Padla je tudi Madžarska, Slovenci se vračajo med elito!

Hokej 6. Maj 202221:10 > 22:02 0 komentarjev

Po petih letih premora bo slovenska hokejska reprezentanca naslednje leto znova del elitne divizije. Pot med najboljše si je zagotovila z zmago na derbiju domačega svetovnega prvenstva, ki ga je proti Madžarski dobila s 5:1. Vrnitev med elito so risi v peklenski atmosferi Tivolija tako potrdili še pred zadnjo tekmo z Južno Korejo, ki jih čaka v nedeljo.

Lahko bi rekli: končno. Končno so slovenski hokejisti s tribun razprodanega Tivolija dobili podporo, kot si jo zaslužijo. Po uradnih podatkih se je pod Rožnikom zbralo 4200 navijačev, med katerimi pa je bilo znova veliko madžarskih privržencev, ki so zasedli skoraj polovico večje, zahodne tribune.

Ti so v začetku obračuna preglasili slovenske tekmece, drugače pa je bilo na ledeni ploskvi. Risi so po sanjskem začetku sicer vzhodni sosedi še dovolili izenačenje, nato pa po odločilni 27. minuti zadržali prednost in v šestem poskusu na uradnih tekmah še šestič premagali Madžarsko. Po golih Žige Jegliča, Žige Panceta, Kena Ograjenška in dveh zadetkih Roberta Saboliča se je končalo z visokih 5:1. Slovenci si s tem niso zagotovili zgolj vnovične vrnitve med elito, kjer so nazadnje igrali leta 2017, pač pa tudi prvo mesto na turnirju. Tega bodo zaključili z nedeljsko tekmo proti Južni Koreji.

“Za nami je dobra tekma. Igrali smo v dobrem in konstantnem tempu vseh 60 minut. Prikazali smo tisto, kar smo rabili. Načrta igre smo se držali do konca, zato smo na koncu dosegli še dva gola in potrdili zmago. Menjave po danem ali prejetem zadetku so zelo pomembne, to se je znova pokazalo. Zato nam je uspelo po drugem golu hitro zadeti še tretjič. Ob koncu smo izkoristili napake Madžarov in njihove izključitve in zasluženo zmagali.

Na koncu so mi šle kar kocine pokonci. Treba je uživati. Do konca nas čaka še ena tekma, upam, da bo tudi takrat takšno vzdušje. Za nami so pestra leta po problemih s koronavirusom. A vsak od nas igralcev ima višje cilje. Želimo si obstati med elito,” je dejal Rok Tičar, podajalec pri nocojšnjem drugem golu Slovenije.

“Cilj je dosežen, kar smo si zadali, smo tudi dosegli. Še vedno imamo do konca eno tekmo, ki jo bomo oddelali stoodstotno, saj želimo štiri zmage. V drugi tretjini so imeli moment, a smo dosegli dva hitra gola in to jih je zlomilo. Tekmo smo nato končali že malce pred koncem. Prvo tretjino smo prevladovali, a nas je izid 1:1 malce potrl. A enako je bilo že proti Romuniji. Zavedali smo se, da z nami ne morejo drsati in to smo v drugi in tretji tretjini dokazali.

Če bi prvenstvo elite gostili doma, bi bilo nekaj neverjetnega. Upam, da se to izpolni in bomo drugo leto spet igrali pred to super publiko. Naši navijači so bili boljši od madžarskih, pomagali smo jim tudi mi na ledu,” pa je dodal Jan Urbas, ki je asistiral pri vodilnem golu Žige Jegliča, skupno pa je na turnirju že pri sedmih podajah.

Sanjski začetek je bil dovolj le za en gol

Tekma, ki je pod Rožnik privabila tudi širši slovenski politični vrh, se je kljub glasnim madžarskim navijačem začela po notah Slovenije. Risi so tekmece stisnili v obrambno tretjino, svojo premoč pa kronali že po 31 sekundah. Spet je lepo akcijo izpeljal učinkoviti prvi napad, izza gola je do sedme asistence na turnirju prišel Jan Urbas, z desne pa je s krasnim zaključkom pod prečko za eksplozijo domačega občinstva poskrbel Žiga Jeglič s tretjim golom turnirja.

Madžari so imeli velike težave pri prehodu iz srednje tretjine, tako da se je igra večino časa odvijala pred vrati Miklosa Rajne. Ta je bil na preizkušnji znova po polovici prvega dela tekme, ko so Slovenci pritisnili z igralcem več, a gola vendarle niso dosegli. Nato pa se je znova izkazalo nepisano pravilo: kdor ne da, dobi. Madžarska je po nepiskanem prekršku nad Janom Urbasom izpeljala hiter protinapad, ki ga je po krasni podaji Istvana Terbocsa z izenačenjem kronal Csanad Erdely. 1:1 je bil izid prve tretjine, v kateri so Slovenci veliko več streljali (15:5).

