Navijač med lastniki, ki se je zgledoval po playboyu

Košarka 18. Dec 20217:00 2 komentarja
Foto: AP Photo/Wilfredo Lee via Guliver

Ko beseda nanese na košarko, praktično ni dvoma, kdo je največji vseh časov - Michael Jordan. Morda občasno še slišimo kakšen argument v korist LeBrona Jamesa, še redkeje za Kareema Abdula-Jabbarja, Wilta Chamberlaina in Billa Russella. Ko je govora o lastnikih klubov, pa je brez kančka dvoma na prestolu le eno ime - Jerry Buss. Pokojni lastnik Los Angeles Lakers je z vizijo o zvezdniškem moštvu revolucionariziral ligo NBA in pomagal ustvariti eno najbolj prepoznavnih globalnih znamk. Kaj ga je delalo tako posebnega in kako visoko mu seže zdajšnji lastnik Dallas Mavericks Mark Cuban?

Kot lastnik Los Angeles Lakers od leta 1979 do smrti februarja 2013 je bil Dr. Jerry Buss del ene najuspešnejših zgodb ne le v vsej zgodovini košarke, temveč športa nasploh.

Njegovi Jezerniki so v tem obdobju kar 16-krat igrali v finalu lige NBA, kar je skoraj polovica vseh sezon njegove 33-letne ere v mestu angelov, in osvojili deset najprestižnejših košarkarskih trofej.

Buss je bil velik ljubitelj košarke in se redno udeleževal tekem Lakersov v znamenitem Forumu, ki je bil dom franšize vse do leta 1999. Prejšnjega lastnika Jacka Kenta Cooka je v prodajo prepričeval kar dve leti, potem ko je opazil, da je le redko v dvorani. Želja se mu je izpolnila maja 1979.

Bill Sharman (levo) in Jerry Buss (desno) pozdravita prvega trenerja pod novim lastništvom, Jacka McKinneya; foto: AP Photo/Reed Saxon via Guliver.

Prav med predajo poslov so na naboru izbrali Earvina “Magica” Johnsona in rodili so se “showtime” Los Angeles Lakers. Ostalo je zgodovina, kot radi rečemo. “Lastnik, ki je naredil ligo NBA znova kul,” je ob njegovi smrti zapisal novinar The New York Times Howard Beck in v le nekaj besedah povzel njegov vpliv na najmočnejšo košarkarsko ligo na svetu.

Ne Los Angeles, temveč Jerry Buss

Za Los Angeles krožijo miti, da vso moč pridobiva iz okolice. Iz blišča in glamurja Hollywooda, vedno s soncem obsijanega mesta ob pacifiškem oceanu, velikega trga in sanj zvezdnikov, da enkrat oblečejo znameniti vijoličasto-zlati dres v lovljenju naslovov. Ti miti ne držijo, Lakerse je velike naredil Jerry Buss.

Da se skrivnost ne skriva v mestu, je živi dokaz druga losangeleška franšiza Clippers, za katere do zadnjih nekaj let, odkar jih je prevzel milijarder Steve Ballmer, večina še ni niti slišala. Košarkarji pa še zdaleč niso sanjali, da bi enkrat za njih zaigrali.

Drugi o pokojnem dr. Jerryju Bussu

Kareem Abdul-Jabbar: “Bil je zelo, zelo prijazen. Njegova vrata so bila vedno odprta. Imela sva profesionalen odnos, ki je čez čas postal prijateljski. Predvsem po karieri sva preživela skupaj veliko časa.”

Magic Johnson: “Klub Forum. Bolj vročega kluba ni bilo. Enkrat je vse presenetil in pripeljal Hugha Hefnerja (lastnika Playboya, op. a.) z zajčicami, jaz pa sem povabil Michaela Jacksona. Tega si je želel Buss, da ustvari kraj, ki je skoraj čaroben. Kot Disneyland. Naučil me je vsega, bil je moj mentor, ko sem si želel postati več kot le košarkar. Vedno znova mi je pomagal.”

