Leta 2021 se je v ameriškem univerzitetnem športu zgodila revolucija, po kateri lahko zdaj študenti-športniki ob študiju tudi dobro služijo, kar je bilo prej prepovedano. Ena večjih prelomnic v zgodovini NCAA je povzročila masovni odhod največjih evropskih talentov v ZDA, med njimi tudi nekaj najbolj perspektivnih slovenskih košarkarjev. Kako lahko zdaj študentje sploh pridejo do zaslužkov in kolikšni so?
V ZDA se vzgoja mladih športnikov močno razlikuje od evropskega sistema. Če je na stari celini ta na plečih klubov, so čez lužo športni programi del izobraževalnega programa. Tako se denimo najbolj talentirani košarkarji prebijajo skozi srednje šole in univerze, preden postanejo profesionalci. Posledično je tudi izbira šol pri tistih najbolj perspektivnih posameznikih povsem pod vplivom kvalitete športnega in ne šolskega programa, v tem primeru košarkarskega, univerze pa v novačenje največjih talentov vložijo ogromen napor.
Dovolj o revoluciji v ZDA pove komentar Jana Videta, nekdanjega člana akademije Real Madrida in najkoristnejšega igralca mladinske evrolige. Kljub številnim evropskim snubcem je odšel v ZDA, kjer ga je zelo intenzivno skavtirala in leta 2023 tudi ujela slovita univerza UCLA.
“Po pravici, tudi jaz, ko sem bil še v Evropi, nisem niti slišal za NCAA košarko. V zadnjih letih se je NCAA totalno spremenil. Po organizaciji in financah. Čeprav naj bi bila to amaterska liga, je praktično postala profesionalna. Konkurenca je velika, veliko dobrih igralcev je tukaj. Poznam veliko Evropejcev, s katerimi smo se včasih srečevali, skoraj 90 odstotkov jih je zdaj tukaj,” je povedal v intervjuju za Sportklub.
Serija tožb sprožila spremembo
Do leta 2021 sicer univerze ob novačenju niso mogle obljubljati tudi lepih zaslužkov, čeprav je bilo v zgodovini precej škandalov, saj so znale šole to zaobiti in bile pri tem izredno iznajdljive. Zdaj je to preteklost. NCAA (National Collegiate Athletic Association) se je leta upirala prizadevanjem, da bi športnikom na univerzah ob štipendiji in šolnini omogočila dodatna nadomestila. Vse to je spremenila odločitev vrhovnega sodišča v zadevi NCAA proti Alstonu leta 2021.
V tem primeru je sodišče odpravilo vse morebitne omejitve dodatnih ugodnosti, povezanih z izobraževanjem, ki so jih lahko deležni študenti-športniki. Argument NCAA o amaterizmu je bil zavrnjen kot zastarel in preveč splošen, saj univerze glavnim akterjem – študentom-športnikom – pri ustvarjanju visokih prihodkov niso omogočili dodatne kompenzacije. NCAA se je izgovarjal, da gre pri modelu amaterizma za skupen projekt vseh šol, a je sodišče to ovrglo, saj ima NCAA monopol na trgu. Prav tako je bil zavrnjen argument, da NCAA ni komercialno podjetje, glede na izredno donosno in profesionalno naravo nekaterih študentskih športov.
NCAA vsako leto samo med “marčevsko norostjo”, kot se imenuje tritedenski zaključni košarkarski turnir, skozi TV pravice, prodajo artiklov in oglasnih prostorov ter vsega pripadajočega ustvari več kot milijardo dolarjev prihodkov. Kljub temu do leta 2021 študentom-športnikom niso dovolili sklepati svojih lastnih pogodb in jim tako omogočili zaslužka.
Študenti-športniki lahko zdaj tržijo svoja imena in prosto sklepajo pogodbe, kar prej ni bilo dovoljeno, sicer bi ostali brez pravice nastopa v tekmovanjih pod okriljem NCAA. Služijo lahko skozi t.i. NIL, kar je kratica za ime, podobo in priljubljenost (name, image, lineness). NIL omogoča komercialno uporabo svojega imena in vključuje sponzorske pogodbe z blagovnimi znamkami, plačila za sodelovanje na dogodkih, prodajo lastnih izdelkov ali vsebin, dohodek iz družbenih omrežij in organizacijo športnih kampov. Sprememba je začela veljati 1. julija 2021.
Najbolj priljubljeni športniki, predvsem v ameriškem nogometu in košarki, lahko zaslužijo več sto tisoč ali celo milijonov dolarjev na leto. NIL je postal pomemben dejavnik pri izbiri univerze. Šole, ki ponujajo boljše tržne priložnosti (npr. zaradi svoje velikosti, ugleda ali medijskega dosega), imajo prednost pri privabljanju najboljših talentov.
Čeprav je NCAA postavil nekaj osnovnih smernic, je nadzor nad NIL precej otežen. To je povzročilo skrbi glede nepravičnih praks ali zlorab novega sistema. Predvsem z vidika, da se NIL uporablja za prikrito plačevanje športnikov za podpis z določeno šolo.
