Zmaji potolkli Partizan, evroliga se je za en večer vrnila v Stožice

Košarka 30. Maj 202320:04 1 komentar

Košarkarji Cedevita Olimpije so v fantastični kulisi v Stožicah s 95:83 strli evroligaški Partizan in izid polfinalne serije lige ABA poravnali na 1:1. Predvsem od sredine druge četrtine so bili Ljubljančani precej boljši tekmec. Čez teden dni se bo odločilna tekma igrala v Beogradu.

Tokratni obračun v Stožicah je znova spomnil na stare čase, ko je bila Olimpija še redna članica evrolige. Vzdušje je bilo naelektreno, nasprotnik najvišje kakovosti in dogajanje na parketu razburljivo do konca. Kot je sicer običaj, so tudi tokrat v Stožicah pred začetkom tekme predvajali znamenito Malo teraso, a ob prevladujoči črno-beli barvi na tribunah, kjer se je sicer zbralo slabih 10 tisoč navijačev, tokrat pesem ni prav zares zadonela tudi iz grl domačih navijačev.

Precej glasnejšo podporo s tribun so imeli gostje, vsaj v uvodnih minutah. A dlje, kot je trajala tekma, bolj so glasilke ogreli tudi Ljubljančani. Ob igri zmajev, ki so po visokem porazu v Beogradu močno popravili vtis, so se nalezli energije s parketa. Beograjčani so sicer od začetka pokazali zobe, a zmaji so se iz minute v minuto dvigovali.

Vse, kar so slabo počeli v nedeljo, so popravili. Met iz igre so dvignili z dobrih 30 na 53 odstotkov. Znova so suvereno dobili skok. Svoje je prispeval vsak košarkar, ki je vstopil na parket. Od Yogija Ferrella, ki je bil z 21 točkami najboljši strelec zmajev, do Matica Rebca, ki je v zadnji četrtni navduševal in ne le ohranjal vodstvo, temveč ga pomagal še povečevati. 12 točk je sicer dodal Zoran Dragić, 10 Edo Murić in Alen Omić. Na drugi strani se je Kevin Punter zaustavil pri 24 točkah.

Miro Alilović, trener Cedevita Olimpije: “Po tej tekmi se moram navezati na prejšnjo. Velika razlika je, kot dan in noč. Nocoj je bila naša najboljša tekma do zdaj. Tudi igralci s klopi so bili dodana vrednost. Maksimalna koncentracija, tako v obrambi kot v napadu. Statistika kaže, kako ekipno smo igrali. Vsak je počel tisto, v čemer je najboljši. Stožice so bile polne, mi pa smo jim končno dali takšno predstavo, kot si jo zaslužijo in verjamem, da so uživali v tekmi.”

Željko Obradović, trener Partizana: “Čestital bi Cedeviti Olimpiji. Po 15 minutah so bili boljši v vseh prvinah, tudi v sami želji. Navijači obeh klubov so ustvarili čudovito atmosfero, kar je bilo odlično videti.”

Ljubljančani na ogenj odgovorili z ognjem

Zmaji so dvoboj odprli z elementom igre, ki je praktično edini deloval na prvi tekmi v Beogradu – skokom v napadu. Alen Omić je odbito žogo uspešno spravil skozi obroč, a gostje so nemudoma zagospodarili na parketu. Predvsem so mrežico rešetali z meti za tri točke. James Nunnally je štiri minute pred koncem prvega dela za vodstvo z 21:13 zadel že peto trojko Partizana.

A ogenj so bruhali tudi zmaji. Najprej je v izjemnem loku za tri zadel Yogi Ferrell, nato še Marko Jeremić in domače vrnil v vodstvo. Po lepi ekipni akciji za 27:23, ki jo je zaključil Rok Radović, je moral Željko Obradović vzeti prvo minuto odmora. Sledila je nova navdušujoča akcija domačih, tokrat z zabijanjem Karla Matkovića za +6 Olimpije! Razburljivo prvo tretjino je z metom s sredine zaključil Dante Exum (29:26).

Če je sprva z odlično blokado Alibegović še preprečil izenačenje na 31:31, je že v naslednjem napadu Partizana izid poravnal Exum. Napad Ljubljančanov se je po vstopu Matica Rebca namesto Ferrella povsem zaustavil, vrstile so se poceni izgubljene žoge, Kevin Punter pa je goste, ki so vpisali delni izid 9:2, vrnil v vodstvo. Takoj po vrnitvi Yogija je igra domačih znova dobila rep in glavo. Prav Američan je zmaje popeljal v vodstvo in nato nadaljeval preporod. Letelo je z vseh strani, pred polčasom je pod osebno napako izpod obroča zadel še Alibegović in poskrbel za najvišjo prednost na tekmi. Cedevita Olimpija – Partizan ob odmoru 51:41.

Sani Bečirović pomahal v slovo

Že več tednov je znano, da bo Cedevita Olimpija po sezoni ostala brez športnega direktorja. Od leta 2019 je to mesto zasedal nekdanji slovenski reprezentant Sani Bečirović, ki pa je nov športni in poslovni izziv našel v Atenah, postal bo namreč športni direktor slovitega Panathinaikosa. Pred tekmo s Partizanom se mu je klub zahvalil za opravljeno delo. V kratkem ga bo v Stožicah nasledil Vlado Ilievski, donedavni predsednik Ilirije.

Šovu sta se pridružila še Mulalić in Rebec

Partizan se je v tretji četrtini hitro približeval. Po protinapadu razigranega Punterja že na dve točki, a so po štirih slabših minutah slovenski prvaki le zaigrali bolje in s trojko Eda Murića in košem Omića prednost vrnili na plus sedem. Še več, po nekaj minutah zatišja so bile Stožice v zraku. Izjemen je bil v tem delu tekme predvsem Alibegović, nato sta svoje s klopi prispevala še Mirko Mulalić in Rebec ter poskrbela za novo najvišjo prednost (73:59).

Domači v zadnjo četrtino vstopili s 73:60. Rebec se je v nekaj minutah odkupil za slabšo igro v prvem polčasu in zadel novo trojko ter nato še asistiral Matkoviću za 78:64. Na krilih navijačev se je zelo razigral, celo tako zelo, da je v nadaljevanju domači trener zaigral z obema organizatorjema igre hkrati in Ferrella postavil v igro skupaj z njim.

Končnica bi lahko bila tudi mirnejša. Najprej se je roka na črti prostih metov zatresla Mulaliću, ki bi lahko prednost povišal na ogromnih 18 točk, a dvakrat zgrešil. Nato sta se domačim na hitro prikradli še dve izgubljeni žogi, Yam Madar pa je tri minute pred koncem znižal na 87:76. Sledila je še trojka izjemnega Punterja, a je strelski post domačih končal Yogi (89:79).

Odločilen koš je ob eksploziji na tribunah 1:31 pred koncem poskrbel Zoran Dragić, ki je po novi asistenci Ferrella, že njegovi sedmi, zadel trojko za 92:81!

Liga ABA, polfinale

Torek, 30. maj

Cedevita Olimpija – Partizan 95:83 (29:26, 22:15, 22:19, 22:23) /1:1/

// – izid v seriji, igrajo na dve zmagi

Dvorana Stožice, gledalcev 9200, sodniki: Koljenšić (Črna gora), Kardum, Hadžić (oba Hrvaška).

Cedevita Olimpija: Rebec 6, Ferrell 21 (9:9), Radović 4, Jeremić 9, Alibegović 9 (1:1), Murić 10, Mulalić 6 (3:7), Matković 8, Omić 10 (4:5), Dragić 12 (2:3).

Partizan: Punter 24 (5:5), Smailagić 8 (3:3), Papapetru 2, Exum 16 (7:9), Nunnally 14, Lessort 11 (5:7), Madar 8.

Prosti meti: Cedevita Olimpija 19:25, Partizan 20:24.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 12:32 (Jeremić 3, Rebec 2, Ferrell 2, Murić 2, Dragić 2, Mulalić), Partizan 11:34 (Nunnally 4, Punter 3, Madar 2, Exum, Smailagić).

Tretja tekma bo na sporedu v torek, 6. junija (20.00). V finalu se bo zmagovalec pomeril s Crveno zvezdo, ki je z 2:0 izločila Budućnost.