Staro leto, ki se počasi poslavlja, je bilo na Sport Klubu, najboljši slovenski športni televiziji, doslej najbolj uspešno, saj smo podirali rekorde gledanosti. Na naših zaslonih ste lahko spremljali številne izmed največjih športnih dogodkov. Paradni šport naše televizijske hiše je bil v letu 2014 sicer znova nogomet, saj smo vam ponujali prenose Lige prvakov, Premier lige, Primere Division in številnih drugih prvenstev, na svoj račun pa ste prišli tudi ljubitelji Lige NBA in Evrolige. Prenašali smo tudi Ligo KHL in teniške turnirje serije ATP z vrhuncem julija, ko je bilo na sporedu Odprto prvenstvo Velike Britanije. Se je pa v letu 2014 v športu nasploh dogajalo veliko, številni dogodki so tako ali drugače šokirali, pretresli ali preseneteli svetovno športno javnost. V letu, ki je za nami, se je zgodilo tudi svetovno prvenstvo v nogometu v Braziliji, organizirane so bile olimpijske igre v Sočiju, Slovenija je igrala na svetovnem košarkarskem prvenstvu, videli smo tudi enega najbolj nenavadnih razpletov doslej na Superbowlu. Videli smo tudi slavni ugriz Luisa Suareza. Spodaj deset dogodkov, ki smo jih v uredništvu spletne strani Sport Kluba zbrali kot tiste, ki so najbolj šokirali športno javnost v poslavljajočem se letu 2014.
10. Šokanten sestop Manchestra Uniteda z angleškega prestola
Ko je Sir Alex Ferguson poleti 2013 zapustil klop Rdečih vragov po 26 letih in si za naslednika izbral rojaka Davida Moyesa, ki je pred tem treniral Everton, si nihče ni mislil, da bi se lahko Moyesu avantura na klopi aktualnih prvakov tako hudo ponesrečila. Pa se je ; če so ga navijači na Old Traffordu jeseni pričakali s transparenti: “Chosen One”, oz Izbranec, so spomladi 2014 pred tekmo z Aston Villo najeli posebno letalo in preletavali nebo nad Gledališčem sanj, z napisom “Moyes ven” opozorili, da si želijo predčasnega slovesa moža, ki je z Unitedom po osvojenem naslovu prvaka v naslednji sezoni zasedel samo sedmo mesto. Najbogatejši klub na svetu (ob Realu Madridu) je ostal brez Lige prvakov, kar se od razširitve tekmovanja na skupine in 32 ekip pod taktirko Fergija prav nikoli ni pripetilo. Epilog je bil prihod Louisa van Gaala in rekordno zapravljenje kakšnega angleškega kluba v poletnem prestopnem roku
9. Jason Collins postane prvi v velikih ameriških športih, ki prizna istospolno usmerjenost
Košarkar Jason Collins je v magazinu televizije ESPN priznal, da je gej, nakar je podpisal desetdnevno pogodbo z moštvom Lige NBA; Mrežicam iz Brooklyna. Še en, ki se je opredelil kot istospolno usmerjeni, je bil tudi Michael Sam, a je v Ligi NFL, a potem vendarle ni bil izbran v kočno ekipo za začetek sezone.
8. Kralj se vrne domov
San Antonio Spursi so bili prvaki Lige NBA v sezoni 2013-14, potem ko so v velikem finalu ugnali Miami Heat, aktualnega branilca naslova. Niti prvi zvezdnik lige LeBron James ni znal in ni mogel preprečiti slavja Spursov, v dresu katerih so blesteli predvsem veterani Manu Ginobili, Tony Parker in Tim Duncan. Kmalu zatem se James odloči zapustiti Florido in se vrniti v domači Cleveland, v katerem je leta 2010 požel toliko ogorčenja, ko se je brez šampionskega prstana odločil preseliti v Miami in združiti moči s Chrisom Boshem in Dwaynom Wadom. James je svojo odločitev razkril v odprtem pismu, ki ga je objavil Sports Illustrated, zdaj pa bo s Konjeniki skušal osvojiti prvi naslov prvaka po letu 1964. V Miamiju je v štirih letih vsakič nastopil v velikem finalu, prvak pa je bil dvakrat. S selitvijo Jamesa nazaj v Cleveland se je razmerje moči na Vzhodu spet močno spremenilo, zdaj je Cleveland ponovno eden glavnih kandidatov za naslov prvaka.
7. Real Madrid dočaka težko pričakovano “Decimo”, Ronaldo pretiraval ob nepomembnem četrtem zadetku
V majskem finalu Lige prvakov v Lizboni sta se srečala mestna tekmeca, kar se je pripetilo prvič v zgodovini tega tekmovanja. Atletico Madrid je Real in Barco ugnal že v državnem prvenstvu, v Ligi prvakov pa so Diego Simeone & Co. tudi dolgo pretili pregrešno dragi ekipi Carla Ancelottija v nameri, da bi jo “okradli” sanj o jubilejnem desetem naslovu evropskega prvaka. Ko je po veliki napaki Ikerja Casillasa Atletico že v prvem polčasu povedel, je postalo jasno, da bodo Colchonerosi z vsemi razpoložljivimi močmi branili minimalno prednosto. Navijače Belega baleta so spravili v solze in na rob obupa, preden je v sodnikovem dodatku po kotu z glavo izenačil Sergio Ramos in izsili podaljške. Atleticov načrt se je sesul v prah, Real je v podaljših tekmeca povozil še s tremi zadetki. Šele zadnjega je z enajstmetrovke prispeval prvi strelec lige Cristiano Ronaldo in slekel dres ter pokazal svoje mišice. Zlobni jeziki so mu očitali, da se je “dokazoval” ob nepomembnem zadetku. Njegovi rekordi pa ostajajo. In nova zlata žoga verjetno tudi.