Pat Riley: “Dr. Buss je velikokrat po tekmah prišel v garderobo, ko so že vsi odšli, pa sva ob rumu govorila o košarki, o strategiji. Govoril je tudi o drugih stvareh, imel je briljanten um, takrat se nisem zavedal, da prejemam življenjsko izobrazbo kot trener in kot moški.”

Buss leta 2010 med sprejemom v košarkarsko Dvorano slavnih, v družbi Magica, Kareema in Rileyja. Foto: AP Photo/Elise Amendola via Guliver.

Buss, ki so mu redno družbo delala tudi lepa dekleta in je bil pogost gost Playbojevih zabav, je bil mož z vizijo. Uvidel je, da je lahko tudi košarka velik posel v svetu zabave, da je šport lahko glamurozen in se nič ne prodaja bolj kot moč zvezdništva. Na parket je pripeljal navdušujoče košarkarje, najel glasbenike, ustanovil znamenito plesno-navijaško skupino Laker Girls in tako v Forumu ustvaril produkt, ki je Jezernike izstrelil v svet.

“Showtime” košarka, ki je obnorela svet:

“Jerry Buss je bil Los Angeles Lakers. Ne vem, če bodo Lakersi še kdaj res Lakersi. V ligi NBA še ni bilo pametnejšega lastnika, težko ga bo nadomestiti. Mislim, da se ljudje ne zavedajo, kako dober je bil,” je o pokojnem Bussu dejal Mark Cuban.

Cuban posnemal Bussa

Skočimo v leto 2000, ko je franšizo Dallas Mavericks za 285 milijonov dolarjev (251 milijonov evrov) odkupil poslovnež Mark Cuban, ki po smrti legendarnega Jerryja Bussa velja za najbolj prepoznavnega lastnika v ligi NBA.

Ustanovitelj Dallas Mavericks Don Carter in Mark Cuban, foto: AP Photo/Bill Janscha via Guliver.

Dallas je praktično od ustanovitve kluba, kar se je ironično zgodilo prav v letu 1980, ko se je Buss že veselil svojega prvega naslova, do prodaje, veljal za eno slabših franšiz lige in tarčo posmeha.

Klub so v 90. letih razžirale notranje razprtije in umirajoča baza navijačev. V zadnjih desetih sezonah pred prihodom novega lastnika se v končnico niso uvrstili niti enkrat, v tem obdobju pa imeli izkupiček zmag in porazov 239-549.

Nowitzki: Magic Dallasa

Kot se je za Lakerse vse spremenilo maja 1979, se je januarja 2000 svet na glavo obrnil tudi za Dallas. Ne le s prihodom novega lastnika. Če je Bussu ob prihodu z neba padlo darilo v obliki Magica Johnsona, se je podobno zgodilo Cubanu, ki ga je v slačilnici pričakal takrat še povsem neznani in dolgolasi nemški košarkar Dirk Nowitzki.

Met po katerem je slovel Nowitzki. Foto: Guliver Image.

Številni lastniki klubov radi trdijo, da so v prvi vrsti navijači, šele nato lastniki. Mark Cuban je eden redkih, ki to misli resno. Denar mu v iskanju rezultatov na parketu ni ovira. Za svoje košarkarje bi storil vse.

Prisoten je na praktično vsaki tekmi, in če večina lastnikov sedi visoko pod stropom dvorane v varnem zavetju luksuzne lože, je Cuban povsem ob parketu neposredno ob klopi svojega moštva. In tam ni nič manj glasen kot tisti najzvestejši in najbolj goreči navijači.

Najbolj kaznovana oseba v zgodovini lige NBA

Mark Cuban je kot pravi navijač glasen tudi po tekmah, bodisi v jezi na sodnike bodisi iz drugih razlogov. To mu je v skoraj 22 letih na čelu franšize prineslo že neverjetnih 2.240.000 dolarjev kazni, s čimer je rekorder lige NBA.

