Danes 25. rojstni dan praznuje slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić. Po ameriškem času je dan pred jubilejem gostoval v Clevelandu, kjer so prav zaradi njega praznovali dan slovenske dediščine. Ob osebnem prazniku alfe in omege Dallasa smo se poigrali s številkami, ki ga postavljajo ob bok največjih.
Dan pred “državnim praznikom”, kot je rojstni dan Slovenca poimenoval trener Dallas Mavericks Jason Kidd, je Luka Dončić proti Clevelandu v nesrečnem porazu vpisal 45 točk. To je bil njegov 380. nastop v ligi NBA, če štejemo tekme rednega dela, ki so pomembne tudi za vse rekorde najmočnejšega košarkarskega tekmovanja na svetu. V tem času je vpisal 211 zmag in 169 porazov.
V svoji še ne končani šesti sezoni je svojo bero povišal na 10.825 točk, 3.264 skokov in 3.110 asistenc. Luka je prvi igralec po LeBronu Jamesu, ki je do dopolnjenega 25. leta presegel mejnike 10.000 točk, 3.000 skokov in 3.000 asistenc.
Če se osredotočimo zgolj na točke, je Dončić na večni lestvici najboljših strelcev do 25. leta starosti na visokem tretjem mestu. Zgolj to sezono je prehitel kar osem izjemnih košarkarjev. Pred prvo tekmo je imel na računu 9.100 točk, nato je po vrsti preskočil Anthonyja Davisa, Shaquilla O’Neala, Giannisa Antetokounmpa, Jaysona Tatuma, Devina Bookerja, Kobeja Bryanta in Carmela Anthonyja ter je s 10.825 točkami ostal le za LeBronom Jamesom (13.927) in Kevinom Durantom (12.258). Ob tem velja dodati, da je Luka med vsemi, z izjemo Shaquilla, odigral najmanj tekem. Po povprečju pa je celo najboljši z 28,4 točke na tekmo.
Le šesterica hitreje do 10.000 točk
Če zanemarimo starost in se osredotočimo zgolj na število tekem, je do mejnika 10.000 točk hitreje prišlo le šest košarkarjev. Luka je številko presegel 25. decembra 2023 in za to porabil 358 tekem. Hitrejši so bili le Wilt Chamberlain (236 tekem), Michael Jordan (303), Elgin Baylor (315), Kareem Abdul-Jabbar (319), Oscar Robertson (334) in George Gervin (355). Med vsemi v zgodovini pa je so 10.000 točk prišel kot šesti najmlajši.
Na vrhu po zadetih trojkah
Tudi po asistencah je Dončić med najboljšimi desetimi in ga najdemo na visokem šestem mestu (3.110). Pred njim so le Isiah Thomas (3.501), Chris Paul, LeBron James, Trae Young in Stephon Marbury. Za vodilnim Thomasom je zaostal le 391 asistenc.
Po številu zadetih trojk v ligi NBA pa je kapetan slovenske reprezentance celo na samem vrhu. V svoji karieri je z razdalje zadel že 1.114 metov, mejnik 1.000 trojk pa je presegel kot najmlajši v zgodovini, štel je 24 let in 287 dni. Sledi zvezdnik Bostona Jayson Tatum, vsi ostali so zadeli manj kot 1.000 trojk do 25. rojstnega dne. Stephen Curry je denimo bil šele pri številki 575, kar je sicer tudi posledica številnih poškodb, ki so zavirale njegov razvoj v uvodnih sezonah.
Do 25. leta storil dovolj za Dvorano slavnih
Odkar je Dončić v ligi NBA še ni odigral sezone, v kateri ne bi osvojil kakšne individualne nagrade. Če je Goran Dragić na tem področju prebijal slovenski led in je v vitrine pospravil tri - za igralca, ki je najbolj napredoval, izbor v tretjo peterko sezone in izbor na tekmo zvezd - je njegov naslednik osvajanje nagrad standardiziral. Kar mu uspeva seveda še zdaleč ni normalno, a vendarle si poglejmo, kaj vse je že pospravil v žep.
Začel je v prvi sezoni, ko je bil izbran za novinca leta. V naslednjih štirih je bil izbral v prvo peterko sezone. S tem je postal šele četrti igralec v zgodovini, ki mu je to uspelo vsaj štirikrat v prvih petih letih v ligi. Pod ta dosežek so se podpisali le še Larry Bird, George Gervin in Tim Duncan, torej to ni uspelo niti Michaelu Jordanu ali LeBronu Jamesu. Letos je bil še petič zapored izbran na tekmo zvezd, če ne bo kakšnih velikih presenečenj, bo to sezono prvič v karieri postal tudi najboljši strelec lige.
Lovorike je osvajal že pred selitvijo čez lužo. Je evropski prvak, osvajalec evrolige, trikratni španski prvak, dvakratni španski pokalni zmagovalec, osvojil pa je tudi MVP naziv najboljšega igralca španske lige, evrolige in zaključnega turnirja evrolige. Če bi danes košarkarske copate obesil na klin, bi si praktično že pri 25 letih zagotovil, da bi bil izbran v Dvorano slavnih.
Sicer pa je Luka v številnih statističnih presežkih celo oral ledino lige NBA, oziroma je bil najmlajši ob doseganju določenih mejnikov. Bil je namreč prvi v zgodovini, ki mu je uspelo:
- doseči trojnega dvojčka z vsaj 60 točkami in 20 skoki,
- doseči več kot enega trojnega dvojčka z vsaj 30 točkami v manj kot 30 minutah igre,
- vpisati 250 točk, 50 skokov in 50 asistenc v nizu petih tekem,
- kot najstniku vpisati trojnega dvojčka s 30 točkami.V končnici pa je trenutno po povprečju točk na tekmo celo drugi v celotni zgodovini lige NBA. Po 28 tekmah je pri številki 32,5 točke na tekmo, več jih je dosegel le legendarni Michael Jordan, ki je kariero sklenil s povprečjem 33,5. Bomo že v letošnji končnici dočakali spremembo na vrhu?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje