Izjemni svetovni prvak premočan za oba Slovenca

Kolesarstvo 5. Jul 202417:30 > 17:30 3 komentarji
Remco Evenepoel

Na 7. etapi dirke po Franciji smo spremljali izjemno zanimiv in dramatičen kronometer od Nuits-Saint-Georgesa do Gevrey-Chambertina. Veliki zmagovalec je postal Belgijec Remco Evenepoel, ki je bil za 12 sekund hitrejši od Tadeja Pogačarja in 34 od Primoža Rogliča. Na četrtem mestu je z zaostankom 37 sekund vožnjo na čas končal Jonas Vingegaard. Pogačar ostaja v rumenem.

Po napovedih je bil ravninski, dobrih 25 kilometrov dolg kronometer pisan na kožo Remca Evenepoela. Belgijec je pričakovano pokazal svojo moč in bil najhitrejši, s tem pa je prišel do svoje prve etapne zmage na Touru in dopolnil trilogijo Giro-Tour-Vuelta z vsaj eno etapno zmago. Najbližje svetovnemu prvaku v vožnji na čas je prišel nosilec rumene majice Tadej Pogačar, ki je zaostal 12 sekund. Kljub temu je v skupnem seštevku ostal prvi, pred Belgijcem, ki nosi belo majico najboljšega kolesarja, ima 33 sekund naskoka.

Zelo solidno predstavo je prikazal tudi drugi Slovenec Primož Roglič, ki je bil 34 sekund počasnejši od Evenepoela, kar je zadoščalo za tretje mesto v etapi. Kapetan Red Bulla je kot prvi od velike četverice na startu začel najpočasneje, toda v zaključku je bil hitrejši od branilca lanske skupne zmage in nekdanjega moštvenega kolega Jonasa Vingegaarda. Danec je bil s 37 sekundami zaostanka tokrat četrti. Veliki štirje so bili sicer razred zase, peti Victor Campenaerts je za Evenepoelom zaostal že 51 sekund.

Tadej Pogačar

Kaj 7. etapa pomeni za skupni seštevek? Kot omenjeno, Pogačar ostaja vodilni, Evenepoel pa drugi z zaostankom 33 sekund. Vingegaard je še naprej tretji, njegov zaostanek zdaj znaša 1:15. Na četrto mesto pa se je prebil Roglič, ki je prehitel danes 15. Juana Ayusa (+1:18) in za mlajšim rojakom zdaj zaostaja minuto in 36 sekund.

Ostali Slovenci tokrat niso kolesarili na polno. Sveži državni prvak v tej disciplini Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) je bil 146., Jan Tratnik (Visma-Lease a Bike) 156., Luka Mezgec (Jayco-AlUla) pa 173.

Jutri kolesarje čaka ravninska, 183,4-kilometra dolga etapa od Semur-en-Auxoisa do Colombe-les-deux-Eglisesa s petimi kategoriziranimi vzponi (enim tretje in štirimi četrte kategorije). To ponuja priložnost za ubežnike ali sprinterje, kapetani pa bodo spet v ospredju v nedeljo, ko prihaja zloglasna etapa z makadamskimi odseki v okolici Troyesa.