Samo še teden dni nas loči do predstavitve trase za dirko po Franciji 2025. Kaj čaka najboljše kolesarje sveta na čelu s Tadejem Pogačarjem, ki bo od 5. do 27. julija prihodnje leto branil letošnjo zmago?
Sezona na najvišji ravni kolesarstva se je komaj končala, že se pogovori vrtijo o prihajajočem letu. Zelo pomemben vidik sestavljanja koledarjev za sezono 2025 pa bosta imela dva datuma: 29. oktober in 12. november.
Na poznejši datum, torej čez točno tri tedne, bodo v Rimu predstavili traso dirke po Italiji 2025. Ta naj bi po neuradnih informacijah prihodnjo sezono znova obiskala Slovenijo, 24. maja naj bi v 14. etapi rožnata pentlja zopet obiskala Goriško.
Čeprav je Tour na sporedu kot drugi med tremi grandtouri, pa bodo Francozi svojo traso že tradicionalno pred Italijani. Prihodnji torek, 29. oktobra, bodo oči kolesarskega sveta uprte v Pariz, kjer bo direktor Toura Christian Prudhomme razkril največje pasti prihajajoče, že 112. izvedbe.
A prav veliko neznank ni več na sporedu. Že dolgo je jasno, da se Grand Depart po treh letih gostovanja v tujini (Danska 2022, Španija 2023, Italija 2024) vrača v Francijo. Start bo pripadel regiji Hauts-de-France na čelu z Lillom, kjer bo zaključek prve etape.
Ta bo, tako kot tudi druga in tretja na severovzhodu Francije, pisana na kožo sprinterjem, s čimer se Tour odmika od trenda zadnjih let, ki je že kmalu po startu ponujal obračun najboljših hribolazcev.
Če so uvodni trije dnevi s strani organizatorjev že dalj časa tudi uradno potrjeni (tretji dan se bo končal v zgodovinskem mestu Dunkirk, četrti pa začel v Amiensu), pa so ostalo bolj ali manj govorice.
Prve tri etape so že uradno začrtane:
Kmalu naj bi bil na sporedu prvi kronometer v okolici mesta Caen, tudi sicer pa naj bi se v uvodnem tednu karavana večino časa zadrževala na hribovitem terenu na severozahodu. Na traso naj bi se zagotovo vrnil znameniti klanec Mur-de-Bretagne, zaključek prvega tedna pa naj bi ponudil zaključni vzpon na Puy Sancy na starodavni vulkan v Centralnem masivu v osrčju Francije.
Najtežji klanci naj bi na vrsto prišli v drugi polovici dirke, vključno s tremi dnevi v Pirenejih. Gorska veriga na jugu Francije naj bi ponudila tudi gorski kronometer s ciljem na znamenitem Peyragudesu. Morda celo na tamkajšnjem gorskem letališču, kjer je leta 2017 kar nekaj sekund izgubil Chris Froome in kjer sta se leta 2022 z ramo ob rami pomerila Jonas Vingegaard in Tadej Pogačar.
Enajsta etapa naj bi se končala na znamenitem Hautacamu, dan prej pa v Superbagneresu. Po Pirenejih naj bi se trasa pomaknila proti vzhodu, po dveh tranzicijskih in ravninskih etapah do Carcassonneja in Montpelliera, preden bo čas za zadnji prosti dan.
Tega naj bi kolesarji hitro pozabili že na naslednji dan, ko naj bi bil znova na vrsti mitski Mont Ventoux severno od Marseilla. Sledi še en ravninski dan (s ciljem do Valenceja), nato pa trije dnevi v Alpah. Skorajda zagotovo se vrača Col de la Loze s ciljem v Courchevelu, na katerega Pogačar nima lepih spominov iz leta 2023. Tam si je drugo skupno zmago po krizi slovenskega asa dokončno zagotovil Vingegaard.
19. etapa naj bi se končala na La Plagnu, predzadnji dan pa naj bi ponudil nepričakovano ‘lahko’ traso z razgibanim in hribovitim terenom do Pontarlierja. A ker ostali klanci niso razkriti, bi tudi na zadnjo soboto videli obračun kapetanov. 21. etapo pa bo po letu premora spet gostil Pariz, kjer bomo videli tradicionalno parado šampionov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!