Zgolj pet sekund za plus dve

Podobna igra se je nadaljevala tudi v drugem delu igre, pa čeprav so Madžari začeli odločneje in so agresivneje zapirali vrata do svojega gola. A nato je prišla 27. minuta. Najprej je udaril drugi napad, ko je po levi strani zadrsal Rok Tičar, streljal, nato pa odbiti plošček podal do Roberta Saboliča. Ta je ’s prve’ streljal neubranljivo za novo vodstvo risov.

Slavje navijačev se ni še niti zares začelo, ko je Slovenija udarila še tretjič. Žiga Pance je po izgubljenem sodniškem metu ukradel plošček nasprotnikovemu branilcu in ga le pet sekund po drugem golu spravil za hrbet Miklosa Rajne za 3:1. Slovenci so kljub manj strelom od Madžarov v tem delu igre (6:8) nadaljevali v svojem slogu, prednost pa bi lahko še povišali, a so streli Tičarja, Mitje Robarja in Mihe Verliča zleteli mimo vrat ali pa v naročje Rajne.

Za popoln večer še petarda

Tretja tretjina je potekala mirno do 45. minute, ko so Madžari po hitri akciji znižali na 2:3, a so sodniki njihov zadetek zaradi napake pri menjavi (šest igralcev na ledu) razveljavili. Varovanci Seana Simpsona so se namesto približanja znašli pod novim pritiskom slovenske čete, a je powerplay vendarle ostal neizkoriščen.

Enako se je zgodilo tudi s priložnostjo Anžeta Kuralta, ko je v 54. minuti povsem sam predrsal polovico igrišča, a ni uspel ugnati Rajne. A risi zapravljenega niso preveč objokovali, saj so do konca tekme, tudi ob številnih izključitvah Madžarov zaradi grobe igre, zadeli še dvakrat. Najprej je igro petih proti štirim z drugim golom večera izkoristil Sabolič, nato so si tekmeci po sicer lepi akciji Kena Ograjenška ‘petardo’ zabili sami.

Slavje na ledu in na tribunah se je lahko začelo, slovenska izbrana vrsta pa je še petič zapored na domačem svetovnem prvenstvu drugega razreda uspela napredovati med elito!

“Po prvi tretjini sem opozoril na madžarsko igro. Imajo direktni napad, kjer gredo na gol zelo močno. Vedno prihrumijo v tretjino. To je sistem trenerja Seana, tako je pod njegovim vodstvom igrala že Švica. To je težko braniti, če nisi zelo dosleden. S tem smo imeli nekaj težav, na to sem najbolj opozarjal med odmorom,” je o poteku tekme dejal selektor Matjaž Kopitar.

“Mesec in pol smo skupaj, ne sicer z vsemi, pa vendar. Tudi tisti, ki so bili zraven na prijateljskih tekmah, pa zdaj niso dobili priložnosti, so pomembni. In bodo v prihodnosti še bolj. Vse skupaj je raslo in zdaj je ekipa res ekipa. Nasprotniki bodo drugo leto še hujši, je pa odvisno od razpleta elite letos. Seveda pa se bomo skušali optimalno pripraviti na izziv prihodnje leto,” je še dodal vodja slovenske klopi in razkril, da sta se z Mitjo Robarjem pogovarjala tudi o nadaljevanju reprezentančne kariere. Če bo kapetan v prihodnji sezoni igral v klubu, bo član tudi v izbrani vrsti.

Tivoli je bil znova srečen kraj za slovenske hokejiste. Foto: Uroš Skaza

Slovenija je zdaj na vrhu lestvice SP z devetimi točkami, kjer jo ne more ujeti nihče več. Madžari kljub porazu ostajajo v dobrem položaju za drugo mesto, ki prav tako prinaša uvrstitev v elitno divizijo. Rise v nedeljo čaka še zadnja tekma turnirja, ko se bodo pomerili z Južnimi Korejci.

Slovenija – Madžarska 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Strelci: 1:0 Jeglič (Urbas, Gregorc, 1.), 1:1 Erdely (Terbocs, Nagy, 16.), 2:1 Sabolič (Tičar, Robar, 27.), 3:1 Pance (27.), 4:1 Sabolič (Maver, 58.), 5:1 Ograjenšek (Verlič, 58.)