Ljubljana ga je krvavo potrebovala, sedaj bo dobila enega najmodernejših

Drugi športi 31. Avg 20245:00 16 komentarjev
Ilirija
Foto: Jan Gregorc

Z odprtjem športnega centra Ilirija bo Ljubljana po dolgih letih naposled le dočakala pokrit olimpijski bazen. Modernega plavalnega objekta, ki bo primerljiv z vsemi večjimi drugod po Evropi, se veseli tudi plavalna stroka, ki upa, da bo center dal dodaten zagon slovenskemu plavanju.

Avgusta minevata dve leti in pol, odkar so na vogalu Celovške in Bleiweisove ceste v Ljubljani prvič zabrneli gradbeni stroji ter se je pričela gradnja novega športnega centra. Predviden rok za dokončanje projekta, ki ga je zasnoval arhitekt Peter Lorenz iz avstrijskega biroja Lorenz Ateliers, je bil 18 mesecev, a se je odtlej njegova gradnja pošteno zavlekel. Posledično so skokovito narasli tudi stroški, ki so se s predvidenih 33 milijonov evrov dvignili na neuradnih 53 milijonov evrov.

Po zadnjih informacijah bo gradnja centra zaključena letošnjega decembra, prestolnica pa z njim ne bo dobila le pokritega olimpijskega bazena, temveč tudi 25-metrski ogrevalni bazen, večjo dvorano za rekreacijo, ki bo omogočala igranje odbojke in košarke, manjšo dvorano za gimnastiko, aerobiko in fitnes ter dvorano za borilne športe.

“Objekt Ilirija bo eden najmodernejših. Slovenija bo lahko končno privabila boljša tekmovanja z večjo mednarodno veljavo. S tem bodo domači plavalci dobili priložnost, da se doma pomerijo z močnejšo konkurenco, mlajši pa bodo imeli možnost videti vrhunske plavalce. To bo imelo nanje velik motivacijski vpliv, saj bodo videli, da lahko z njimi tekmujejo tudi oni,” uvodoma pove predsednik Plavalne zveze Slovenije (PZS) Urban Korenjak.

Urban korenjak
Urban Korenjak: Foto: PZS

Pogoji daleč od idealnih

Ni skrivnost, da so pogoji za vrhunske slovenske plavalce v prestolnici daleč od idealnih. Če si zaželijo zlasti v hladnejših mesecih trenirati v 50-metrskem bazenu v dvorani, morajo oditi bodisi v Kranj bodisi v Koper ali Maribor, medtem ko jim v prestolnici to sedaj omogoča le zunanji bazen na Kodeljevem, ki ga pozimi pokrijejo z balonom.

“Morate se zavedati, pod kakšnimi pogoji zdaj trenirajo naši plavalci, a vseeno pridejo do takšnega dosežka, kot je nedavno na olimpijskih igrah uspel Neži Klančar. Trenirati pod balonom celo zimsko sezono je daleč od pogojev v kakšnih trenira svetovna konkurenca. Ljubljana je takšen center zares potrebovala, saj daleč, daleč naokoli ni glavnega mesta brez pokritega 50-metrskega bazena,” pravi Korenjak.

Foto: MOL

Center opremljen po najmodernejših standardih

“Neža Klančar, Damir Dugonjić, Tjaša Oder so vsi trenirali pod baloni. Stvar se da lepo izpeljati, a ni idealno. Zunanji bazen je prilagojen, vendar je vseeno drugače,” pa razloži trener pri plavalnem klubu Olimpija Tomaž Torkar in dodaja, da bo Ilirija po odprtju postala sploh edini plavalni center v Sloveniji, ki bo opremljen po najmodernejših standardih.

“S tekmovalnega vidika to pomeni ustrezne startne kamne, bloke in proge. Ustrezno bo poskrbljeno tudi za pripravo, saj bo spremljevalni objekt vključeval fitnes, ki bo plavalcem omogočal, da bodo imeli na enem mestu vse, kar potrebujejo. Tudi tribune in prostor za gledalce ter tekmovalce bo takšen, da bo omogočal prijeten ogled tekme,” je prepričan Torkar.

Neža Klančar in Tomaž Torkar; Foto: Aleš Fevžer

Najprej se mora Ilirija odpreti, nato pa …

Čeprav bo ljubljanski objekt primerljiv z vsemi večjimi po Evropi, pa največjih tekmovanj, kot je svetovno prvenstvo vseeno ne bo mogel gostiti. Ne le zaradi pomanjkanja večjih tribun, temveč tudi, ker svetovno prvenstvo pod okriljem mednarodne zveze vključuje tudi druge discipline, kot so vaterpolo, sinhrono plavanje in skoke v vodo.

“Novi center bo omogočal organizacijo evropskega mladinskega prvenstva ali pa svetovnega in evropskega prvenstva v kratkih bazenih. Tudi zelo močan mednarodni miting in državna prvenstva se bodo tu lahko priredila na najvišji možni ravni,” je prepričan Torkar, čemur pritrjuje tudi prvi mož PZS, ki že snuje načrte za večje tekmovanje v Ljubljani.

“Najprej se mora Ilirija odpreti, a za začetek bi bilo lepo pripeljati svetovno prvenstvo za veterane, saj že to predstavlja velik zalogaj. Po odprtju želimo povabiti tuje trenerje, selekcije in reprezentance, da pridejo k nam in da v sklopu priprav organiziramo mednarodni miting,” pripomni Korenjak.

Ilirija Ilirija
Urban_Korenjak
Foto: Jan Gregorc
Foto: Jan Gregorc
Foto: Jan Gregorc
Foto: Jan Gregorc
Foto: Jan Gregorc
Foto: Jan Gregorc
Ilirija Ilirija
Foto: Jan Gregorc

Kakšna bo usoda Kodeljevega?

Vseeno pa predsednik PZS opozarja, da novi center ne bo rešil vseh težav, saj Ljubljani primanjkuje plavalnih površin. Delno naj bi stisko na občini rešili tudi z novim bazenom v Vevčah, ki je bil do leta 2007 eden najbolj obiskanih v prestolnici, zadnjih 17 let pa je klavrno propadal.

A kot pristavi Torkar, bo vse zaman, če se bodo uresničile govorice in bo občina umaknila balon na Kodeljevem. “Zaenkrat tega še ne bodo storili, ker letošnjo sezono novi center še ne bo dokončan. Vseeno upam, da do tega ne bo prišlo, saj bi nastopile nove težave. Vse programe, ki se izvajajo na Kodeljevem bi namreč morali preseliti v nov center oziroma vevški bazen. Če bo tako, vsaj prostorsko gledano razen tega, da bo Ljubljana dobila krasen nov objekt, ne bo velike razlike,” še razmišlja trener Neže Klančar.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje