Bliža se novo leto, ki ga bo Goran Dragić še 14. v karieri dočakal čez lužo, a prvič povsem na stranskem tiru. Še naprej je nejasna njegova usoda, medtem ko se nadaljuje pat položaj med njim in Toronto Raptors. Preverili smo, kakšne so njegove možnosti, kaj omejuje morebitno selitev v drugo moštvo in v kakšne menjave so ga mediji vključevali v zadnjih tednih.
Goran Dragić še naprej potrpežljivo čaka na razplet zgodbe s kanadskim moštvom. Že konec novembra je po dogovoru s klubom zapustil Kanado in se vrnil v Miami, kjer individualno trenira ter s tem ohranja pripravljenost za naslednji izziv. Po naših virih se je decembra za nekaj dni oglasil tudi v domači Ljubljani.
Kaj ga drži v Torontu?
Glavni oviri pri iskanju novega kluba ostajata trma Toronta, ki se z Goranom ne dogovori za prekinitev pogodbe ter z njo neposredno povezana višina njegove plače. V letošnji sezoni mu pripada 19,4 milijona dolarjev (17,2 milijona evrov), po sezoni pa bo prost košarkar.
V zapletenem klobčiču pravil, ki pri sestavljanju moštev omejujejo klube v ligi NBA, je prav višina njegove plače največja ovira, sicer bi Dragića že decembra skoraj zagotovo gledali v novem dresu.
Prva možnost: prekinitev pogodbe
Najpreprostejša rešitev bi seveda bila prekinitev pogodbe, a obe strani bi se morali najprej uspešno dogovoriti za preostanek plače, ki bi jo Toronto izplačal 35-letnemu Slovencu. Klub bi tako privarčeval nekaj milijonov dolarjev, a v zameno ne bi prejel ničesar.
Tudi Dragić se najverjetneje ne želi odreči prevelikemu kosu pogače in dlje kot traja trenutni pat položaj, več bo zaslužil. Kasneje kot se bo dogovoril za prekinitev, več mu bo od 19-milijonske pogače tudi ostalo.
Če bo postal prost košarkar, bo najverjetneje prejel veteranski minimum, ki za košarkarja z vsaj 10-letnim stažem v ligi NBA letos znaša 2,6 milijona dolarjev.
Toronto medtem še naprej vztraja pri iskanju menjave, kar bi najverjetneje klubu zagotovilo še kakšen dodaten privarčevani dolar, če ne še kakšnega košarkarja, ki bi v klubu imel prihodnost ter s tem vrednost za ekipo.
Druga možnost: menjava
Kaj pravijo pravila lige NBA, če si želi katero od moštev Gorana in njegovo pogodbo prevzeti na svojo plačilno listo?
Najpomembnejši je podatek o skupni plačilni listi košarkarjev posameznega moštva. Tako imenovani “salary cap”, kot v ZDA imenujejo omejitev plač, to sezono znaša 112,4 milijona dolarjev.
Če ima ekipa pod to omejitvijo na voljo dovolj prostora, lahko v menjavi prejme košarkarja oziroma košarkarje s poljubno višino plače, v kolikor te vrednosti ne preseže. A v celotni ligi je trenutno pod to vrednostjo le eno moštvo – Oklahoma City Thunder.
V kolikor je ekipa presegla omenjeno omejitev in je hkrati pod t.i. omejitvijo za luksuzni davek (136,6 milijona dolarjev), lahko v menjavi prejme največ 175 odstotkov plač, kolikor jih pošlje iz kluba, oziroma do največ pet milijonov dolarjev.
Da bo bolj razumljivo, to v praksi pomeni, če želi eno od moštev na plačilno listo dodati 19,4 milijona dolarjev vredno pogodbo Gorana Dragića, mora iz kluba poslati košarkarja oziroma košarkarje, katerih plače so to sezono skupaj vredne vsaj 14,4 milijona dolarjev.
Ekipe, ki so presegle luksuzni davek (136,6 milijona dolarjev), pa lahko dodajo največ 125 odstotkov vrednosti plač, ki jih pošljejo iz kluba.
Kaj je na trgu?
Dallas Mavericks: Prvi in glavni kandidat za naslednjo postajo rekorderja med Slovenci po odigranih tekmah v ligi NBA. Portal nbaanalysis.net je kot možnost v menjavi košarkarjev Torontu ponudil Dwighta Powella in Doriana Finneyja-Smitha ter izbor v drugem krogu nabora.
Največja težava je, kot je razloženo že zgoraj, višina Gogijeve plače. Dallas bi Finneyja-Smitha, ki je pomemben član prve peterke, dodal, da bi Toronto sploh bil pripravljen sprejeti Powella, čigar pogodba ima zaradi podpovprečnih predstav trenutno negativno vrednost.
Menjava Dallas – Toronto:
Iz Dallasa v Toronto: Dwight Powell, Dorian Finney-Smith, izbor v 2. krogu nabora 2024
Iz Toronta v Dallas: Goran Dragić (19,4 milijona dolarjev)
Od preostalih ekip, ki se borijo za visoka mesta in bi hkrati potrebovala še kakšnega kvalitetnega rezervnega organizatorja igre, je potral raptorsrapture.com naštel Utah Jazz, Memphis Grizzlies in Washington Wizards.
Omenjena trojica premore kombinacijo košarkarjev oziroma izborov, ki bi lahko zanimala Kanadčane.
Kaj bi lahko ponudili Torontu:
Opomba: V menjavi bi bila kombinacija naštetih pogodb in izborov, ne vsi.
Utah: Joe Ingles, Jared Butler, Eric Paschall, izbori v 1. krogu nabora v letih 2023, 2025 in 2026.
Washington: Deni Avdija, Davis Bertans, Aaron Holiday, izbori v 1. krogu nabora v letih 2022 in 2025
Memphis: Kyle Anderson, Jarrett Culver, izbor v 1. krogu nabora 2022 od Utaha
Kot zanimivost velja omeniti še to, da pod nobenim pogojem letos Goran ne more zaigrati za Miami, torej za klub, kjer je preživel največji del svoje kariere.
Ker je v Toronto prišel v menjavi iz Miamija, potem ko je Vročica sprejela enostransko možnost podaljšanja njegove pogodbe, pravila zaradi morebitnih zlorab preprečujejo menjavo nazaj v prvotno moštvo še v isti sezoni.
Tudi, če bi Dragić s Torontom razdrl pogodbo in postal prost košarkar, z Miamijem ne bi imel pravice podpisati.
Kdaj se izteče čas
V vsakem primeru bomo razrešitev dobili v naslednjih dveh mesecih. Menjave košarkarjev med klubi so namreč dovoljene do 10. februarja, tržnica se zapre ob 21. uri po slovenskem času.
Če se košarkarji dogovorijo za prekinitev pogodbe med sezono, pa morajo to storiti do 1. marca, sicer nimajo pravice nastopa v končnici. Če bi torej Goran po 1. marcu podpisal za Dallas Mavericks in bi se Teksašani uvrstili v končnico, bi tam igrali brez nove okrepitve.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje