Angleži prvič v zgodovini v finalu evropskega prvenstva

Euro 7. Jul 202120:50 > 08. Jul 2021 0:12 0 komentarjev
Anglija
Veselje Angležev po golu, ki jih je popeljal v finale, foto: Guliverimage.

Tudi v drugem polfinalnem dvoboju evropskega prvenstva v nogometu smo videli dramo. Danci so favoriziranim Angležem povzročali veliko težav in tudi povedli, a jim je za preboj v finale zmanjkal kanček sreče. Angleži so z 2:1 slavili po podaljšku, potem ko so do preobrata prišli s pomočjo avtogola in enajstmetrovke. Na znamenitem stadionu Wembley v Londonu bo tudi finale, kamor so se po zmagi nad Španci že v torek uvrstili Italijani.

Tekma na Wembleju se ni začela po željah domačinov. Danci so bili v prve pol ure igre povsem enakovreden tekmec Angležem, morda so bili v tem obdobju celo za odtenek boljši. V 30. minuti se jim je ponudila priložnost s prostega strela. K žogi je pristopil Mikkel Damsgaard in z močnim strelom pod prečko matiral Jordana Pickforda!

S tem golom smo šele v drugem polfinalu in predzadnji tekmi EP 2020 dobili prvi gol neposredno s prostega strela. Angleži pa so prejeli sploh prvi gol na prvenstvu. Nepremagani so bili sicer vse od marca letos, mrežo so nedotaknjeno ohranili kar 691 minut.

Jordan Pickford je prejel gol s prostega strela, foto: Guliverimage.

Prva velika priložnost se je Angležem ponudila v 38. minuti, zapravil jo je Raheem Sterling, ki je iz neposredne bližine meril naravnost v danskega vratarja.

Le minuto pozneje sta hiter protinapad izvedla Bukayo Saka in Sterling, slednjemu je pri izenačenju pomagal danski kapetan Simon Kjaer, ki je žogo potisnil v lastno mrežo, potem ko je ostro podajo z desne strani pred gol poslal krilni napadalec Arsenala. To je bil že enajsti avtogol na letošnjem evropskem prvenstvu.

V drugem polčasu so prvi resneje gol nasprotnika ogrozili Angleži. Po predložku s strani je najvišje skočil Harry Maguire in meril tik ob vratnico, a se je s parado izkazal Kasper Schmeichel.

Angleži so bili bolj podjetni, a terenske premoči niso uspeli pretvoriti v zmagoviti gol. V 83. minuti je po prekinitvi in podaji po zraku z glavo streljal John Stones, a meril mimo danskega gola. Jalovi napadi domačinov vse do konca rednega dela tekme niso obrodili sadov. Sledil je podaljšek.

Hitro dosojena enajstmetrovka

Pritisk Anglije se je v podaljšku nadaljeval in stopnjeval do sumljivo dosojene enajstmetrovke. V kazenskem prostoru Dancev je hitro padel Sterling, nizozemski sodnik Danny Makkelie je pokazal na belo točko in VAR potrdil njegovo odločitev. Kljub jezi Dancev je obveljalo pri odločitvi.

K žogi je pristopil Harry Kane, ki je bil večji del tekme neviden v napadu Anglije, Schmeichel mu je strel obranil, a se je žoga srečno vrnila do napadalca Tottenhama, ki mu odbite žoge ni bilo težko pospraviti v prazno mrežo.

Harry Kane je z veliko sreče Angleže povedel v vodstvo, foto: Guliverimage.

Prvič v finalu evropskega prvenstva

Danci, evropski prvaki iz leta 1992 do konca podaljška niso resneje ogrozili gola domačih nogometašev, Angleži so se v finale evropskega prvenstva uvrstili prvič. Tako bodo imeli po letu 1966, ko so prav tako na domačih tleh osvojili svetovno prvenstvo, priložnost dodati še drugo lovoriko z velikih tekmovanj.

Z zmago po enajstmetrovkah proti Španiji so se v finale kot prvi prebili Italijani. Zadnja tekma Eura 2020 bo v nedeljo ob 21. uri. Italija je enkrat že osvojila evropsko prvenstvo, zahodni sosedi Slovenije je to uspelo leta 1968, ko je za naslov ugnala Jugoslavijo.

V finalu bodo Azzurri sicer igrali že četrtič, dvakrat so izgubili. Leta 2000 je bila boljša Francija in 2012 Španija.

Predsednik Uefe Aleksander Čeferin v družbi angleškega princa Williama, foto: Guliverimage.
Angleški navijači na tekmi proti Danski, foto: Guliverimage.
Angleška začetna enajsterica, foto: Guliverimage.
Raheem Sterling v boju proti danskim branilcem, foto: Guliverimage.
Jordan Pickford je odbil predložek Dancev, foto: Guliverimage.
Mikkel Damsgaard je s prostega strela Dance povedel v vodstvo, foto: Guliverimage.