Boljši pogoji, višje plačilo in šolanje
Ob Videtu je poleti 2023 v ZDA odšel tudi Saša Ciani. Oba sta takrat veljala za talenta ključna za prihodnost slovenske košarke. Ciani je febaruarja 2023 tudi že debitiral v članski reprezentanci in bil pred priključitvijo Cedeviti Olimpiji, ko je prišel mamljiv klic iz ZDA. Po prvem letu na Univerzi Xavier, je letos član univerzitetnega programa Illinois Chicago.
“Treningi so težki, veliko je poudarka na individualnem delu, res dobra priložnost za vsakega mladega. Sploh ob tem, ko vidimo v Evropi, da je mladim težko dobiti priložnost. Ko se je to v NCAA odprlo, je bila to zame prava odločitev in verjetno še za koga drugega,” je Evropi čistega vina v pogovoru za Sportklub nalil 21-letni košarkar, ki se dobro znajde na obeh položajih pod obročem in dodal: “Po eni strani mi je žalostno, saj bi lahko klubi poskusili zadržati mlade, nekateri jih bodo, a to se ne more primerjati s pogoji, ki so trenutno v NCAA.”
Da je ameriška univerzitetna košarka postala zelo resna grožnja Evropi, se zavedajo tudi na Košarkarski zvezi Slovenije. Temu je pritrdil tudi slovenski strokovnjak na klopi Budućnosti Andrej Žakelj, ki je pred kratkim za Sportklub dejal, da gre v Evropi vse bolj v smeri rezultata in domače lige izgubljajo na vrednosti zaradi evrolige ter drugih regionalnih tekmovanj.
“Če sem iskren, svojega otroka bi, če ima perspektivo in se želi učiti, poslal na univerzo. Kot prvo, dobi izobrazbo, kot drugo, pa je dobro plačan, takšnega denarja v Evropi ne bi videl. Ni možnosti. Če bo igral košarko ali ne, vsaj končal bo šolo. Tega bo vedno več,” je pošteno povedal Postojnčan.
Matej Erjavec, predsednik KZS, decembra o odhodu mladih igralcev v ameriško univerzitetno ligo NCAA:
“Z vidika zveze je to slabo, saj ti igralci niso na voljo za reprezentanco skozi leto. Razumem pa starše, ki svojega otroka peljejo oz. podpirajo, da gre v NCAA. Zdaj so tam tudi plačani, jezika se naučijo, šolo dokončajo in živijo v ZDA. Realno pa še nihče ni nazaj prišel boljši, kot je šel tja. Če gledamo Jana Videta, bil je MVP mladinske evrolige, v peterkah U17 svetovnega prvenstva, povsod je bil zraven. Prišel je kot velik up na UCLA, a kaj je bilo potem? Zdaj bo vesel, če se bo uspel prebiti nazaj. Kakšen bo prišel, pa ne vemo. Bo pa dobil en kup življenjskih izkušenj, zato razumem starše, je pa slabo za našo košarko.”
In kakšni so zneski, ki si jih skozi NIL uspejo izboriti študenti-športniki? Tisti na vrhu seznama služijo približno tako dobro, kot najbolje plačani igralci v evroligi. Da, prav ste prebrali, od enega ekstrema, ko študenti-športniki, ki polnijo ogromne dvorane univerz, z izjemo šolnine in štipendije niso smeli sprejeti zastonj košarkarskih copat, do megalomanskih zneskov, ki jih lahko po zgolj enem letu študija preskrbijo za vse življenje.
Na vrhu najdemo podajalca Archa Manninga, ki deli sorodstvene vezi z nekdanjima zvezdnikoma lige NFL Paytonom in Elijem Manningom. Je član univerze Texas, njegova NIL vrednost pa je ocenjena na kar 6,6 milijona dolarjev. Prvih pet mest sicer zasedajo igralci ameriškega nogometa. Na drugem mestu je Shedeur Sandersa (Colorado) s 6,5 milijona dolarjev. Sledijo Travis Hunter (5,7), Quin Ewers (4,5) in Carson Black (4,4), preden naletimo na prvega košarkarja.
Ni presenečenje, da je to na šestem mestu Cooper Flagg, favorit za prvi izbor na letošnjem naboru lige NBA, ki blesti za Duke. Njegov NIL je ocenjen na 4,3 milijona dolarjev.
Nato najdemo prvo žensko, na sedmem mestu je trenutno Livvy Dunne, ki se ukvarja s ritmično gimnastiko. Predvsem ima ogromno sledilcev na družbenih omrežjih. Na Tik Toku čez osem in na Instagramu čez pet milijonov. Njen letni zaslužek znaša 4,2 milijona dolarjev.
Med 50 najbolje plačanimi študenti-športniki sicer najdemo kar 14 košarkarjev in 35 igralcev ameriškega nogometa ter zgoraj omenjeno ritmično telovadko. Od tega je 47 moških in tri ženske. Ob Livvy še dve košarkarici.
Čeprav morajo športniki o vseh pogodbah, ki jih podpisujejo, obveščati univerze, so vsi podatki o NIL vrednosti njihovih prihodkov neuradni in jih je zato vendarle potrebno jemati z manjšo rezervo. Zaslužki študentov-športnikov namreč niso javno dostopni, kot so javno znane plače športnikov v ameriških profesionalnih ligah, za katere lahko na spletu izbrskate številke do dolarja natančno.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!