Največjo si je prislužil v sezoni 2017/18, ko je izjavil, da mora njegovo moštvo do konca sezone “tankati”. Izraz se uporablja za namerno oslabitev moštva v želji po večjem številu porazov, kar posledično privede do boljšega izbora na naboru. Kaznovan je bil s 600 tisočaki. Koga je naposled dobil na naboru? Luko Dončića.

Cuban pravi, da za vsako kazen, ki jo prejme, v enaki vrednosti daruje tudi poljubni dobrodelni organizaciji.

Lastnika Dallas Mavericks oster jezik pogosto drago stane. Foto: Guliverimage.

V 21 sezonah, kolikor jih je v celoti preživel na čelu Dallas Mavericks, se njegovo moštvo v končnico ni uvrstilo vsega štirikrat! Leta 2013 in nato v zaporedju od 2017 do 2019.

V tem obdobju (2000 – 2021) so se v končnico večkrat uvrstili le košarkarji San Antonio Spurs (20-krat). Enako velja za odstotek zmag. 59,5 odstotka zadošča za 2. mesto v ligi NBA (1053 zmag, 718 porazov), pred njimi je prav tako le San Antonio (67,9 odstotka).

V finalu so Teksašani zaigrali dvakrat. Prvič leta 2006, ko so izgubili proti Miamiju. Ta serija še danes zelo skeli privržence Dallasa, ki so prepričani, da so imeli pred 15 leti veliko zaslug za uspeh Vročice tudi sodniki.

Drugič leta 2011, ko je Dallas osvojil svoj prvi in za zdaj tudi edini naslov. Na poti do lovorike so v končnici odpravili Portland (4-2), LA Lakers (4-0), Oklahomo (4-1) in se v finalu maščevali Miamiju (4-2), ki se mu je tisto sezono pridružil še LeBron James. Dirk Nowitzki je bil MVP finala, s povprečjem 26 točk in 9,7 skoka na tekmo.

Jason Kidd z Nowitzkim in ostalimi člani Dallasa na obisku pri takratnem predsedniku ZDA Barracku Obami, po osvojenem naslovu leta 2011. Foto: Guliverimage.

Buss ga je naučil, kako postati prvak

“Jerry je bil tisti mož po katerem sem se zgledoval v ligi NBA. Ko sem se pridružil ligi, je bil on tisti, ki mi je svetoval naj se ne obremenjujem z mnenjem drugih in naj ostanem zvest samemu sebi. Verjemi v to kar počneš in se ti bodo zgodile dobre stvari,” je pred leti dejal Cuban.

“Razumel je navijače, zabavno industrijo, igralce in kako vse uravnotežiti. Čeprav sem običajno jaz tisti, ki veliko govori, je imel to sposobnost, da sem v najinih pogovorih večinoma poslušal. Najboljši lastnik v zgodovini lige NBA,” je o pokojnem lastniku LA Lakers še dodal lastnik Mavsov.

Samoustvarjeni milijonar

Podobnosti med obema je ogromno. Od strasti do košarke, odnosa do igralcev, razvijanja košarkarske tekme v večplastno zabavno industrijo s številnimi viri prihodkov, vlaganja v moštvo, promoviranja kluba in samih sebe. Oba sta se do statusa milijonarja in nato milijarderja dokopala iz ničle.

Buss je sprva pomagal vodovodarju, nato delal v hotelu, na železnici ter vmes doktoriral iz kemije na Univerzi v Wyomingu. Po prvi pravi zaposlitvi je varčeval, pridobil še štiri investitorje in leta 1959 v Los Angelesu kupil stanovanjski blok s 14 apartmaji. 18 let pozneje je bil njegov nepremičninski imperij vreden že 350 milijonov dolarjev (1,5 milijarde dolarjev preračunano na današnjo vrednost, upoštevajoč inflacijo).

