Obeta se pomembna kolesarska prepoved, a na Pogačarja ne bo vplivala

Kolesarstvo 12. Dec 202419:53 0 komentarjev
Tadej Pogačar
Foto: Profimedia

Mednarodna kolesarska zveza Uci želi prepovedati uporabo ogljikovega monoksida (CO). Glede na študije naj bi vdihavanje tega sicer smrtno nevarnega plina v določenih odmerkih vplivalo na izboljšanje zmogljivosti, poročajo agencije.

Na dirki po Franciji so zaokrožile informacije, da je več ekip, med njimi tudi UAE Team Emirates slovenskega asa Tadeja Pogačarja in Visma-Lease a Bike Danca Jonasa Vingegaarda, med višinskimi treningi uporabljalo naprave za vdihavanje ogljikovega monoksida za merjenje vrednosti plinov v krvi. To metodo naj bi še najprej dopuščali pod skrbnim zdravniškim nadzorom.

Vendar želijo pri Uciju izrecno prepovedati ponavljajoče se vdihavanje ogljikovega monoksida. S prihodnjo sezono naj bi te sporne metode prepovedali zaradi možnih stranskih učinkov in nepredvidenih dolgoročnih posledic.

Plin, ki je lahko smrtonosen, se uporablja v majhnih odmerkih na treningih kot sredstvo, s katerimi si ekipe pomagajo pri merjenju kritičnih krvnih kazalcev kolesarjev, zlasti ravni hemoglobina.

Raziskava, ki jo je med letošnjim Tourom objavila spletna stran Escape Collective, je izpostavila uporabo naprav za vdihavanje ogljikovega monoksida s strani več ekip za optimizacijo višinskega treninga.

“Vdihnjen v majhnih odmerkih in pod strogimi varnostnimi pogoji se plin uporablja v medicini kot sledilnik za merjenje pljučne difuzije kisika ali skupne mase hemoglobina,” so sporočili iz Ucija v danes objavljeni izjavi.

“Če pa CO večkrat vdihavamo v nemedicinskih pogojih, pa lahko povzroči neželene učinke, kot so glavobol, utrujenost, slabost, bruhanje, bolečine v prsnem košu, težave z dihanjem in celo izgubo zavesti. Pri Uciju menimo, da ti zdravstveni stranski učinki in popolno pomanjkanje znanja o dolgoročnih učinkih ponavljajočega se vdihavanja ogljikovega monoksida utemeljujejo prepoved uporabe tega plina iz zdravstvenih razlogov.”

ogljikov monoksid
Foto: Profimedia

Ogljikov monoksid je prišel v ospredje med Tourom, ko so bodočega šampiona Tadeja Pogačarja povprašali o dovoljeni uporabi plina.

“Gre za test višinskih priprav, da vidimo, kako se telo odziva na nadmorsko višino. Eno minuto dihaš v balon in nato spremljaš ravni hemoglobina, potem pa moraš to ponoviti dva tedna pozneje. Ni tako, kot da bi vdihavali avtomobilske izpušne pline vsak dan. To je precej preprost test, da vidimo, kako se odzivaš na višinski trening,” je takrat povedal Pogačar.

Pri UAE Emirates s tem procesom končali

Iz ekipe Emiratov je na torkovem medijskem terminu Jeroen Swart, ki je odgovoren za koordinacijo učinkovitosti pri najboljši zasedbi svetovne serije, dejal, da so zaključili proces vdihavanja CO. Po njegovem mnenju je šlo za 18-mesečni koordiniran test, s katerim so beležili napredek kolesarjev med višinskimi pripravami.

“V zadnjih sedmih letih smo imeli zelo dobre višinske treninge. Menimo, da smo opravili res dobro delo v smislu koristi, vendar tega ni mogoče jasno kvantificirati, razen z merjenjem mase hemoglobina,” je, kot ga navaja Cyclingnews, dejal Swart.

Remco Evenepoel Tadej Pogačar
FOTO: Profimedia

“Tako smo se pred dvema letoma odločili oceniti, ali se naši kolesarji izboljšujejo glede na naša pričakovanja. In tako smo 18 mesecev izvajali vajo in ocenili maso hemoglobina s ponovnim dihanjem ogljikovega monoksida, ki je zelo standardizirana tehnika z zelo specifično opremo. Ta proces smo zdaj zaključili in naši rezultati kažejo, da so naši višinski tabori zelo primerni za maksimalno prilagoditev naših kolesarjev,” je še razložil.

Gre sicer šele za predlog prepovedi, o kateri bo potekala razprava v upravnem odboru Ucija, odločitev pa bodo sprejeli predvidoma konec januarja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!