Victor Wembanyama, v očeh velike večine strokovnjakov zanesljivi prvi izbor nabora lige NBA 2023 in novi bodoči zvezdnik svetovne košarke, bo ta teden debitiral tudi v dresu francoske članske reprezentance.
Če se je morala generacija Dražena Petrovića ob prehodu v ligo NBA pošteno namučiti, da je prepričala nezaupljive Američane, in če so še celo tri desetletja pozneje onstran Atlantika Luko Dončić pričakali skeptiki, pa se zdi, da bo Victor Wembanyama v ZDA stopil na skrbno pripravljeno in s številnimi žarometi osvetljeno rdečo preprogo. Vrvež, ki se v ameriškem in posledično globalnem košarkarsko-medijskem območju ustvarja okrog 18-letnega in 220 centimetrov visokega Francoza, ni primerljiv z nobenim predhodnim zanimanjem za kakšnega evropskega košarkarja. Kaj hitro pa bi se v zagati znašli tudi, če bi iskali podobne primere ameriških talentov, ki so korakali proti ligi NBA.
Ob dejstvu, da v ZDA neposredno prenašajo tekme francoskega državnega prvenstva, na katerih nastopa mladeničev klub Metropolitans 92, in ob spominu na nedavno spretno načrtovano in športno nekoliko nenaravno gostovanje omenjenega prvoligaša v Las Vegasu, lahko zlahka sklenemo, da bodo Američani v petek in ponedeljek spremljali tudi kvalifikacije za nastop na svetovnem prvenstvu 2023. Za francosko reprezentanco, ki v skupini K trenutno zaseda drugo mesto, bo namreč na tekmah proti Litvi in BiH prvič zaigral prav Wembanyama.
“Iskreno, moje življenje se ni spremenilo. Vrvež sem sprejel. Še nikoli nisem bil tako osredotočen. Na to se pripravljam že od rojstva. Se pa z leti vse bolj približujem cilju,” je na reprezentančnem zboru, kjer se je kajpak znašel v središču medijske pozornosti, dejal donedavni član mlajših francoskih selekcij, ki je zdaj pripravljen na ognjeni krst med člani. Zanj bo to nov mejnik, predvsem pa nova priložnost, da opozori nase in spiše novo poglavje zgodbe o grajenju košarkarske podobe. Ta je res izjemna in kar kliče po dokazovanju proti največjih zvezdnikom lige NBA – že v sezoni 2023/24.
Letošnja igralska popotnica je izjemno kakovostna. V prvem delu sezone je za Boulogne-Levallois oziroma Metropolitans na sedmih tekmah v povprečno 31 minutah dosegal 21.3 točke (met za 3 točke 33,3%, met za 2 točki 58,1%, prosti meti 75%), 8,9 skoka in 2,4 blokade. S tem je krepko dvignil svoje povprečje iz preteklih sezon, predvsem pa navdušuje z lahkotno igro, prilagodljivostjo, ki ni značilna za izrazito visoke košarkarje, in atraktivnostjo. Uradno krilni center, v praksi košarkar z nedefiniranim položajem. To bo poskušal prenesti še v reprezentančne vode. “Veselim se igranja za reprezentanco. Ta modri dres mi ogromno pomeni. Od nekdaj,” pravi “programirani” prvi izbor lige NBA, ki je bil še julija član srebrne reprezentance na SP do 19 let, pred tem pa je bil tudi kadetski evropski podprvak.
Znanec iz Stožic in sol na slovensko rano
Zdaj že kar oddaljenega 4. 11. 2020, ko je šport krmaril med čermi koronavirusa, je v 6. krogu EuroCupa pri Cedeviti Olimpiji gostoval močno zdesetkani Nanterre. Francozi so imeli namreč zaradi okužb in poškodb na svojem seznamu vsega osem za igro pripravljenih košarkarjev. Med njimi je bil tudi tedaj komaj 16-letni in kar 220 centimetrov visoki Wembanyama. Suhljati mladenič je tedaj ob porazu francoskega prvoligaša v Stožicah v dobrih 17 minutah postregel z všečno predstavo, v kateri je pokazal ključne elemente razkošnega talenta. Ob gibanju in višini, na račun katerih je Ljubljančanom namenil štiri blokade, ujel šest odbitih žog in enkrat zabil, tudi dober občutek za met z razdalje in asistence.
Dve leti pozneje je Wembanyama, ki je vmes igral za Asvel, član pariškega kluba Metropolitans. S klopi ga vodi selektor Vincent Collet. Imel je sicer tudi nekaj ponudb iz največjih evropskih klubov. A zdi se, da bo to stopničko kar preskočil. Danes namreč mladenič velja za enega najbolj obetavnih košarkarjev iz Evrope. Še več, v Združenih državah Amerike so prepričani o tem, da bo krilni center prihodnje leto prvi zbor nabora lige NBA. V Ameriki je Francoz, ki prihaja iz športne družine (oče je nekdanji skakalec v daljino, mati pa košarkarica), postal zgodba še pred prihodom.
Francoski mediji so ob zboru novega zvezdnika povprašali tudi o najlepših reprezentančnih spominih. “Najmočnejši spomin je blokada, ki jo je Nicolas Batum v zadnjem trenutku olimpijskega polfinala v Tokiu namenil Klemnu Prepeliču,” je ščepec soli na eno največjih slovenskih košarkarskih ran posul Wembanyama. Spomnimo, Francozi so tedaj Slovenijo pahnili v boj za tretje mesto, kjer je bila močnejša Avstralija. Zgodovinski trenutek je tako dobil večni grenki priokus.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje