Belgijec na olimpijskih igrah na novo spisal zgodovino

Kolesarstvo 3. Avg 202418:16 2 komentarja
Remco Evenepoel

Belgijec Remco Evenepoel je postal prvi kolesar, ki je na olimpijskih igrah osvojil zlato medaljo tako v kronometru kot tudi na cestni dirki.

Remco Evenepoel je že prvi dan olimpijskih iger prišel do zlate medalje. V soboto, 27. julija, je v zahtevnih razmerah v francoski prestolnici slavil v vožnji na čas.

Teden dni kasneje pa je belgijski kolesarski as dosegel zgodovinski uspeh. 24-letnik je postal tretji Belgijec, ki je prišel do zlatega odličja na cestni dirki na olimpijskih igrah. Pred tem sta to dosegla le Andre Noyelle (Helsinki, 1952) in Greg Van Avermaet (Rio de Janeiro, 2016).

Toda tokratni uspeh je bil zgodovinski; Evenepoel je postal prvi kolesar, ki je prišel do naslova olimpijskega prvaka v obeh disciplinah. Za piko na i pa mu je to uspelo na istih olimpijskih igrah.

V ženski konkurenci je leta 2000 v Sydneyju dvojno krono osvojila Leontien Zijlaard.

Hkrati je s 24 leti postal najmlajši zmagovalec cestne dirke, slavil pa je z največjo razliko po letu 1980, ko je v Moskvi zmagal Rus Sergej Suhoručenkov (+2:58) pred Poljakom Czeslawom Langom.

Toda kaj kmalu bi se lahko sanje spremenile v nočno moro, saj je imel Evenepoel štiri kilometre težave s kolesom. Toda prednost pred zasledovalci je bila dovolj velika, da je belgijski kolesarski as zamenjal kolo in varno prišel v cilj.

“Poglejte to. Kako lepo mesto za zmago. Počutim se tako ponosnega, da sem zmagal in da sem prvi, ki mu je uspelo osvojiti dvojno zmago. To je zgodovina, kajne,” je po dirki uvodoma za Eurosport dejal Evenepoel.

“Iskreno, slabo mi je od tega napora. Bil je precej naporen dan. Še posebej v tistem stresnem trenutku štiri kilometre pred ciljem, ko sem imel defekt. Bilo je nekoliko stresno, vendar sem imel dovolj časa. Kakšen dan,” je še dodal Belgijec.