Jaka Blažič se je zamislil v pravem trenutku

Košarka 2. Okt 20245:01 0 komentarjev
Jaka Blažič in soigralci so sezono v EuroCupu odrli z izkupičkom 2-0. Foto: Aleš Fevžer

"Zaslužena ekipna zmaga," si zaslug za prekinitev nezavidljivega niza enajstih zaporednih domačih evropskih porazov in drugo zaporedno zmago v novi sezoni EuroCupa (Reyer, 87:82) ni želel pripisovati kapetan Cedevite Olimpije Jaka Blažič.

Naveličano in apatično je v pretekli sezoni pogosto deloval Jaka Blažič, ko je, kot sicer eden največjih slovenskih košarkarskih profesionalcev, po evropskih porazi stopal pred mikrofone. Nemara je prav zaradi tega tokrat iz slačilnice prikorakal s pridušenim nasmeškom. Zaveda se, da je s soigralci storil dovolj, da je iz Stožic dokončno pregnal negativno avro poražencev, a vendarle močno premalo, da bi se trkal po prsih. ”To ekipo sestavlja več ‘lačnih’ košarkarjev kot lansko. Že na samih treningih se čuti želja po dokazovanju po dokazovanju. Dejal bi celo, da bolje treniramo kot pa igramo,” je dejal po torkovi zmagi proti Reyerju.

Tokrat je bil prav 33-letni blejski Ljubljančan jeziček na tehnici. Po treh dokaj mlačnih predstavah je izstopal s 17 točkami v 25 minutah, predvsem pa je bil odločilen njegov prispevek v drugem polčasu, ko je z meti z razdalje, borbenostjo in tudi koketiranjem s publiko znatno dvignil energijsko raven. ”V prvem polčasu nisem bil na želenem nivoju, ne napadalno in ne obrambno. V garderobi sem se zamislil. Vedel sem tudi za poškodbo Brytona Lemarja. Ostali smo morali prevzeti pobudo. Odziv je bil dober. Pa ne le moj. Tudi Rok Radović je imel dobro tekmo. In ostali. Vsak je postregel s kakšnim izstopajočim segmentom,” je dejal Blažič.

Zamislil se ni le med osrednjim odmorom. V svojevrstno samorefleksijo ga je po nedeljskem porazu proti Dubaju skupaj s soigralci prisilil kar trener Zvezdan Mitrović. ”Res je, delali smo na sebi. Predvsem smo imeli v mislih agresivnost in čvrstost. To nas je krasilo v pripravljalnem obdobju. No, v tem slogu smo tekmo proti Reyerju odprli, nato pa padli v črno luknjo. A dvignili smo se. Pokazali smo pravi značaj. Zmaga je za samozavest pomembna. Zdaj ni iščemo več prve zmage. Ujeli smo ritem, to je dobra popotnica,” pravi kapetan, ob katerem so tokrat z dobro igro postregli še reprezentančni organizator igre Aleksej Nikolić (12 točk, 3 skoki, 4 asistence), vse bolj odločni Rok Radović (6 točk, 4 skoki) ter Američan Devin Robinson (17 točk, 9 skokov).

Cedevita Olimpija je sicer že drugi evropski teden zapovrstjo dokazala, da je ekipa, ki zna tudi po nihanjih in črnih minutah v odločilnih trenutkih strniti vrste ter odirati odločno v končnici. To ni le odraz individualne kakovosti in jasnega trenerskega pečata, temveč tudi značaja. ”Kljub vsemu nas čaka še kar nekaj dela,” je prepričan Blažič, ki si želi v prihodnje še več kroženja žoge ter prepoznavanja akcij in izvedbe sistemov.

Zadovoljen je bil seveda tudi trener Zvezdan Mitrović, ki pa je moral po zmagi zaradi bolečin v hrbtu poiskati zdravniško pomoč. ”Kot ekipa smo sicer še daleč od želenega. A po tisti tekmi z Dubajem sem želel videti predvsem pravi odziv, za nas in za gledalce. Reyer je zelo resna ekipa, zato je ta predstava še toliko bolj pomembna,” je dejal črnogorski trener, ki bo v petek z ekipo odpotoval v Bar. Nedeljski tekmec v ligi ABA bo namreč Mornar, čez natančno en teden pa bo že na sporedu tretja tekma v evropskem pokalu, in sicer proti Turk Telekomu v Ankari.