Luka Dončić, Goran Dragić in Vlatko Čančar. Trije košarkarji, ki že drugo sezono zapored zastopajo zastopajo barve Slovenije v severnoameriški košarkarski ligi NBA. Vsi skupaj so v rednem delu sezone 2020/21 odigrali 3880 minut in dosegli 2587 točk. Vsi trije so se s svojimi moštvi uvrstili v končnico. Poglejmo si podrobneje, kakšna sezona je za njimi in kaj jih čaka v končnici.
Letos so imeli vsi trije naši predstavniki sicer precej različne vloge. Luka Dončić je glavni nosilec igre Dallas Mavericks. Od njega je v Teksasu odvisno največ, drži vse niti igre v svojih rokah, razigrava soigralce, dosega koše, prevzema odgovornost v zaključkih tekem in ob tem ruši rekorde.
Statistika Slovencev v rednem delu:
Luka Dončić: 27,7 točke, 8,0 skoka in 8,6 podaje.
Goran Dragić: 13,4 točke, 3,4 skoka in 4,4 podaje.
Vlatko Čančar: 2,1 točke in 1,2 skoka.
Goran Dragić je eden izmed vodij slačilnice v Miamiju. Je veteran, ki prihaja v igro s klopi in je na parketu vedno tudi v zadnjih minutah, ko se odloča o zmagovalcu. Njegova karizma in vodstvene sposobnosti so na Floridi izjemno cenjene. Ima tako imenovani DNK Vročice, kot se rad izrazi predsednik moštva Pat Riley, ki je znan po tem, da želi imeti v svoji ekipi stroge profesionalce in borbene košarkarje. Goran je oboje.
Vlatko Čančar pa se za svoj prostor pod soncem lige NBA še bori. Čez lužo je v Denverju že drugo sezono, minutaža mu je letos narastla za 524 odstotkov, s 45 na 281 minut. V končnici je precej možnosti, da bo večinoma obsedel na klopi, če se mu vendarle ponudi priložnost, jo mora zagrabiti z obema rokama.
Dončić znova rekorden
Za začetek poglejmo v Dallas, kjer meje že tri leta premika Luka Dončić. To sezono, natančneje 7. maja proti Clevelandu, je presegel že 5.000 točk v karieri. Postal je četrti najmlajši v zgodovini lige NBA s tem mejnikom in najhitrejši član Dallasa, ki je dosegel to številko, oziroma je za to potreboval najmanj tekem – 194 (Mark Aguirre – 202, Dirk Nowitzki 270).
Še teden prej se je v zgodovino vpisal kot šele četrti košarkar v zgodovini, ki je na eni tekmi vpisal vsaj 30 točk, 10 skokov in 20 podaj!
Dončićeva tekma za zgodovino (31 točk, 12 skokov, 20 podaj)
Dva od preostalih treh sta se pod dosežka podpisala že preden se je Luka sploh rodil – Oscar Robertson (1961) in Magic Johnson (1988). Russellu Westrbrooku je takšna tekma prav tako uspela letos. A Luka je bil ob dosežku najmlajši med vsemi.
Začetek je bil vse prej kot rožnaten
Dallas je redni del sklenil na 5. mestu zahodne konference. Zbral je 42 zmag in 30 porazov. Zanimivo, tako v gosteh kot doma je vpisal 21 zmag in 15 porazov.
Najbolj navdušujoč je naslednji podatek: Dallas igra bolje proti boljšim moštvom, kot proti tistimi s spodnje polovice lestvice! Tako so na 40 tekmah proti klubom s pozitivnim izkupičkom zmag in porazov vpisali kar 25 zmag! Podatek, ki je vsekakor dober obet za končnico.
Če so Mavericksi redni del sklenili s pozitivno noto, so se v prvem mesecu in pol spopadali s številnimi težavami. Dončić je bil pred sezono na stavnicah glavni favorit za najkoristnejšega košarkarja, a bil deležen številnih opazk in kritik že ob začetku priprav. Očitali so mu prekomerno telesno težo.
Ko je sezono tudi slabše začel, se je pritisk še povečal. Nato je ekipo zdesetkal še virus Covid-19 in pričeli so se kopičiti porazi. Pojavljala so se tudi ugibanja, da se s Kristapsom Porzingisom ne razumeta najbolje.
Po porazu proti Phoenixu 1. februarja, je bila njihova bilanca devet zmag in 13 porazov. Bili so precej od mest, kjer so jih vsi pričakovali pred sezono. Dončiću met ni stekel, do te točke sezone je denimo za tri metal komal 29,3 odstotno.
