Tekma leta v Pittsburghu in sporna odločitev v Oaklandu

NFL 18. Dec 201714:05 > 14:09
Getty Images

15. nedeljo v sezoni sta zaznamovali zanimivi sodniški odločitvi v Pittsburghu in Oaklandu, visok domač poraz Seattla in tri prestrežene podaje Aarona Rodgersa ob vrnitvi igrišče.

Tekma za vrh konference AFC je prinesla pravo poslastico, sploh v zadnji četrtini. Na začetku zadnje četrtine so Pittsburgh Steelers vodili s 24:13, a so Patriots v zadnji četrtini strnili vrste in dosegli touchdown prek Diona Lewisa, Rob Gronkowski pa je uspešno pretvoril konverzijo za dve točki. Patriots so s tem manj kot minuto pred koncem povedli s 27:24, a so nato Steelers po neverjetnem teku Jujuja Smith-Schustra, dolgem 69 jardov, prišli do rdeče cone in odlične možnosti za zmago. Ben Roethlisberger je nato našel Jesseja Jamesa, ki je ujel žogo, a je roko iztegnil čez črto končne cone. Kar se je najprej zdelo kot touchdown in (skorajda) zmaga Steelers, je bil šele začetek fiaska. Ker v ligi NFL ni jasno, kaj je ujeta podaja in kaj ne, so sodniki zaradi tega, ker je žoga udarila ob tla in dejstva, da je “James ni imel pod nadzorom”, touchdown razveljavila in žogo postavila nazaj na 22 jardov.

Roethsliberger je nato zaključil eno podajo, manj kot 10 sekund pred koncem pa mu je ob metu v končno cono veselje preprčil Duron Harmon, ki je prestregel podajo in potrdil zmago Patriotov s 27:24. New England je tako po zmagi nad najbližjimi tekmeci v boju za vrh konference AFC prevzeli prvo mesto konference, Pittsburgh pa je poleg poraza utrpel še en udarec: že v prvi četrtini se je poškodoval Antonio Brown, ki si je poškodoval levo stopalo. Brown je bil že med tekmo prepeljan v bolnišnico in bo izpustil preostali dve tekmi rednega dela. Prvi junak Steelersov je bil ob odsotnosti Browna tekač Le’Veon Bell, ki je v 24 poskusih dosegel 117 jardov in en touchdown. Roethlisberger je podal za 281 jardov in dva touchdowna ter eno prestreženo podajo. Steelers so si sicer že minuli teden zagotovili končnico in naslov prvaka divizije AFC sever, medtem ko je Patriotom to uspelo z zmago v nedeljo.

Tekmo je krojila tudi sodniška odločitev na srečanju med Oakland Raiders in Dallas Cowboys. Zmage z 20:17 so se veselili slednji potem ko je sodnik prvi poskus izmeril kar z listom papirja! Po izmerjeni jardaži so Dallas Cowboys dobili prvi poskus in dosegli odločilni prosti strel na gol za 20:17. Cowboys (8-6) so do ključnega prvega poskusa prišli v četrtem poskusu za 1 jard, po pretvorbi pa tako ohranjajo upe na končnico, za katero se krčevito borijo tudi z Atlanta Falcons in Carolina Panthers. Dak Prescott je tokrat podal za 212 jardov, ostal brez podanega touchdowna, vrgel pa dve prestreženi podaji. Cowboys do konca čakata še tekmi proti Seattle Seahawks in Philadelphia Eagles, razlog za optimizem pa Jasonu Garrettu vliva vrnitev tekača Zeka Elliotta, ki se vrača po šesttedenskem suspenzu. Na drugi strani so bili upi Raidersov na končnico bržkone pokopani že s sobotno zmago Kansas City Chiefs nad Los Angeles Chargers (30:13).

Cowboys torej naslednji teden čaka tekma proti Seattlu, ki so tokrat doma klonili proti LA Rams. Slednji so Seattle popolnoma nadigrali, na tekmi pa je s štirimi touchdowni blestel Todd Gurley. Rams bi lahko že naslednji teden osvojili naslov prvaka divizije, ki je bila v prejšnjih letih “last” Seahawksov. Štiri od skupno šestih touchdownov so Rams osvojili že v prvem polčasu in tekmo takrat praktično že odločili. Dominanca Ramsov je bila tokrat impresivna, z omenjeno tekmo pa si je Sean McVay najverjetneje že zagotovil naziv trenerja leta. Oslabljeni Seahawks so tokrat odigrali bledo. Russell Wilson je podal za skromnih 142 jardov in en touchdown.
Veliko bolje je šlo od rok igralcem Carolina Panthers, ki so z 31:24 premagali Green Bay Packers. Za Packers je prvič po sedmih tekmah zaigral Aaron Rodgers, a njegova vrnitev ni bila blesteča. Prvič po letu 2009 je Rodgers na tekmi vrgel tri prestrežene podaje. Packers so bili v igri do skorajda zadnje minute tekme, a so nato Panthers po izgubljenem onside kicku vendarle izsilili fumble in odločili tekmo. Dobro je odigral Cam Newton, ki je podal za 242 jardov in štiri touchdowne. Panthers z 10 zmagami ostajajo na petem mestu konference NFC in za divizijskimi rivali Saints zaostajajo zgolj zaradi boljšega medsebojnega izkupička. Do konca rednega dela Panthers čakata še tekmi proti Tampa Bay Buccaneers in Atlanta Falcons, medtem ko so Packers svojo priložnost za končnico brežkone že zapravili.

Na nedeljskih tekmah sta si končnico azgotovila tudi ekipi Minnesota Vikings in Jacksonville Jaguars. Vikings so že postali prvaki divizije NFC sever potem, ko so demantirali Cincinnati Bengals. Prvič po skoraj dveh letih se je na zelenico vrnil Teddy Bridgewater. Prvič po letu 2007 so si končnico zagotovili tudi Jacksonville Jaguars, ki so tokrat odpihnili Houston Texans. Jaguars si lahko že v nedeljo zagotovijo naslov prvaka divizije AFC jug, ko bodo gostovali pri San Francisco 49ers, ekipi, ki z Jimmyjem Garroppolom kot prvim podajalcem sploh še ni izgubila. Nazadnje so 49ers ugnali divizijske tekmece Jaguarsov Tenneessee Titans s 25:23. Titans naslednji teden čaka težka tekma proti LA Rams, v zadnjem tednu pa se bodo Marcus Mariota in soigralci pomerili prav z Jaguars.