Dončić z Dallasom ne najde poti do zmage proti Bojevnikom

Košarka 23. Maj 20225:42 > 7:47 0 komentarjev

Košarkarji Golden State Warriors so dobili še tretjo tekmo v seriji proti Dallasu (109:100). Ekipa iz San Francisca ima že tri zmage prednosti, prvo priložnost za preboj v finale pa bodo imeli v noči na sredo, ko bodo z metlo poskušali odpraviti Mavericks. Luka Dončić je pokazal še eno izjemno predstavo, vpisal 40 točk, toda vse to je bilo premalo, da bi ekipa iz Teksasa lahko premagala Golden State. Še nobeni ekipi v zgodovini lige NBA se ni uspelo vrniti po zaostanku s 3:0 v seriji.

Stephen Curry je dosegel 31 točk, Andrew Wiggins jih je dodal 27, ob tem pa je poskrbel za akcijo večera z zabijanjem preko Luke Dončića, in Golden State Warriors so na tretji tekmi finala zahodne konference premagali Dallas Mavericks s 109:100 ter v seriji povedli s 3:0.

Klay Thompson je dosegel 19 točk, v zadnji četrtini pa je zadel dve pomembni trojki, saj so se Bojevniki tri leta po koncu serije petih zaporednih potovanj v finale, ki so prinesla tri naslove prvakov, približali vrnitvi na največje prizorišče končnice. Golden State, ki je v zadnjem finalu na zahodu leta 2019, preden je naslov osvojil Toronto, pometel s Portlandom, bo v torek na četrti tekmi v Dallasu poskušal pomesti tudi z Mavericks. Še nobena ekipa se ni vrnila po zaostanku 3:0 in zmagala v seriji končnice lige NBA.

Dončić je dosegel 40 točk in v prvi četrtini ob sireni zadel za tri točke, občinstvo je bilo navdušeno, zdelo se je da bo Dallas spet našel nekaj več v domač dvorani. Vendar je bil ta koš premalo, ekipno Mavs niso pokazali prave predstave, da bi lahko ogrozili Golden State. Reggie Bullock in Maxi Kleber, dva specialista Dallasa za met iz razdalje, sta skupaj zgrešila vseh 12 trojk in skupaj metala 0/15 iz igre. Oba sta ostala brez točk, kar je izničilo 26 točk Spencerja Dinwiddieja s klopi. Jalen Brunson je dosegel 20 točk.

Dober prvi polčas

Tudi tokrat je prve točke za Dallas vpisal Luka Dončić, toda Mavericks tretje tekme niso začeli tako dobro kot tekmo številka dve. Predvsem jim ni stekel met za tri točke, ki ga po šestih minutah igre sploh še niso zadeli. Na polovici prve četrtine so Bojevniki vodili 16:7, Jason Kidd pa je posegel po minuti odmora. Je pa Jalen Brunson nekaj trenutkov kasneje prvič zadel tudi za tri točke. Ob koncu prve četrtine je za iskrico poskrbel Dončić, ki je s trojko ob sireni Dallas približal na vsega tri točke zaostanka. Slovenski zvezdnik je v prvih 12 minutah vpisal že 10 točk in šest skokov.

Dallas je v drugi četrtini končno pokazal boljšo obrambo in odlično kroženje žoge v napadu. Čeprav so Mavericks kar nekaj metov nesrečno zgrešili, pa je Brunson s trojko kronal odlično akcijo Teksašanov. Po treh minutah igre v nadaljevanju je Dallas vodil za eno točko. V drugi četrtini tudi Warriors niso bili najbolj uspešni pri metu iz igre, v petih minutah igre so dosegli le štiri točke. Steve Kerr je na to odgovoril tako, da je na parket ponovno poslal svoje najboljše košarkarje. V svojem slogu je ponovno odregiral Draymond Green, ki si je ponovno hitro prislužil tehnično napako. Prosti met je izkoristil Dončić.

Bojevniki so dolgo časa zelo slabo metali za tri točke, toda z igralcem kova Steph Curry se je to hitro spremenilo. Golden State je dve minuti pred odmorom spet vodil. Bojevniki so imeli po dveh četrtinah eno točko prednosti.

Golden State vnovič z odlično tretjo četrtino

Tretja četrtina je, kot vsaka v tej seriji, spet pripadla Golden Statu. Pred zadnjimi 12 minutami so imeli košarkarji Dallasa deset točk zaostanka. V zaključku so Mavericks pokazali nekaj več energije in se v zadnji minuti približali na vsega pet točk zaostanka. Toda v ključnih trenutkih je Jordan Poole odgovoril s trojko, Warriors so imeli minuto pred koncem osem točk prednosti. V zaključku pa so uspeli ostati zbrani in tekmo dobiti z izidom 109:100. Za goste sta blestela predvsem Steph Curry in Andrew Wiggins. Slednji je bil impresiven, zlasti v četrti četrtini, ko je zabil prek Dončića. Wiggins je 10 od svojih 27 točk dosegel v zadnji četrtini in tekmo končal z 11 skoki.

Za Dallas je bila ponovno usodna druga polovica tekme, predvsem pa jim ponovno ni stekel met za tri točke. Iz 45 poskusov so zadeli le 13 metov (29 %). Warriors pa so zmago naredili ogromen korak proti finalu. Zdi se da ima Golden State odgovor na vse, kar lahko Dallas ponudi. Za Teksašane je bila to nova noč za pozabo, toda ne glede na to, so Mavericks imeli priložnost za zmago na obeh zadnjih dveh tekmah, vendar so Bojevniki lačni vrnitve v finale in so v drugi polovici obeh tekem prevzeli nadzor. Dallas si ne želi, da bi se sezona končala z metlo, zato lahko pričakujemo borbo do zadnjega. Za zmago na četrti tekmi in preprečitev konca sezone bo potrebno nekaj čarovnije s strani Luke Dončića.

Liga NBA, končnica, finale zahodne konference, tretja tekma

Ponedeljek, 23. maj:

Dallas Mavericks – Golden State Warriors 100:109 (22:25, 25:23, 21:30, 32:31) /0:3/
Dončić 40, 11 skokov, 3 podaje, Dinwiddie 26; Curry 31, Wiggins 27.

// izid v zmagah. Igrajo na štiri zmage.