“Temu bi se lahko izognili, če bi sledili moji viziji in izkušnjam”

Kolesarstvo 30. Jan 202518:30 0 komentarjev
Aleksander Vinokurov
Foto: Guliverimage

Kolesarska ekipa XDS Astana se bo v letu 2025 soočila z izjemno zahtevno nalogo. Kitajsko-kazahstanski ekipi namreč grozi izpad iz razreda World Tour.

“Če ne bi verjel v to, če kolesarji ne bi verjeli, potem ne bi imelo smisla začeti sezone,” je za L’Équipe povedal športni direktor Aleksander Vinokurov.

Po njegovem mnenju je trenutno slabo stanje ekipe posledica nekdanjih delničarjev moštva. Kazahstanec ne skriva razočaranja: “Ekipa je bila slabo vodena, ne s strani moje ekipe, ampak s strani delničarjev, ki niso veliko vedeli o tem športu. Na žalost smo padli zaradi notranjih napetosti, ki bi se jim lahko izognili, če bi sledili moji viziji in izkušnjam. Namesto tega so me poskušali odstraniti.”

To jim ni uspelo. Nasprotno, Vinokurov je našel novega investitorja v kitajskem podjetju XdS-Carbon Tech. “Jaz sem tisti, ki je leta 2006 Kazahstan pripeljal v kolesarski šport. Mislim, da se je v zadnjih dvajsetih letih ime Astana največkrat omenjalo prav zaradi naše ekipe. Pred tem so le redki vedeli, kje na zemljevidu leži to mesto ali celo država, dokler se v pelotonu niso pojavile barve naše zastave. V tem času smo ustvarili lepo podobo za mojo državo.”

Zaradi finančne injekcije kitajskega glavnega sponzorja je bila Astana v zadnjih mesecih precej dejavna na prestopnem trgu. Vendar jim ni uspelo pripeljati pravega vodilnega kolesarja. “Poskušal sem pripeljati Juana Ayusa, a UAE Emirates tega ni dovolil. Prav tako smo bili zainteresirani za Aleksandra Vlasova. Njegov prihod bi bil mogoč, če bi Remco Evenepoel prestopil v Red Bull-BORA-hansgrohe – takrat bi ga spustili.”

Obe potezi sta na koncu padli v vodo. Kljub temu je, kot poroča francoski športni časopis, proračun ekipe narasel na nekaj manj kot 30 milijonov evrov, pri čemer bi se lahko v prihodnjih letih še povečal – če ekipi uspe ostati v elitnem razredu, kar pa je velik izziv. “To je ključno za varno prihodnost ekipe. Prepričan sem, da lahko obrnemo situacijo in si znova priborimo mesto med najboljšimi,” zaključuje Vinokurov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!