Primož Roglič lahko povsem mirno čaka na nedeljski kronometer

Kolesarstvo 5. Sep 202420:38 2 komentarja
Primož Roglič

Po četrtkovi 18. etapi, ki je sicer tudi med kapetani prinesla kar nekaj dogajanja, a so vsi najboljši z izjemo Mikela Lande ciljno črto prečkali z istim časom, razmerja na vrhu skupnega seštevka ostajajo nespremenjena. Primož Roglič je zgolj pet sekund oddaljen od rdeče majice, glede na statistiko, ki govori 100-odstotno v njegovo korist, pa lahko tudi na petkovi in sobotni gorski etapi le nadzoruje najnevarnejše tekmece.

Če bo Primož Roglič uspešno prestal petkovo in sobotno etapo na dirki po Španiji ter proti konkurenci ne bo izgubil preveč časa ali pa bo stanje v skupnem seštevku ostalo nespremenjeno, potem na nedeljskem popoldanskem kronometru v Madridu ne bi smelo biti dvoma, kdo bo stopil na najvišjo stopničko zmagovalnega odra.

Poglobljena statistika (s pomočjo portala Pro Cycling Stats) namreč razkriva, da 34-letni Kisovčan proti nobenemu izmed devetih kolesarjev, ki skupaj z njim trenutno tvorijo najboljšo deseterico Vuelte 2024, še ni izgubil na nobenem kronometru. Oziroma povedano drugače: ko se je s katerimkoli od omenjene deveterice pojavil na startu, je vselej končal na višjem mestu.

Gremo kar lepo po vrsti.

Z vodilnim Benom O’Connorjem, ki ima tri etape do konca pred slovenskim asom pet sekund naskoka, sta se v vožnji na čas do zdaj pomerila 13-krat, vselej pa je bil boljši Roglič. Na uvodnem kronometru letošnje Vuelte v Lizboni je bil kapetan Red Bulla od kapetana Decathlona hitrejši za 35 sekund.

Ben O'Connor

S trenutno tretjeuvrščenim Enricom Masom, ki za Rogličem trenutno zaostaja točno 80 sekund, sta na startu istega kronometra stala 17-krat, vedno je bil boljši Slovenec. V portugalskem uvodu je bil Roglič hitrejši za 22 sekund.

Enric Mas

Le enkrat manj je zasavski orel v medsebojnih obračunih v uri resnice ugnal Richarda Carapaza, ki bo skušal v naslednjih dneh proti njemu nadoknaditi minuto in 41 sekund. Prvo etapo je Roglič prepeljal 23 sekund hitreje od Ekvadorca.

Richard Carapaz

Na trenutno petem mestu v skupnem seštevku najdemo Davida Gauduja. Francozu trenutno do vodilnega O’Connorja manjkajo tri minute in 48 sekund, do Rogliča pet sekund manj. Člana Groupame FDJ je ugnal na vseh 20 medsebojnih kronometrih, nazadnje v Lizboni, ko je bil boljši za 34 sekund.

David Gaudu

Šestkrat od šestih skupnih kronometrov je bil nekdanji olimpijski prvak v tej disciplini boljši tudi od Carlosa Rodrigueza, ki je uvod Vuelte končal 29 sekund počasneje od Slovenca.

Carlos Rodriguez

Mattias Skjelmose, ki za vodilnim na dirki po 18 etapah zaostaja okrogle štiri minute, je Rogliču v posebni disciplini kolesarstva premoč priznal v obeh primerih. V portugalski prestolnici sicer le za pet sekund.

Mattias Skjelmose

12 kilometrov od Belema do Oierasa v 1. etapi 79. izvedbe dirke po Španiji je bil sploh edini preizkus, v katerem je trikratni zmagovalec Vuelte meril moči z moštvenim kolegom Florianom Lipowitzem. Od mladega Nemca, ki za O’Connorjem trenutno zaostaja 4:27, je bil hitrejši za štiri sekunde.

Florian Lipowitz

Precej večkrat sta se na startni rampi srečala s Pavlom Sivakovom. Francoza, ki je trenutno deveti v skupnem seštevku (+5:19), je ugnal v vseh petnajstih primerih. Tudi 17. avgusta letos za 23 sekund.

Pavel Sivakov

Da je statistika popolna, pa drži pogled še na številke proti Mikelu Landi. Španec, ki je v sredo izgubil kar pet mest v skupnem seštevku, je od vseh v prvi deseterici najpogostejši Rogličev tekmec na kronometrih. Udarila sta se kar 21-krat, na boljšem mestu pa je vselej končal slovenski zvezdnik. Vključno z lizbonsko vožnjo na čas, ko je bil boljši za kar 48 sekund.

Mikel Landa

13:0, 17:0, 16:0, 20:0, 6:0, 2:0, 1:0, 15:0 in 21:0. Pod črto torej kar 111 obračunov s 111 zmagami in nič porazi! Seveda se številni kronometri v teh kategorijah ponavljajo, toda če bo Slovenec uspešno preživel petek in soboto ter bo na zahtevnih vzponih lahko ohranjal ritem vseh omenjenih, bo v nedeljski preizkus za konec Vuelte vstopil kot gromozanski favorit za skupno slavje. In rekordno četrto rdečo majico.