Od februarja ena boljših ekip lige
To je bila točka preobrata, po kateri so Mavsi postali ena najboljših ekip lige NBA. Do konca rednega dela niso nikdar izgubili več kot dve tekmi zapored, na 50 tekmah so slavili 33-krat in splezali na omenjeno 5. mesto zahoda. Luka je stopnjeval formo, februarja in marca za tri metal več kot 43 odstotno in se ob tem še utrdil v garderobi Dallasa.
“Precej boljši je tako v vlogi vodje, kakor tudi kot naš general na igrišču. Vsi vemo, kdo je naš vodja, že vso sezono je tako. Ostali mu poskušamo olajšati delo,” je pred končnico 22-letnega Slovenca pohvalil Tim Hardaway.
V prvem krogu končnice Mavse čakajo Los Angeles Clippers. Spomin je svež, lani so jih košarkarji iz mesta angelov, prav tako v prvem krogu, izločili s 4:2 v zmagah.
Priložnost za maščevanje
“Je na nas pritisk, da napredujemo? Prekleto res, da je! Za to gre! S pritiskom se moraš spopasti, se z njim spoprijateljiti. A naš cilj ni le napredovanje v naslednji krog, vedno ciljamo na naslov prvaka. V pripravah košarkarje učimo šampionskih navad,” pred dvobojem pravi motivirani trener Dallasa Rick Carlisle.
Glavni orožji Clippersov sta Kawhi Leonard in Paul George. “Čakata nas dva superzvednika, morali bomo biti pravi, razigrani, pred nami je velik izziv, ki se ga neizmerno veselim,” je še dodal Carlisle. Lani so bili v paru Clippersi veliki favoriti, a po nori trojki Dončića je bil izid poravnan pri 2:2.
Trojka Dončića za zmago in izenačenje izida v zmagah
Kaj gre pred dvobojem v prid Dallasu?
Verjetno ima Dallas kljub dvema zvezdnikoma v Los Angelesu najboljšega posameznika dvoboja v Luki Dončiću. Na domačih tekmah se vračajo navijači še v večjem številu, dovoljenih bo že 12 tisoč. Zdrav je Porzingis, kakor tudi Jalen Brunson, Dwight Powell in Willie Cauley Stein. Vsi štirje so manjkali v lanski končnici, oziroma se je Latvijec poškodoval na tretji tekmi. Če je Luka na četrti tekmi herojsko še rešil ekipo, na naslednjih dveh tega brez njegove pomoči ni zmogel.
Ne pozabimo niti na lansko kontroverznost, ki bi lahko dodatno motivirala Dallas. Marcus Morris je namerno pohodil poškodovani gleženj slovenskega zvezdnika. Montrezl Harrell, ki ga ni več v Clippersih, je med tekmo tudi zmerjal Dončića.
Morris pohodi Dončića
Prav tako Clippersi ne vedo, kaj jih čaka v prvi peterki Dallasa. Carlisle je namreč v rednem delu na 72 tekmah preizkusil kar 28 različnih peterk!
Še za piko na i: Clippersi so v zaključku rednega dela kalkulirali in se poskušali Lakersom izogniti vsaj do konferenčnega finala. Zadnji dve tekmi so izgubili in zdrsnili na 4. mesto. “Če so namerno izgubili ti dve tekmi, da bi se pomerili z nami, potem smo mi namerno izgubili zadnjo tekmo, da smo dobili njih,” je bil oster Dorian Finney Smith.
Dragić bruha ogenj s klopi
Tudi za Gorana Dragića je bila to sezona vzponov in padcev. Predvsem so priljubljenemu Gogiju ponagajale poškodbe. Lahko si le želimo, da bo letos v končnici ostal zdrav.
Vsi navijači Miamija in 35-letnega Slovenca s(m)o lani težko gledali, ko je moral zaradi poškodbe mišice v spodnjem delu levega stopala zapustiti parket že sredi prve tekme velikega finala. To so obračuni, ki jih nekateri košarkarji ne izkusijo nikdar v karieri. Njegove boleče grimase, ko se je na tleh držal za nogo, smo čutili vsi.
To sezono mu je težave povzročal gleženj. Od 25. januarja do 24. februarja je izpustil 12 od 15 tekem Miamija. Skupno je v sezoni manjkal na 22-ih. A dovolj o težavah, najpomembneje je, da je Goran nared za končnico. Pa tudi, da je v mesecu maju prikazal najboljše predstave to sezono in kot kaže pravi trenutek tudi ujel dobro formo.
Razigrani in prodorni Dragić proti Charlotte Hornets
Tako je na osmih tekmah v maju v povprečju zabeležil 15,9 točke, tri skoke in 3,8 podaje v 28 minutah igre. Za tri je metal skoraj 44 odstotno in s črte prostih metov 88 odstotno. Tako učinkovitega Gorana potrebuje Miami tudi v končnici. Lani, ko so šli vse do finala lige NBA, je Dragić igral na all-star nivoju. Slovenski veteran vedno znova igro dvigne na višji nivo, ko naraste tudi pomembnost obračuna.
Tudi Miami v končnici čakajo stari znanci iz lanske sezone. Prva ovira so namreč Milwaukee Bucks. V rednem delu so se pomerili trikrat, dvakrat so bili boljši košarkarji iz Milwaukeeja. Najtežje delo bo tako najverjetneje imel Bam Adebayo, ki bo zadolžen za zaustavljanje dvakratnega MVP-ja v Giannisa Antetokounmpa.
Bam se je na Floridi razvil v enega najboljših košarkarjev lige. Je izvrsten v obrambi, letos so ga številni tudi šteli v ožji krog kandidatov za obrambnega igralca sezone. A tudi v napadu je vse boljši, predvsem pa zelo raznovrsten.
Kaj so prednosti Miamija?
Jimmy Butler. Tudi Vročica ima svojega zvezdnika. Dober prijatelj Gorana je izjemen borec, ne le fantastičen košarkar na obeh straneh parketa. Z Gogijem delita neizmerno željo po zmagi, po naslovu lige NBA, ki so jim ga lani izpred nosu odnesli LA Lakers.
“Mislim, da sem noro osredotočen, glede na čas, ki sem ga namenil analiziranju posnetkov in čas, ki sem ga posvetil delu na parketu,” je pred obračunom z Milwaukeejem povedal Butler.
Lani jih je Vročica odpravila v drugem krogu končnice, nadigrali so jih s 4:1 v zmagah. Predvsem Jimmy je bil izvrsten. Na prvi tekmi je v preobratu prispeval 40 točk. Na drugi tekmi je zadel prosti met za zmago. Na tretji v zadnji četrtini dosegel kar 17 točk. Skupno je na petih tekmah serije metal kar 54 prostih metov in jih 46 zadel. Milwaukee za njegovo agresivno igro ni imel rešitve.
Goran meni, da se od lani ni veliko spremenilo: “Slog igre je enak. Tudi lani smi bili podobno na lestvici. Poznamo svoje kvalitete, nikogar se ne bojimo. Predvsem pa moramo biti boljši v izvajanju akcij in bolje odigrati v obrambi.”
Prednost Miamija je zagotovo tudi že zgoraj omenjeni obrambni zid imenovan Adebayo. Ameriški mediji so izračunali, da so v letošnji sezoni košarkarji, ki so bili izbrani na tekmo vseh zvezd, proti Bamu zadeli vsega 36,4 odstotka metov iz igre! Da, prav ste prebrali, Bam najboljšim košarkarjem letošnje sezone le redko dovoli koš, proti njemu so zadeli le 67 metov iz 184 poskusov.
Čančar bo čakal na priložnost
V nekoliko drugačnem položaju kot preostala Slovenca je član Denverja Vlatko Čančar. V svoji prvi sezoni čez lužo se ni naigral. Na parketu je na 16 tekmah vsega skupaj preživel le 45 minut. Na vsega eni je presegel mejo desetih minut. Premalo, da pokažeš kaj znaš.
Nekaj več igre mu je trener Mike Malone namenil to sezono. V rednem delu je bil tako v rotaciji na 41 tekmah in na predzadnji rednega dela sezone tudi prvič v karieri začel v prvi peterki. To je bila tudi tekma z največjo minutažo, prvič je namreč presegel 30 minut! Nagrada za odlično predstavo le dan prej, ko je zbral 14 točk in s tem postavil svoj osebni rekord v ligi NBA!
14 točk proti Minnesota Timberwolves
Čančar je bil po tekmi nasmejan tudi za medije. Sploh prvič v karieri je bil namreč izbran med košarkarje, ki so po tekmi na voljo za izjave. Ko se je vrnil v garderobo, so nanj skočili soigralci. “Izjemen občutek. Srečen sem, da me soigralci tako podpirajo, poseben trenutek zame,” je mejnik komentiral 24-letni Slovenec.
