Ko Luka Dončić zaprosi za minute

Košarka 29. Jun 20245:00 0 komentarjev
Luka Dončić. Foto: Aleš Fevžer

"Z rezultatom smo zadovoljni, z igro ne najbolj," je po petkovi zmagi nad Brazilijo v Stožicah (86:80) in sklenjeni trilogiji pripravljalnih tekem dejal selektor slovenske košarkarske reprezentance Aleksander Sekulić ter pojasnil zajetno minutažo Luke Dončića, predstavil odločitev o zadnjem rezu in komentiral igro rekonvalescentov in nove ameriške okrepitve.

V četrtek se je na informacijo o nekoliko slabši prodaji vstopnic odzval s spletnim vabilom na tekmo. Obenem se ni želel le pokazati. Potem ko je opravil vsega en trening s polno obremenitvijo, je namreč Luka Dončić pristopil do strokovnega štaba in zaprosil za zajetnejši odmerek minut.

“Res je, da je nedolgo nazaj zaključil finalno serijo izjemno naporne končnice. Utrujen je, a želi znova ujeti ritem,” je po tekmi pojasnjeval selektor Aleksander Sekulić.

Dončić je nato ob navdušenju publike znova razkazoval razkošen talent in raznolikost ter narekoval ritem igre, v slabih 32 minutah dosegel 32 točk, soigralcem namenil sedem asistenc in zbral prav toliko skokov, obenem pa je znal potrpežljivo počakati tudi, da je napadalni krč soigralcev popustil.

“Sprva sem dobil občutek, da so si po Dončićevem prihodu soigralci kar malce oddahnili. Napetost je padla. A nato je igra le stekla,” je nadaljeval Sekulić, ki je videl veliko področij, na katerih želi napredek.

V prvi vrsti izpostavlja še večjo agresivnost, upa tudi na večjo napadalno učinkovitost, skozi treninge pa večjo povezanost. Čas v tem pogledu ni slovenski zaveznik, saj bo po nedeljski selitvi v Pirej prva tekma na sporedu že v torek zvečer, toda …

“Prav zaradi tega smo poskušali poenostaviti našo igro, da bi se vsi novinci in zamudniki vklopili. Verjamem, da so v podobnem položaju tudi tekmeci. Mi seveda želimo potegniti maksimum,” poudarja selektor.

Nadaljuje, da ni bil ravnodušen, ko je Mike Tobey zapustil reprezentančni tabor, obenem pa je navdušen nad zagnanostjo, ki jo kaže njegov naslednik Josh Nebo. “Za selektorja je najtežje, ko mora nekoga odsloviti.

Mike bi si zaslužil mesto v ekipi. Kot bi si ga tista dva, ki bosta odpadla v soboto zvečer oziroma v nedeljo zjutraj,” pravi Sekulić, ki precejšnjo minutažo še vedno namenja tudi Vlatku Čančarju, nekoliko manj Edu Muriću. V delu tekme sta zaigrala celo skupaj. Deloma zaradi minut v lovljenju igralnega ritma, še bolj v želji po večji taktični raznolikosti in nepredvidljivosti.

V njegovih mislih sta že tudi Nova Zelandija in predvsem Hrvaška, prva tekmeca olimpijskih kvalifikacij v pristaniškem delu Aten. “Hrvate odlikuje zelo kakovostna in izkušena prva peterka. Na nedavni tekmi z Brazilci sta izstopala Mario Hezonja in Dario Šarić, tukaj je tudi Ivica Zubac. Imajo kakovost. Ne bo nam lahko. Nova Zelandija? Agresivna ekipa, ki veliko teče in meče z razdalje,” je proti Pireju pogledal Aleksander Sekulić, ki je doslej prave vse svoje kvalifikacijske poskuse (OI 2021, EP 2022, SP 2023)  zaključil s prebojem na veliko tekmovanje. Če želi ohraniti ta ritem, bo moral bržčas premagati tudi zvezdniško Grčijo.

Olimpijske kvalifikacije, spored:

2. julija: Slovenija – Hrvaška (Pirej, 20.00)
4. julija: Slovenija – Nova Zelandija (Pirej, 16.30)

Polfinale in finale bosta 6. in 7. julija.

Na olimpijske igre v Pariz, ki bodo na sporedu med 26. julijem in 11. avgustom, potuje le zmagovalec turnirja.