tudi boj med Verstappnom in Mickom Schumacherjem, na koncu je svetovni prvak uspel za seboj zadržati Nemca, ki pa se je z osmim mestom vseeno razveselil prvih točk v svoji karieri.

Izjave najboljših treh

Carlos Sainz: “Ne vem, kaj naj rečem, neverjetno je. Prva zmaga na dirki, 150 dirk pozneje, s Ferrarijem in v Silverstonu. Hvala vsem. Slišal sem, da je bil Lewis blizu, vendar mi je uspelo zdržati. Ni bilo lahko, na začetku sem imel veliko težav z ravnotežjem … Nenadoma nam je varnostni avto dal priložnost, da se vrnemo v igro, in to nam je tudi uspelo.”

Sergio Perez: “Da, to je bila odlična vrnitev. Nismo se predali in še naprej smo pritiskali, potem pa se je na koncu ponudila priložnost in mi smo jo izkoristili. Najprej je bil odličen dvoboj s Charlesom, nato z Lewisom. Čutil sem, da imam položaj, Lewis pa je bil tam. Zadnji krogi so bili zelo težki, vendar je bil boj dober.”

Lewis Hamilton: “Danes sem dal vse od sebe, skušal sem loviti oba Ferrarija. Čestitke Carlosu, na koncu sem bil v tem boju, vendar so bili ti fantje danes prehitri na ravninah za nas. Nekaj časa smo izgubili pri postankih v boksih, potem pa sem lovil in lovil, vendar je bil tempo danes dober. Vesel sem, da so po hudi nesreči na začetku vsi v redu. Vendar bomo še naprej pritiskali in poskušali dati vse od sebe.”

VN Velike Britanije:

Konec dirke v Silverstonu. Neverjetna dirka, polna drame. Carlos Sainz je zmagovalec dirke za Veliko nagrado Velike Britanije. Sledili so Sergio Perez, Lewis Hamilton, Charles Leclerc in Fernando Alonso.

Krog 46/52: Kakšna dirka in borba za drugo mesto! Kar pet voznikov se bori za drugo mesto.

Krog 43/52: Sainz je novi vodilni, Perez je prehitel Hamiltona in lovi Leclerca.

Krog 42/52: Varnostni avto se umika, dirkanje se nadaljuje. Bo Leclerc uspel zadržati za seboj Sainza in Hamiltona?

Krog 39/52: Na stezi je varnostni avto. Dirkalnik Ocona je ostal sredi steze. V bokse so zapeljali mnogi vozniki, med njimi tudi Sainz in Hamilton, Leclerc pa je presenetljivo ostal zunaj.

Krog 34/52: Hamilton v boksih. Oba Ferrarija sta sedaj vnovič pred Britancem.

Krog 31/52: V ekipi Ferrarija so se odločili, da spustijo Leclerca pred Sainza. Hamilton pa v še naprej vozi odlično na prvem mestu. Imata pa Red Bulla danes povsem pokvarjeno dirko.

Krog 25/52: Leclerc se je odpravil v bokse po najtrše gume, Hamilton je novi vodilni na dirki. Sainz pa je prišel nazaj pred svojega moštvenega kolega.

Krog 24/52: Hamilton je trenutno najhitrejši na stezi in je v lovu za vodilnim Monačanom. Medtem je šel Verstappen še drugič na današnji dirki v bokse.

Krog 20/52: Sainz se odpravlja v bokse po sveže gume.

Krog 17/52: V ospredju Ferrarija. Leclerc je nezadovoljen z vožnjo Sainza, na tretjem mestu Hamilton postavlja najhitrejši krog na dirki.

Krog 15/52: Nizozemec po radio sporoča, da ima težave z dirkalnikom. “Avto je 100-odstotno pokvarjen,” pravi Verstappen. Z avtomobilom ni zadovoljen, zdi se, da ima težave z zadnjim delom. Povedali so mu, da je poškodovana karoserija, vendar lahko nadaljuje, čeprav bo imel manjšo izgubo zmogljivosti, trenutno je na šestem mestu.

Krog 12/52: Težave za Verstappna in Ferrarija sta ponovno v vodstvu.

Krog 10/52: Velika napaka Sainza in Verstappen je v vodstvu.

Napaka Sainza:

Krog 9/52: Verstappen lovi Sainza, v zadnjih krogih je bil Nizozemec nekoliko hitrejši.

Krog 6/52: Vodilna trojica si je že privozila nekaj sekund prednosti pred ostalimi vozniki.

Krog 3/52: Ponoven start in ponovno veliko dogajanja. Sainz je vnovič skoraj zapravil prvo startno mesto, toda na koncu si je priboril nazaj prvo mesto. Vodi Sainz, sledita Verstappen in Leclerc.

Ponoven start dirke:

Dirka se bo ponovno začela ob 16.56. Vozniki bodo začeli v enakem vrstnem redu, kot so končali kvalifikacije.

Krog 1/52: Start dirke in odličen start Max Verstappna. V ozadju je prišlo do trčenja. Rdeča zastava takoj na začetku. Udeleženi v nesreči so bili Russell, Cunoda, Ocon, Albon in Zhou. Trenutno vodi Verstappen, sledita Sainz in Hamilton. Leclerc je na četrtem mestu.

Start dirke:

Oblačno vreme: Po dveh dneh dežja je v nedeljo v osrčju Anglije lepše vreme, a ostaja spremenljivo. Možnost dežja je ocenjena na približno 20 odstotkov.

Sainz lovi prvo zmago: Za Carlosa Sainza bo to prvi “pole position” v karieri, danes pa bo odpeljal svojo jubilejno 150. dirko. Na njej bo lovil sploh prvo zmago, medtem ko je na odru za zmagovalce stal že enajstkrat. Nazadnje je pred dvema tednoma osvojil drugo mesto, potem ko se mu v 15 krogih vožnje tesno za Maxom Verstappnom ni uspelo prebiti na čelo kolone.

Verstappen z lepo prednostjo: Nizozemski zvezdnik Red Bulla je prišel v Silverstone s kar 46 točkami naskoka pred prvim zasledovalcem Sergiom Perezom in 49 točkami pred Charlesom Leclercom. Za nameček bo Verstappen dirko začel pred obema, Monačan se bo pognal s tretjega mesta, Mehičan s četrtega.