“Ekipa deluje dobro, zaradi veteranov v ekipi je tudi meni lažje,” je svojo izkušnjo v drugi sezoni v ligi NBA opisal Čančar.
Denver je že vrsto let ena najbolj globokih ekip lige. Zato se Vlatko težko prebije na parket. Pred njim so v rotaciji na krilnih položajih Michael Porter, Aaron Gordon, Will Barton, JaMychal Green in Paul Millsap. “Vedno moraš biti pripravljen, ko te trener pošlje na parket,” še pravi Čančar, ki mora biti potrpežljiv. Zato je tudi poudaril, da gre bolj kot za fizičen za psihološko zahteven proces.
Jokić favorit za MVP
O glavnem orožju Denverja ni potrebno izgubljati besed. To je srbski center Nikola Jokić, ki je eden od le enajstih košarkarjev, ki so to sezono zaigrali na vseh 72 tekmah. V povprečju je prispeval 26,4 točke, 10,8 skoka in 8,3 podaje na dvoboj in Nuggetse povedel do 3. mesta na zahodu (47 zmag in 25 porazov).
Jokić je bil že četrto sezono zapored v Denverju vodilni po številu točk, skokov in podaj na tekmo. Med tremi glavnimi kandidati za najkoristnejšega košarkarja sezone je favorit.
Vragolije Nikole Jokića v rednem delu sezone
Od Jokića bo za Denver v končnici odvisno največ. Sploh po poškodbi prvega organizatorja igre Jamala Murrayja, čeprav je že zdaj glavni kreator ekipe prav Srb, ki slovi po izjemno nekonvecionalni igri. Center je zgolj na papirju, na parketu v napadu počne praktično vse.
Z njim se bo moral spopasti center Portlanda Jusuf Nurkić. Motivacije mu ne bo manjkalo. Nekdaj sta bila soigralca v Denverju, kjer so že leta 2017 uvideli okoli katerega od dveh balkanskih centrov bodo gradili prihodnost ekipe. Bosanskega košarkarja so tako v menjavi poslali v Portland.
Za uspeh bo moral Denver zaustaviti predvsem Damiana Lillarda. Ostrostrelec je bil z 28,8 točke na tekmo tretji strelec rednega dela sezone. Murray je poškodovan, tako bo imel polne roke dela Facundo Campazzo. Potreboval bo pomoč soigralcev, čeprav gre za dobrega obrambnega košarkarja. To sezono je Lillarda zadržal pri štirih zadetih metih iz igre iz 15 poskusov.
V rednem delu je dve od treh tekem dobil Denver, ki je tudi v končnici favorit. Ima daljšo klop, tukaj je Michael Porter, ki se razvija v odličnega košarkarja, jeziček na tehtnici bi lahko bil tudi Aaron Gordon. V Denver je prišel med sezono in velja za odličnega obrambnega košarkarja.
Bo Čančar dobil priložnost za igro tudi v končnici? Lahko zgolj ugibamo, a najverjetneje ne, v kolikor ne bo Denver na kateri od tekem nadigral nasprotnika in bo ob visokem vodstvu Malone na parket poslal tudi košarkarje s konca klopi. Rotacije so v končnici namreč še manjše, ožje, večinoma ekipe igrajo le z osem do deset košarkarji v rotaciji.
Spored tekem slovenskih legionarjev
Dallas Mavericks (Luka Dončić) – Los Angeles Clippers:
Prva tekma: sobota, 22.5. ob 22:30
Druga tekma: sreda, 26.5. ob 4:30
Tretja tekma: sobota, 29.5. ob 3:30
Četrta tekma: ponedeljek, 31.5. ob 3:30
Miami Heat (Goran Dragić) – Milwaukee Bucks:
Prva tekma: sobota, 22.5. ob 20:00
Druga tekma: torek, 25.5. ob 1:30
Tretja tekma: petek, 28.5. ob 1:30
Četrta tekma: sobota, 29.5. ob 19:30
Denver Nuggets (Vlatko Čančar) – Portland Trail Blazers:
Prva tekma: nedelja, 23.5. ob 4:30
Druga tekma: torek, 25.5. ob 4:00
Tretja tekma: petek, 28.5. ob 4:30
Četrta tekma: sobota, 29.5. ob 22:00
Opomba: Morebitne pete, šeste in sedme tekme serij še nimajo določene ure začetka.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!