Jeanie Buss
Jerry je svoj imperij po smrtu zapustil otrokom, glavno besedo v LA Lakers ima hči Jeanie; foto: Guliverimage

Cuban je v Dallasu leta 1982 sprva delal kot barman in nato v eni prvih trgovin z računalniško opremo. Kmalu potem je odprl svoje prvo podjetje in ga leta 1990 prodal ter zaslužil približno dva milijona dolarjev. Med bogatejše Zemljane se je prebil leta 1999, ko je podjetje Broadcast.com skupaj s partnerji prodal Yahooju. Danes ga Forbes ocenjuje na 4,3 milijarde dolarjev.

Zelo pogosto se pojavlja tudi v medijih. Njegove sposobnosti v poslovnem svetu so cenjene, zelo priljubljena je njegova televizijska oddaja Shark Tank, kjer poslovneži in inovatorji predstavljajo svoje poslovne ideje. Je soustanovitelj medijskega podjetja 2929 Entertainment, solastnik televizije AXS TV ter še številnih drugih večjih in manjših podjetij. Aktiven je tudi v politiki, spogledoval se je tudi že z idejo, da bi kandidiral za predsednika ZDA.

Če bi dobili Giannisa, bi ostali brez …

Rad ima stvari pod nadzorom in to prenaša tudi na Dallas Mavericks, kjer se pogosto vtikuje tudi v odločitve strokovnega štaba kluba. V tem pogledu se precej razlikuje od Bussa, ki je slovel po nasprotnem.

Buss se je v Los Angelesu obkrožil s številnimi izjemnimi košarkarskimi funkcionarji, kakršni so Jerry West, Phil Jackson, Mitch Kupchak in Bill Sharman ter jim popolnoma zaupal pri sprejemanju vseh pomembnih odločitev. Njegov moto je bil sledeč: zaposli najboljši in najbolj talentiran kader ter se jim umakni s poti.

Kobe Bryant je bil po Magicu Johnsonu drugi največji “ulov” LA Lakers na naboru lige NBA. Foto: FIBA.

Cuban se, kot pravi navijač na čelu kluba, pogosteje vmešava v delo strokovnjakov. “Moštva imajo športne direktorje z razlogom, a v Dallasu Cuban sprejema odločitve,” so še letos zapisali na portalu thecoldwire, ko so opisovali tiste slabše lastnosti lastnika Dallasa.

Zelo znana je zgodba o naboru leta 2013. Donnie Nelson, ki je bil do junija letos športni direktor Dallasa, je želel s 13. izborom izbrati Giannisa Antetokounmpa, v katerega so takrat verjeli le redki. Cuban mu je to preprečil in se leta pozneje sam posul s pepelom.

“Govorili so mi, da je iz pravega testa, da bo nekaj iz njega. Vendar če ga nihče ne pozna, bo na voljo tudi, če izbiramo kot 18. po vrsti,” je razlagal Cuban, ki je v menjavi v drugo ekipo poslal 13. izbor ter prejel 18.

Luka Dončić in Mark Cuban
Dončić bi danes igral drugje, če bi Dallas leta 2013 izbral Antetokounmpa, foto: Guliverimage.

Antetokounmpa je s 15. izborom pred nosom Dallasa vzel Milwaukee. Dallas je naposled izbral Shana Larkina. “Če bi takrat dobili Giannisa, zdaj ne bi imeli Luke Dončića,” se zdaj za zgrešeno priložnost tolaži Cuban. Ko mu je Nelson leta 2018 dejal, da morajo storiti vse v lovu na Dončića, mu danes 63-letni poslovnež ni ugovarjal.

Kmalu po nakupu franšize je Mark Cuban sporočil svoj moto: “Samo zmaguj. In se ob tem noro zabavaj!” Ker nikoli ne sedi križem rok, kar je s številnimi kadrovskimi potezami dokazal tudi minulo poletje, ga bo nenasitna želja po zmagah in dokazovanju gnala naprej dokler ne bodo njegovi Mavericksi znova segli po košarkarskem svetem gralu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje