
Če bo LeBron James poleti uveljavil pravico košarkarja in prekinil pogodbo z LA Lakers, to še zdaleč ne bo znak upokojitve in slovesa od kalifornijskega kluba, temveč bi bila lahko to poteza, s katero bi pomagal delodajalcu pri dopolnitvi ekipe s šampionskim potencialom.
Dosegel je največ točk v zgodovini lige NBA, osvojil je štiri šampionske prstane, po štirikrat je bil tudi MVP rednega dela in končnice, zbral je 21 nastopov na tekmah vseh zvezd, osvojil tri zlate olimpijske kolajne … Lani se je v zgodovino vpisal tudi po tem, da je v moštvu dočakal svojega sina Bronnyja. A čeprav bo na predzadnji dan leta dopolnil 41 let, se zdi, da LeBronu Jamesu ni do upokojitve.
Lani je ameriški zvezdnik z LA Lakers podpisal dveletno pogodbo za več kot 101 milijon ameriških dolarjev, pravzaprav gre za pogodbo 1 + 1, pri čemer o drugem letu odloča košarkar. Po zadnjih indicih, ki prihajajo iz ZDA, ni izključeno, da bo James izbral prekinitev pogodbe ter klubu pustil približno 50 milijonov ameriških dolarjev. Formalno bi se tako znova znašel na trgu kot prost košarkar, a naj bi nato s klubom podpisal novo pogodbo. Ta bi bila finančno šibkejša.

Gre za manever, s katerim bi zvezdnik klubu pomagal ustvariti dodaten prostor pod proračunsko kapico. Liga NBA ima namreč jasno določena pravila glede zgornje meje mase plač in “luxury taxa” (davek na preseganje meje). Preprosto, James bi lahko kadrovikom zagotovil večji manevrski prostor in fleksibilnost, tudi pri uveljavljanju pravila, ki franšizam omogoča, da podpišejo igralca, ko so že nad zgornjo mejo plač.
To ne bi bil edinstven primer, med drugim sta se za podobno potezo v korist kluba pred leti odločila Tim Duncan in Dirk Nowitzki. Jamesov motiv bi bil lahko lov na še zadnji šampionski prstan lige NBA, prvega v sinovi družbi. Izvedljivost tega scenarija se je močno povečala po tem, ko sta športni direktor Jezernikov Rob Pelinka in lastnica Jeanie Buss v mesto angelov pripeljala Luko Dončića. Ljubljanskega zvezdnika, Jamesa in Austina Reavesa bi torej v LA Lakers utegnili obdati z novimi členi potenciale šampionske verige.
Tudi Dončić, ki se vse bolj uspešno vklaplja v sistem novega kluba in prevzema vodstveno vlogo, ne skriva, da je prav naslov prvaka njegova največja športna želja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje