V ŽIVO

Čas ni zaveznik Slovencev

Hokej 29. Avg 202420:34 > 20:35 0 komentarjev
hokej Slovenija Romunija

Slovenska moška hokejska reprezentanca v Rigi igra prvo tekmo kvalifikacijskega turnirja za zimske olimpijske igre v Cortini in Milanu leta 2026. Tekmec Slovencev so domačini Latvijci. V prvi tekmi dneva so Francozi s 7:2 ugnali Ukrajince.

V ŽIVO: Latvija – Slovenija 4:2* (2:1, 2:1, -:-)

Balinskis 2., Balcers 19., Dzierkals 26., Abols 39.; Tičar 3., Maver 35.

Slovenci so v uvodno tekmo na olimpijskem turnirju v Rigi vstopili slabo, saj je že po 29 sekundah nepotreben prekršek storil kapetan Jan Urbas in svojo ekipo postavil v težak položaj. Latvijci so hitro postavili napadalno formacijo petih proti štirim, z modre črte pa je močno sprožil Uvis Janis Balinskis in premagal Gašperja Krošlja. A hladen tuš varovancev Eda Terglava ni zmedel, odgovorili so le 46 sekund po prejetem zadetku. Na sredini igrišča je do ploščka prišel Rok Tičar in zadrsal proti domačemu golu, akcijo pa je nato kar sam tudi uspešno zaključil.

Tekma se je nato malce umirila, tako terensko kot premoč pri strelih pa so imeli domači hokejisti, tako da so se lahko Slovenci večkrat Krošlju zahvalili, da je izid ostal izenačen. Tako je bilo vse do zaključka prve tretjine, ko so risi najprej preživeli kazen Žana Jezovška, neuspešni pa so bili ob branjenju številčne premoči, ko je na klopi za kaznovane sedel Matic Podlipnik. Latvija je stiskala in stiskala, med nogama Krošlja je plošček spravil Rodrigo Abols, na drugi vratnici pa ga je za rezultat po prvih 20 minutah v mrežo potisnil Rudolfs Balcers.

Maver vrnil upanje, a spet gol tik pred odmorom

Slovenski hokejisti so se v še večjih težavah znašli kmalu po začetku druge tretjine. Latvija je namreč izkoristila še enega od napadov, ko je za slovenskim golom zadrsal Oskars Batna in podal proti Martinsu Dzierkalsu, ploščica pa se je od domačega napadalca odbila tako neugodno, da je prevarala še Krošlja in končala v njegovi mreži.

Zdelo se je, da imajo domačini vse pod nadzorom, a ob vstopu v drugo polovico tekme so vse nevarnejši postajali tudi gostje. V 32. minuti je z desne strani streljal Robert Sabolič, Matic Török in Rok Tičar pa sta bila v lovu na odbitek v napoto. Kar pa njima ni uspelo, je tri minute pozneje Luki Mavru, ki je po protinapadu znižal na 3:2. A na slovensko žalost to ni bil izid po dveh tretjinah, saj je razpoloženi Abols po dveh asistencah v 39. minuti zadel za plus dve. Krošelj ga je v prvem poskusu še ustavil, v drugo pa je bil napadalec Philadelphie spretnejši.

Francozi pokazali svojo moč

Uvodno tekmo v Rigi so prepričljivo dobili Francozi, ki so s 7:2 premagali Ukrajino. Galski petelini so si zmago zagotovili že v prvi polovici tekme, ko so spretno izkoriščali napake tekmecev, tudi nezanesljivega vratarja, in povedli s 5:0. Tekma bi lahko imela drugačen potek, če bi Ukrajinci izkoristili svoje priložnosti pri rezultatu 0:0. Gole za Francijo so dosegli Florian Chakiachvili, Stephane Da Costa, Pierre-Edouard Bellemare, Sacha Treille, Pierrick Dube, Jordann Perret in Charles Bertrand, gola za Ukrajince pa sta prispevala Vitalij Ljalka in Oleksander Peresunko.

V petek ob 15. uri bodo Slovenci prekrižali palice še s Francozi, za zaključek turnirja v nedeljo pa točno opoldne še z Ukrajinci.