Goran Dragić se je znova vrnil ‘domov’

Košarka 20. Okt 202210:03 0 komentarjev

Dončićev Dallas, Dragićev Chicago in Čančarjev Denver so z današnjimi tekmami otvorili novo sezono lige NBA. Najbolj zadovoljen po prvem dnevu sezone je Goran Dragić, ki se je vrnil v 'domači' Miami in edini od slovenske trojice zabeležil zmago.

Goran Dragić v FTX Areni, kakor se zdaj imenuje American Airlines Arena, ostaja ljubljenec domačega občinstva, ki ga na uvodni tekmi nove sezone Miamija proti Chicagu na tribunah resda ni bilo na pretek. Vseeno so navijači na Floridi slovenskega reprezentanta sprejeli z odprtimi rokami in mu namenili tudi ovacije. “Na Miami imam samo lepe spomine. Tam sem preživel čudovitih šest let,” je ob vrnitvi povedal Gogi, ki je v Miamiju že gostoval kot igralec Brooklyna. Zdaj Chicaga.

Veliko spoštovanja do Dragića imajo tudi nekdanji soigralci pri Miamiju. Izkušeni 36-letnik si je še vedno blizu z Jimmyjem Butlerjem, kar je potrdil tudi pred tekmo. “V Miamiju sem se imel res lepo. Z nekdanjimi soigralci sem si še vedno blizu. Jimmy je eden izmed tistih košarkarjev, ki spoštuje trdo igro. Še vedno sva dobra prijatelja. Spoštujem ga. Zabavno je bilo igrati z njim, imela sva tudi odlično kemijo na parketu.” Pred tokratnim obračunom pa je poklepetal tudi s Tylerjem Herrom, ki je lani prejel nagrado za najboljšega šestega košarkarja v ligi, torej igralca, ki v igro prihaja s klopi. V letošnji je prevzel mesto v prvi peterki Miamija.

Dragić je v Miamiju preživel šest let in pol. Sredi sezone 2014/15 ga je okrepil iz Phoenixa. Leta 2020 je vročico v ‘pandemski’ sezoni popeljal tudi v veliki finale lige NBA, kjer pa se je poškodoval, Miami je naposled premoč priznal Los Angeles Lakersom. Dragić je kljub temu postal ikona ekipe s Floride. Ob tem ni skrivnost, da je Miami ob Ljubljani Dragićev drugi dom. Tam bo bržčas živel tudi po koncu kariere. Zelo jasni pa so tudi namigi, da se utegne v takšni ali drugačni funkciji v prihodnosti vrniti v franšizo.

Pred lansko sezono so ga v zameno za Kyla Lowryja poslali v Toronto, pred letošnjo pa je podpisal enoletno pogodbo s Chicagom. Glede na začetek sezone, bi si ga Miami še kako želel v svojih vrstah, predvsem zaradi velikega padca v Lowryjevi igri (2 točki ob metu 1/7 iz igre). Dragić je tokrat Chicagu pomagal s klopi, odigral je 19 minut in v prvem polčasu držal stik s tekmeci. Dosegel je 12 točk (4 trojke), tudi akrobatski met ob koncu prve četrtine.

V drugem polčasu je dirigentsko palico prevzel DeMar DeRozan in s 37 točkami bike popeljal do zmage na prvi tekmi nove sezone.

Dončić in Čančar neuspešna

Slabše sta se odrezali ekipi Luke Dončića in Vlatka Čančarja. Dallas je proti Phoenixu že vodil za 22 točk, v zadnji četrtini je bila prednost še vedno dvomestna, na koncu pa je Damion Lee deset sekund pred koncem Phoenixu prinesel zmago.

Dončić je bil po tekmi razočaran: “Imeli smo veliko prednost, a jo zakockali. Iz tega se moramo nekaj naučiti, ne smemo se preveč sprostiti. Igrati moramo na polno ne glede na izid.” 23-letnik je srečanje končal s 35 točkami, 9 skoki in 6 asistenacmi. Ob tem je zadel vseh 13 prostih metov, a met iz igre mu ni stekel (10/23, za tri točke pa 2/10).

Luka Dončić
Luka Dončić je bil prvi strelec Dallasa. Foto: Profimedia

Kljub dobremu pripravljalnemu delu na novo sezono, pa Vlatko Čančar ni dobil veliko priložnosti za dokazovanje ob visokem in presenetljivem porazu Denverja pri Utahu. Slednji so po koncu lanske sezone povsem prevetrili ekipo, “znebili” so se tako Rudyja Goberta kot Donovana Mitchella. Ob tem pa veljajo za eno slabših moštev v ligi, kar pa se tokrat na igrišču ni poznalo. Tekmo so Jazz dobili s 123:102 slovenski reprezentant pa je ob tem na parketu preživel le minuto in pol, zgrešil pa je svoj edini met iz igre.