Kje lahko Primož Roglič išče zmagovalno minuto?

Kolesarstvo 3. Sep 20245:00 0 komentarjev
Primož Roglič
Foto: Guliverimage

Pred kolesarji na letošnji Vuelti je še šest etap. Šest zahtevnih dni, v katerih si slovenski navijači želimo, da bi Primož Roglič zaostanek 63 sekund za Benom O'Connorjem spremenil v prednost in se v nedeljo po kronometru v Madridu veselil še četrte zmage na dirki po Španiji.

Kolesarje na 79. izvedbi dirke po Španiji čaka še zadnji teden. Za njimi je že 15 etap in včerajšnji drugi prosti dan, v nedeljo pa bomo dobili odgovor, kdo je najboljši na letošnji preizkušnji.

Slovenski ljubitelji kolesarstva si seveda želimo, da bi po kronometru 8. septembra v Madridu pri številki ena našli zapisano ime Primoža Rogliča.

Že trikratni zmagovalec Vuelte (2019-2021) se v zadnji teden podaja z minuto in tremi sekundami zaostanka za Benom O’Connorjem, toda trasa zadnjih šestih dni ponuja še več kot dovolj priložnosti, da se Slovenčev minus v primerjavi z Avstralcem spremeni v plus.

Preverili smo, katere etape v tretjem tednu tretjega grandtoura v sezoni bodo odločilne za končni vrstni red.

Results powered by FirstCycling.com

Torkova trasa v lepih Primoževih spominih

Že 16. etapa ponuja novo sijajno priložnost, da Kisovčan še zareže v prednost vodilnega Avstralca. 181-kilometrska etapa se bo začela v Luancu, prvih 70 kilometrov pa je v primerjavi z drugim delom povsem enostavnih. Nato pa se začne akcija. Najprej prvokategorizirani vzpon na Mirador del Fito (7 km/8,1%), kjer pa obračuna najboljših vendarle še ne gre pričakovati.

16. etapa, foto: organizator
Vzpon na Lagos de Covadonga. Foto: organizator

56 kilometrov pred ciljem bo karavana prečkala klanec Collada Llomena, in to s težje strani. 7,6 kilometra dolg vzpon s povprečnim naklonom 9,3% bo zelo naporen, najtežje pa bo nas sredini, ko imata dva kilometra več kot 11-odstotni naklon.

Kot da dva klanca prve kategorije še ne bosta dovolj, za konec sledi še veliki finale. Vzpon ekstra kategorije na Lagos de Covadonga (12,5 km/6,9%) nudi odličen poligon za nove razlike med najboljšimi. Če je prvih sedem kilometrov ‘zgolj’ 10-odsototnih pri naklonu, pa se v zaključku večkrat pojavijo tudi 20-odstotne ‘rampe’. Roglič ima na cilj pri jezerih lepe spomine, saj je leta 2021 na tej ikonični lokaciji že dobil etapo. “Bomo videli, če bo tudi jutri moj klanec. Treba se bo dobro pripraviti,” je dejal na ponedeljkovi spletni novinarski konferenci. 

Primož Roglič
Roglič ob zmagi pri jezerih Covadonga leta 2021. Foto: Profimedia

Spet zahteven, a poznan klanec

Po uradno ravninski sredi z dvema klancema druge kategorije in razgibanem četrtku, ki prinaša klanca 2. in 1. kategorije, toda še pred zaključkom, bomo zelo pomembno sliko o končnem vrstnem redu dobili v petek.

173 kilometrov poganjanja pedal v 19. etapi se začne v Logronu, po bolj kot ne ravninskem terenu pa karavano čaka vzpon na tretjekategorizirani klanec Puerto de Pradilla. Zadnjih 5 kilometrov ima 5,1-odstotni naklon. Po dolgem spustu bodo kolesarji prispeli do Santo Domingo de la Calzade ob reki Oja. Nato pa spet veliki finale – klanec 1. kategorije na Alto del Moncalvillo. Dobrih osem kilometrov vzpenjanja s povprečnim naklonom 9,2 odstotka, pri čemer bo spet težja druga polovica.

19. etapa, foto: organizator

Tudi na ta prelaz ima slovenski šampion dobre spomine, saj je leta 2020 dobil razburljiv dvoboj z Richardom Carapazom. Osvojil je etapo, Ekvadorec pa je obdržal rdečo majico, ki jo je do konca tiste Vuelte sicer predal Rogliču. “Od zmag na teh klancih je minilo že nekaj let. Pozabim, ne spomnim se najbolje, ker je toliko enih klancev. Vse si težko zapomnim. So pa na teh dveh klancih lepi spomini, ki upam, da mi bodo dali še dodatno energijo v lovu za rdečo majico,” se je še dotaknil dejstva, da je bil na torkovem in petkovem vzponu v preteklosti že najboljši.

Vzpon na Alto del Moncalvillo. Foto: organizator

Žaga za konec gorskih bojev

Sobota prinaša zadnji dan pravega dirkanja. In to kakšnega. Trasa 20. etape ima klasično obliko žage, za zaključek gorskih obračunov pa prinaša več kot 4000 višinskih metrov v 172 kilometrih. Sedem kategoriziranih klancev (dva tretje, dva druge in trije prve kategorije) obeta napet dan.

Če ne bo poskusa od daleč, se bo med kapetani spet odločalo na zadnjem vzponu na Picon Blanco s ciljem pri zapuščeni vojaški bazi. 7,9 kilometra s povprečjem 9,1 odstotka naklona je precej dvoumnih, saj naklonine po lažjem začetku v zaključku spet dosežejo dvomestne številke.

20. etapa, foto: organizator
Vzpon na Picon Blanco. Foto: organizator

Lov na rdečo ali potrjevanje zmage?

Za razliko od prejšnjih dveh izvedb se bo Vuelta znova končala s kronometrom. Nazadnje smo vožnjo na čas v 21. etapi videli leta 2021, ko je Roglič zmagovito dirko sklenil z etapno zmago pred katedralo v Santiago de Composteli.

Tokratna ura resnice bo na sporedu v Madridu, kjer tekmovalce čaka povsem ravninska, 24,6-kilometrska proga po ulicah španske prestolnice. Rogliču sicer tako ravna trasa ne ustreza najbolj, a je kapetan Red Bulla v primerjavi z največjimi tekmeci (O’Connor, Enric Mas, Richard Carapaz, Mikel Landa …) dokazano precej boljši kronometrist. Če v Madrid ne bi prišel na prvem mestu skupnega seštevka (ampak z zmernim zaostankom), bi lahko tudi zadnji dan še napadal četrto rdečo majico, s katero bi se na prvem mestu večne lestvice izenačil s Špancem Robertom Herasom.

21. etapa, foto: organizator

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!