6. Napaka na olimpijskem krogu ob odprtju zimskim iger v Sočiju
Zaradi ukrajinske krize in vojaškega posredovanja Rusije na tujem ozemlju se je pred začetkom OI v Sočiju veliko govorilo o tem, da bi morali športniki iz zahodnih držav igre bojkotirati. Razen nekaj državnikov, ki so na slovesnem odprtju simbolično manjkali, je bilo odprtje ob Črnem morju izvedeno brezhibno, tudi igre so bile velik uspeh. No, skoraj brezhibne … Na otvoritvi iger se zadnji krog ni odprl.
5. Marin Čilić zmaga v New Yorku
Čilić je prehodil dolgo pot od bedaka do junaka. Lani so ga suspendirali za devet mesecev, ker so v urinu ob odvzemu vzorca za antidopinško komisijo našli sledove prepovedane substaance, za katero pa je Hrvat ve čas trdil, da jo je užil ponesreči. Po pritožbi so mu kazen znižali na štiri mesece, a je padel na 47. mesto lestvice ATp. Preporod se je začel ob koncu leta 2013, ko je za novega osebnega trenerja najel Gorana Ivaniševića, velika nagrada na trud pa je prišla septembra v New Yorku, ko je osvojil tamkajšnje odprto prvenstvo po zmagi v finalu nad Keiom Nišikorijem. Na poti do finala je izločil tudi Tomasa Berdycha in Rogerja Federerja.
4. Seahawksi razmontirajo Broncose na Superbowlu
Finale sezone v ameriški nogometni ligi je seveda Superbowl, ki je bil letos organiziran 2. februarja na stadionu MetLife v New Jerseyju. Veliki zvezdnik Denverja Payton Manning je na tej tekmi odpovedal, saj soigralcem ni mogel pomagati ob visokem porazu proti Seattlu s kar 43:8. To je bila tretja najvišja razlika v točkah med dvema finalistoma v vsej zgodovini in hkrati najvišja po letu 1993. Seattle je že ob polčasu vodil z 22:0 in potem v nadaljevanju tudi že s prednostjo 36:0. Broncosi so izgubili svoj peti superbowl, Seahawksi pa zmagali svojega prvega.
3. Grozovita nesreča dirkača formule 1 Julesa Bianchija v Suzuki
Leto 2014 se je začelo s posledicami grozovite nesreče Michaela Schumacherja na smučanju v Franciji, zaradi česar je več mesecev ostal v umetni komi, tudi danes pa paraliziran ostaja v strogo varovani oskrbi v ožjem družinskem krogu, daleč od oči javnosti. Ni bil pa edini akter formule 1, ki je doživel veliko nesrečo. Letos jo je na VN Japonske hudo skupil tudi Jules Bianchi, aktivni dirkač ekipe Marussia, ki je v 43. krogu na spolzki steti v dežju nesrečno zletel z ovinka pod viličarja, ki je ravno umikal avto Adriana Sutila. Poškodbe glave so primerjali s tistimi Schumacherja, saj Francoz ostaja v nespremenjenem stanju tudi več kot dva meseca po nesreči … Dirkač je nepokreten in ne more govoriti.
2. Suarez ugrizne Chiellinija na tekmi svetovnega prvenstva
Na odločilni tekmi 3. kroga v skupinskem delu 20. mundiala v Braziliji sta se za napredovanje pomerila Italija in Urugvaj, nakar je na igrišču v drugem polčasu prišlo do incidenta med napadalcem Liverpoola Luisom Suarezom in branilcem Juventusa Giorgiom Chiellinija. Nogometaša sta se nekajkrat soočila na igrišču, potem pa je po eni izmed akcij Suarez Italijanu v rame zapičil zobe, kar je Chiellini slavno kazal sodniku in kameram. Urugvaj je Italijo resda premagal z 1:0 in nastopil v osmini finala, toda za Suareza je bilo prvenstva konec, saj je bil suspendiran za štiri mesece. Na zelenice se je vrnil konec oktobra, v novem dresu Barcelone, saj ga je Pool prodal.
1. Nemčija s 7:1 razbije domačina Brazilijo za poznejši četrti naslov svetovnega prvaka
Nemčija je poimensko že pred začetkom svetovnega prvenstva v Braziliji skupaj s Španijo veljala za glavno favoritko za naslov prvaka, toda nihče si ne bi mislil, da bi lahko polfinalni dvoboj proti domačinu Braziliji dobila tako prepričljivo, kot ga je z rezultatom 7:1. Nemci so v Belu Horizonteju že ob polčasu vodili s 5:0, štiri gole zabili v razmaku desetih minut, poti nazaj za Selecao ni bilo več. Navijači so jokali, igralci so bili obupani, selektor Scolari ob robu igrišča nemočen. 64 let bo Maracanazu se je pripetil Mineirazo. Brazilija ostaja brez naslova prvaka pred domačimi gledalci, Nemčija pa je v finalu precej težje po podaljških odpravila še Argentino za svoj prvi naslov po letu 1990.
Author: Luka Svetina, Foto: Getty Images