Evenepoel prvič na Flandriji, Pogačar pričakuje nov velik obračun

Kolesarstvo 3. Apr 202618:01 0 komentarjev
Tadej Pogačar
Foto: Profimedia

Nedeljska dirka po Flandriji bo za Tadeja Pogačarja nov velik test, dodatno razsežnost pa ji že pred startom daje tudi nastop Remca Evenepoela. Belgijec bo na tem spomeniku nastopil prvič, slovenski as pa meni, da je prisotnost takšnega tekmeca dobrodošla.

Pogačar je prepričan, da je Evenepoel med tistimi tekmeci, ki lahko dirko obrnejo v trenutku. Ne le zaradi moči, ampak tudi zaradi načina dirkanja, saj pogosto napade tam, kjer tega skoraj nihče ne pričakuje.

“Z Remcom nikoli ne veš, kje lahko gre. Napade lahko na povsem naključnih mestih, zato moraš biti previden,” je dejal svetovni prvak. Ob tem je dodal, da mu tekmeca s takšnim slogom ustrezata tudi kot izziv, saj Evenepoel vedno dirka napadalno in gre brez zadržkov na zmago.

Slovenec v Belgijo prihaja v odlični formi. Novo sezono je odprl z zmago na Strade Bianche, nato pa dobil še Milano–San Remo, kjer je bil v zaključku uspešnejši od Toma Pidcocka. Pred drugim spomenikom leta je zato prvi favorit, hkrati pa nadaljuje lov na zbirko zmag na vseh kolesarskih spomenikih. V svoji bogati karieri že ima dve zmagi na Flandriji, tri na Liege–Bastogne–Liege in pet na dirki po Lombardiji, manjka mu le še Pariz–Roubaix.

Evenepoel in Pogačar sodita med kolesarje, ki so v zadnjih letih uveljavili drznejši pristop na največjih dirkah. Belgijec je leta 2022 naslov svetovnega prvaka osvojil po dolgem samostojnem napadu, v isti sezoni pa je na podoben način prišel tudi do odmevnih zmag na Liege–Bastogne–Liege in klasiki San Sebastian.

Remco Evenepoel Tadej Pogačar
Stisk rok Remca Evenepoela in Tadeja Pogačarja. Foto: Profimedia

Prav takšni poskusi so močno zaznamovali tudi letošnjo pomlad na tlakovanih klasikah. Mathieu van der Poel je na dirki E3 Saxo Classic zaradi taktičnih iger zdržal do cilja po pobegu 42 kilometrov pred koncem, a so se druge podobne akcije končale drugače. Van der Poela in Wouta van Aerta so na dirki po poljih Flandrije ujeli kilometer pred ciljem, van Aert pa je na Dwars door Vlaanderen ostal brez zmage tik pred ciljem, ko ga je prehitel Filippo Ganna.

Pogačar meni, da je razlog tudi v drugačnem odzivu ekip v ozadju. Po njegovih besedah so tekmeci ugotovili, da je mogoče tudi po zelo zgodnjem napadu še vedno sestaviti uspešen lov, če skupina zares sodeluje.

“Moštva so morda končno ugotovila, da je tudi po napadu 60 kilometrov pred ciljem še dovolj časa za reorganizacijo. Če v ozadju sodelujejo in ne napadajo drug drugega na vsakem klancu, imajo več možnosti, da ujamejo vodilnega,” je povedal Pogačar.

Toda ob tem opozarja, da Flandrija vendarle ni povsem primerljiva z drugimi dirkami. Gre za precej daljšo in zahtevnejšo preizkušnjo, zato po njegovem tam ni mogoče vsega preslikati iz zadnjih klasik. Tudi zato pred nedeljo ni želel razkriti, ali bo sam poskusil z odločilnim napadom že daleč pred ciljem.

“Ne pravim, da želim vsako dirko napasti 50 ali 60 kilometrov pred ciljem. Bomo videli,” je sklenil štirikratni zmagovalec dirke po Franciji.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!