Mlada Slovenka navdušila v Seulu

Športno plezanje 6. Okt 202410:19 0 komentarjev

Devetnajstletna slovenska športna plezalka Rosa Rekar je navdušila v polfinalu zadnje tekme svetovnega pokala v športnem plezanju v Seulu v Južni Koreji in se uvrstila v popoldanski finale v disciplini težavnost. Z višino 35+ je bila kar nekaj časa vodilna, na koncu pa so bile od Slovenke boljše štiri plezalke. Ženski finale bo ob 13.00.

Plezalka iz Most pri Žirovnici, ki je letos s četrtim mestom navdušila že na tekmi svetovnega pokala v Brianconu, je v polfinalu Seula kar krepko popravila svoje izhodišče iz kvalifikacij, ko je bila 21.

V polfinalu sta nastopili še dve Slovenki, a tokrat polfinalna smer ni bila pisana na kožo dvakratni olimpijki Mii Krampl. Golničanka je sezono končala že pred finalom z višino 33+ in 15. mestom. Po kvalifikacijah je bila solidna deveta.

Na steni se ni najbolje znašla tudi Sara Čopar, ki je dosegla višino 27+, kar je bilo dovolj za 17. mesto od 26 polfinalistk. V kvalifikacijah je bila 15.

Slovenci v moški konkurenci tekme v težavnosti niso nastopili v Seulu.

Zmaga na daljavo?

Tekmovanje v Južni Koreji je izpustila tudi najboljša Slovenka Janja Garnbret, ki je v letu 2024 osvojila vse, kar je načrtovala, in je po zmagi na domači tekmi v težavnosti v Kopru končala sezono.

Garnbret, ki je avgusta v Parizu osvojila še drugi naslov olimpijske prvakinje v kombinaciji športnega plezanja, sicer vodi v seštevku težavnosti svetovnega pokala. Korošica je na vrhu lestvice s tremi zmagami in osvojenimi 3000 točkami. Se je pa pred sklepnim dejanjem sezone, s katerim bo padel zastor na sezono 2024 svetovnega pokala, že otresla dveh izzivalk.

Janja Garnbret

Avstrijka Mattea Pötzi se na 16. mestu ni uvrstila v finale in niti teoretično ne more nadoknaditi več kot 700 točk razlike. Prav tako se v finale ni uvrstila Japonka Mei Kotake (2005 točk), ki bi morala danes zmagati, da bi prehitela Garnbret na vrhu seštevka. Je pa v finalu bronasta z OI v Parizu Jessica Pilz (-780 točk), z višino 37+ je bila četrta v polfinalu. Avstrijka mora biti danes vsaj druga ter osvojiti 805 točk, da prehiti Garnbret in osvoji seštevek.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti